O koristih pitja kave je bilo že veliko napisanega, a nova študija razkriva, da ni vsak način priprave te priljubljene črne pijače enako zdrav, saj lahko nekateri občutno zvišajo raven holesterola v krvi.
Švedski znanstveniki so odkrili, da je filtriranje kave učinkovit način za zmanjšanje spojin, ki zvišujejo holesterol v krvi. To so diterpenske spojine, zlasti kafestol in kahweol, naravni spojini, ki lahko povečata raven holesterola lipoproteinov nizke gostote (LDL) v krvi.

Raziskovanje kavnih avtomatov in tehnik kuhanja kave
Študija z Univerze Uppsala je pregledala 14 komercialnih kavnih avtomatov in različne metode kuhanja kave doma, da bi izmerila ravni diterpena. "Preučili smo 14 kavnih avtomatov in ugotovili smo, da so bile vsebnosti teh snovi v kavi iz teh aparatov precej višje kot v običajnih kavnih aparatih s kavnim filtrom. Iz tega sklepamo, da je postopek filtriranja ključen za prisotnost teh snovi, ki zvišujejo holesterol v kavi," je dejal David Iggman, klinični nutricionist na Univerzi Uppsala.

Znanstveniki so zbrali vzorce iz 11 strojev, ki so mešali kavno usedlino z vročo vodo in tekočino spustili skozi kovinski filter, skupaj s tremi napravami, ki so uporabljale tekoči kavni koncentrat brez filtracije. Poleg tega je ekipa analizirala kavo iz perkolatorjev (prvotna naprava za kuhanje kave, čeprav je danes ne vidimo, saj so jo nadomestili aparati za kavo, francoski stiskalni aparati in aparati za espresso), francoskih stiskalnih aparatov, kuhano kavo in kavo iz aparatov za espresso. Ti vzorci so bili zamrznjeni in prepeljani na analizo koncentracij diterpena.

Katera kava ima največ diterpenov?
Glede na študijo, objavljeno v reviji Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases, je imel espresso najvišjo povprečno koncentracijo kafestola 1060 mg/L, čeprav so se posamezni vzorci gibali med 35,6 mg/L do 2446,7 mg/L. Kavni avtomati in aparati za kavne kapsule so vsebovali povprečne vrednosti kafestola 174 mg/L in kahweola 135 mg/L. Kave iz francoskega stiskalnika so imele zmerne ravni diterpenov, s kafestolom pod 90 mg/L in kahweolom pod 70 mg/L, medtem ko so imele kave iz perkolatorjev podobne vrednosti. Najnižje povprečne vrednosti so bile ugotovljene v kavi, filtrirani s papirjem, z le 11,5 mg/L kafestola in 8,2 mg/L kahweola.

Posledice za zdravje in rešitve za filtriranje
Znanstveniki so ocenili, da bi zamenjava kave iz kavnega avtomata s kavo, filtrirano s papirjem, za tri skodelice na dan, pet dni na teden, lahko znižala holesterol LDL dovolj, da bi zmanjšala tveganje za aterosklerotične bolezni srca in ožilja za 13 % v petih letih in za 36 % v 40 letih. Kuhana kava je vsebovala najvišje ravni diterpenov, vendar je filtriranje skozi filter znatno zmanjšalo koncentracije. "Večina vzorcev kave je vsebovala ravni, ki bi lahko vplivale na ravni LDL holesterola ljudi, ki so pili kavo, kot tudi na njihovo prihodnje tveganje za srčno-žilne bolezni," je dejal Iggman.

Da bi zmanjšali tveganje za holesterol, bi se morali ljudje, ki pogosto pijejo kavo, odločiti za dobro filtrirane metode kuhanja, kot je filter kava. Kava iz avtomatov in nefiltrirane tehnike kuhanja lahko znatno povečajo vnos diterpena, kar lahko dolgoročno vpliva na zdravje srca in ožilja.
Vir: www.sciencealert.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV