Moskisvet.com
Naslovna slika

Visoki obrati

Neverjetne številke, ki bodo spremenile vaš pogled na vožnjo

Ma.K.
09. 10. 2024 05.00
0

V Evropi se že leta pogovarjamo o škodljivih učinkih toplogrednih plinov, a le redki dejansko vedo, kaj ti plini sploh so in zakaj predstavljajo grožnjo našemu planetu. Zato je prav, da osvetlimo to problematiko in ponudimo niz učinkovitih in cenovno ugodnih rešitev za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.

Toplogredni plini v Zemljini skorji delujejo kot zaščita. Njihov učinek tako za nas sam po sebi ni slab. Delujejo namreč podobno kot steklo v topli gredi: v ozračju zadržujejo sončno toploto, ki seva z zemeljskega površja, in preprečujejo njeno uhajanje v vesolje. Zaradi učinka tople grede je temperatura na Zemlji višja, kot bi bila sicer, kar omogoča življenje.

A zakaj si potem Evropa prizadeva za zmanjšanje izpustov teh plinov v ozračje?

Številni toplogredni plini se v ozračju pojavljajo naravno, h kopičenju mnogih pa pomembno prispevamo tudi ljudje. In to v zadnjih desetletjih tako izrazito, da se povečuje učinek tople grede, to pa je krivo za podnebne spremembe, zaradi katerih pogosto trpimo. Spreminjajo se namreč vzorci sneženja in padavin, dviguje se povprečna temperatura zraka, priča smo ekstremnim podnebnim dogodkom, kot so poplave in vročinski valovi. 

O tem toplogrednem plinu se največ govori

Med pline, ki so naravno prisotni v ozračju, vendar nastajajo tudi zaradi človekovih dejavnosti, med drugim spadajo metan (CH4), dušikov oksid (N2O) in ogljikov dioksid (CO2). O slednjem se v javnosti največ govori, predvsem zaradi dejstva, da v ozračje med drugim vstopa z izgorevanjem fosilnih goriv. Še posebej v prometu. 

Glede na to, da je cestni promet po podatkih Evropske agencije za okolje kriv kar za okrog petino vseh izpustov toplogrednih plinov v Evropi, nas ne sme čuditi, da Evropska unija (EU) sprejema različne ukrepe za zmanjšanje teh številk. Tako se je zavezala, da bo do leta 2030 zmanjšala izpuste toplogrednih plinov za 55 odstotkov v primerjavi z letom 1990, do leta 2050 pa naj bi EU dosegla celo neto ničelne izpuste. 

Cestni promet je kriv kar za okrog petino vseh izpustov toplogrednih plinov v Evropi
Cestni promet je kriv kar za okrog petino vseh izpustov toplogrednih plinov v Evropi FOTO: Shutterstock

Je to sploh mogoče?

Mnenja o tem so si različna, dejstvo pa je, da se moramo na poti do uresničitve tega cilja potruditi vsi: tako proizvajalci vozil s tehnološkimi in okolju bolj prijaznimi rešitvami, kot tudi ljudje z izbiro bolj okolju prijaznih prevoznih sredstev. Na trgu je denimo vse več električnih avtomobilov, zlasti v mestnih središčih sta lahko odlična rešitev lahko tudi (električno) kolo ali skiro. 

K zmanjšanju izpustov CO2 v okolje lahko pomembno pripomoremo tudi tako, da namesto osebnega avtomobila koristimo javni prevoz. Odlična izbira je lahko denimo vlak, saj zadnji statistični podatki Evropske komisije kažejo, da železniški promet predstavlja le 0,4 odstotka emisij toplogrednih plinov iz prometa. 

Razlike, ki jih ni moč spregledati

V Sloveniji se v prometnem sektorju letno porabi 36 odstotkov vse energije. Od porabljene energije v prometu 99 odstotkov pade na fosilna goriva, zato železnica predstavlja učinkovito alternativo drugim vrstam prevoza. Potniški vlak Slovenskih železnic je glede na podatke iz Letnega poročila SŽ 2023 denimo v preteklem letu porabil samo  31 gCO2e/PKM, medtem ko je vrednost pri povprečnem avtomobilu znašala kar 143 g CO2e/PKM. Tovorni vlaki, ki pretežno vozijo po elektrificiranih progah, so porabili še manj, zgolj 10 g CO2e/NTKM, medtem ko so tovorna vozila v cestnem prometu porabila kar 140 g CO2e/NTKM.

Izberite Slovenske železnice
Izberite Slovenske železnice FOTO: Shutterstock

A tu se zgodba o emisijah CO2 še ne konča ... 

Z letošnjim letom so Slovenske železnice namreč za vse električne vlake v potniškem in tovornem prometu naročile elektriko iz 100 % obnovljivih virov. To v praksi pomeni 100 % zeleno energijo in praktično nič CO2. Če se na pot odpravite z vlakom, torej pomembno prispevate k občutnemu zmanjšanju ogljičnega odtisa. V potniškem prometu Slovenskih železnic se tako ocenjuje v letošnjem letu napram lanskemu letu za okoli 83 % manjši ogljični odtis, v tovornem pa za okoli 50 % manjši ogljični odtis po tržni metodi izračuna emisij.

Prehod na elektriko iz 100 % obnovljivih virov pri vseh potniških in tovornih električnih vlakih , je zelo nazoren dokaz odločenosti Slovenskih železnic, da kolikor se da zmanjšajo okoljska in varnostna tveganja, ki bi posledično lahko vplivala na okolje in vztrajno sledijo ciljem za znižanje izpustov CO2. Skrb za ohranjanje okolja je namreč del etičnega kodeksa Slovenskih železnic in predstavlja pomemben del družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja.

Izberite okolju prijazen in varen prevoz

Kljub stalnim tehnološkim inovacijam na področju prometa in vozil, so železnice trenutno edina veja prometa, ki lahko zagotovi, komercialni brezogljični prevoz potnikov in tovora. Železniški promet je izjemno energetsko in okoljsko učinkovita vrsta prometa, zato je v času razogljičenja prometa v svetu izjemno privlačen in promoviran kot trajnostni način prevoza. 

Za piko na i velja omeniti še, da je železniški promet statistično gledano tudi bolj varen v primerjavi s cestnim prometom. Vlak v primerjavi z drugimi prevoznimi sredstvi torej ponuja kopico prednosti, ki se jih vsekakor splača izkoristiti. Naj si bo torej pot v službo, po opravkih, na druženje s prijatelji ali na družinski izlet, izberite vlak – okolju prijazno prevozno sredstvo, s katerim boste varni na vseh poteh, tudi če spijete kakšen kozarček rujnega. 

Izberite okolju prijazen in varen prevoz
Izberite okolju prijazen in varen prevoz FOTO: Arhiv naročnika


Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607