Moskisvet.com
kraja telefona

Naprave in aplikacije

Kaj storiti v primeru kraje ali izgube telefona?

E.R.
10. 04. 2025 03.00
0

Izguba ali kraja pametnega telefona je lahko za posameznika izjemno stresna, vendar lahko s spodnjimi varnostnimi ukrepi zaščitite svoje podatke in zmanjšate tveganje za nepooblaščen dostop.

Nihče si ne želi, da bi se znašel v tej situaciji, a kljub temu se po vsem svetu vsak dan izgubi na tisoče pametnih telefonov. Glede na to, da pametni telefon ne služi le za klice ali sporočila, ampak je postal tudi denarnica in celo prostor, kjer hranimo osebne dokumente, lahko njegova izguba predstavlja veliko težavo.

Večina uporabnikov niti ne pomisli, kako bi se bilo treba zavarovati, v primeru da izgubijo pametni telefon. Morda so sicer samodejno vklopili shranjevanje v oblaku za fotografije in videe, kaj pa drugi občutljivi in manj občutljivi podatki? 

Da bi se izognili glavobolu, ki sledijo kraji telefona, njegovi izgubi ali prenehanju delovanja, sledite spodnjim korakom. 

Obstaja kar nekaj varnostnih ukrepov, ki zaščitijo vaše podatke v primeru kraje (ali izgube) telefona.
Obstaja kar nekaj varnostnih ukrepov, ki zaščitijo vaše podatke v primeru kraje (ali izgube) telefona. FOTO: Profimedia

Omogočite funkcijo Poišči mojo napravo

Prvi korak pri zaščiti vaših podatkov je omogočiti Find My Device ali podobno funkcijo, ki je na voljo v pametnih telefonih. Ta funkcija vam omogoča, da na daljavo poiščete svoj pametni telefon, tudi če je izklopljen ali ima prazno baterijo. Uporabite jo lahko tudi za zaklepanje pametnega telefona, brisanje njegove vsebine ali prikaz sporočila na zaslonu, ki vam pomaga obnoviti pametni telefon.

Uporabite izboljšane varnostne funkcije

Če želite preprečiti, da bi vaši podatki padli v napačne roke, če ostanete brez telefona, izkoristite prednosti, ki jih ponuja tehnologija, in vklopite izboljšane varnostne funkcije.

PIN/Geslo: nastavite močno kodo PIN ali geslo, da zaklenete pametni telefon in preprečite nepooblaščen dostop.
Prstni odtis: s prstnim odtisom odklenite pametni telefon in dodajte dodatno raven varnosti.
Prepoznavanje obraza: uporabite funkcijo prepoznavanja obraza za odklepanje telefona in zagotovite enostaven ter varen dostop do vaše naprave samo vam.

Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili
Preberi še
Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili

Nastavite samodejno brisanje

V primeru, da vaš pametni telefon pride v napačne roke, lahko nastavite možnost samodejnega brisanja vsebine po določenem številu neuspelih poskusov odklepanja.

Ta funkcija je na primer na voljo v napravah Samsung Galaxy in jo je mogoče prilagoditi v varnostnih nastavitvah.

5 korakov, s katerimi lahko določite lokacijo ukradenega telefona
Preberi še
5 korakov, s katerimi lahko določite lokacijo ukradenega telefona

Dodatno zavarujte podatke s samodejnim zaklepanjem

Naprave Android imajo možnost zaznavanja kraje naprave v nastavitvah. To pomeni, da se bo zaslon zaklenil, če bo telefon zaznal, da vam je nekdo iztrgal telefon iz roke in nadaljeval s premikanjem (tekom ali vožnjo). Druga možnost je zaklepanje naprave po prekinitvi internetne povezave. To je pogosta tehnika, ki jo uporabljajo tatovi, ki uporabniku iz roke iztrgajo telefon in izkoristijo priložnost za kopiranje podatkov, medtem ko je naprava še aktivna in odklenjena. 

Tako lahko dodatno zaščitite podatke na vašem telefonu
Preberi še
Tako lahko dodatno zaščitite podatke na vašem telefonu

Uporabite gesla za svoje podatke

Šifriranje je odličen način za zaščito vaših podatkov pred nepooblaščenim dostopom. Naprave Android (odvisno od različice) ponujajo to možnost. Ko so vaši podatki šifrirani, so kodirani in neberljivi za vsakogar, ki nima ključa za dešifriranje.

To je najpogosteje uporabljena PIN-koda na svetu
Preberi še
To je najpogosteje uporabljena PIN-koda na svetu

Pazite, kje so vaši podatki o sami napravi

Posamezniki bi morali redno ustvarjati varnostne kopije svojih podatkov in jih shranjevati v oblaku ali na zunanjem disku. Na varnem in dostopnem mestu imejte shranjene tudi podatke o sami napravi (IMEI ali serijska številka) ter SIM kartici, da boste izgubo ali krajo lažje prijavili policiji. 

To se bo zgodilo z vašimi možgani, če boste 3 dni brez telefona
Preberi še
To se bo zgodilo z vašimi možgani, če boste 3 dni brez telefona

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: zimo.dnevnik.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851