Moskisvet.com
vesolje signal

Vesolje

Iz vesolja smo prestregli 8 milijard let star radijski signal

Oskar Mastnak Sokolov
13. 10. 2024 03.00
0

Navdušence nad vesoljem je precej razburila nedavna zaznava hitrega radijskega izbruha, ki je prejel oznako FRB 20220610A. Nenavadno intenziven signal je prepotoval osupljivih 8 milijard svetlobnih let, preden je dosegel naš planet. S tem velja za enega najstarejših in najmočnejših doslej zaznanih hitrih radijskih izbruhov (FRB). Kaj to pomeni za naše razumevanje neskončne praznine, ki nas obdaja?

Kaj je FRB?

Hitri radijski izbruhi ali FRBji so nenavaden kozmični pojav, za katarega so značilni kratki, le nekaj milisekund dolgi intenzivni izbruhi radijskih valov. Čeprav so izredno kratki, vsebujejo ogromno količino energije – v delčku sekunde je sprostijo toliko, kot jih Sonce proizvede v treh desetletjih. Jasne razlage izvora znanost še nima, najbolj popularna teorija pa FRBje povezuje z energetsko zelo bogatimi ostanki supernov. 

Da FRBje zaznamo, potrebujemo napredne in izredno občutljive radijske teleskope. FRB 20220610A je na primer zaznal Avstralski kvadratni kilometer antenskega polja (ASKAP), ki je s pomočjo radijskih anten lociral točen izvor izbruha. Kasnejše opazovanje s teleskopom je razkrilo, da je signal izviral iz galaksije, ki je starejša in bolj oddaljena od vseh tistih, ki so bile vir doslej zaznanih FRBjev. Signal je do Zemlje potoval kar 8 milijard let, več kot polovico ocenjene starosti vesolja. Čeprav se morda zdi, da nekaj milisekund radijskih valov nima velike znanstvene vrednosti, ima zaznan signal zelo velik pomen za naše razumevanje vesolja.

Zemlja ima po novem dve Luni
Preberi še
Zemlja ima po novem dve Luni

Pomen za naše razumevanje vesolja

 FRB 20220610A bi lahko imel velik vpliv na naše dojemanje vesolja kot celote. S pomočjo FRBjev se namreč da slediti "skriti snovi" v vesolju. Znanstveniki namreč domnevajo, da je več kot polovica snovi, ki bi morala obstajati v vesolju, nam neznana. FRBji so sposobni zaznati to manjkajočo ionizirano snov v skoraj praznem prostoru, kar pomeni, da lahko kratki radijski valovi, ki dosežejo Zemljo, astronomom dejansko pomagajo razumeti in meriti to nevidno nov, ki v vesolju "manjka", kar imenujemo Macquartova relacija.

Naprednejši radijski teleskopi, ki so trenutno v izgradnji, bodo omogočili, da bomo na Zemlji zaznali veliko več FRBjev kot danes. Ker vsak ta kratek radijski signal s seboj nosi informacije o strukturi vesolja in o skriti snovi, ki ga delno sestavlja, to pomeni, da bomo v prihodnjih letih verjetno že lahko ustvarili novo karto strukture vesolja in odgovorili na številna vprašanja, ki do danes ostajajo neodgovorjena.

Ali je spolni odnos v vesolju mogoč?
Preberi še
Ali je spolni odnos v vesolju mogoč?
Je to dokaz o obstoju drugih inteligentnih bitij v vesolju?
Preberi še
Je to dokaz o obstoju drugih inteligentnih bitij v vesolju?
Koliko je ura na Luni?
Preberi še
Koliko je ura na Luni?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607