O težavah, ki se pojavljajo pri servo krmiljenju v avtomobilih, smo povprašali tehničnega svetovalca Marina Morava. Prenehanje delovanja servo volana na vozilu med vožnjo je lahko neprijetna izkušnja, zaradi katere občutite, kakor da se volana ne da vrteti.
Motnja v delovanju volanskega mehanizma lahko povzroči usodne posledice z nezmožnostjo obvladovanja vozila med vožnjo zaradi morebitnih težav v povezavi med volanom in kolesi. Nenadzorovani premik vozila pa lahko ogrozi vse udeležence v prometu z morebitno veliko materialno škodo.
Vsekakor gre za ključen mehanizem na vozilu, ki ga je treba v okviru obveznega tehničnega pregleda obvezno in temeljito pregledati glede morebitnih okvar v smislu vidnih poškodb ali povečane obrabe na določenem delu volanskega mehanizma ter drugih morebitnih nepravilnosti, ki bi lahko bile prisotne na krmilnem mehanizmu.
Servo krmiljenje nam olajša vrtenje pri uporabi volana med vrtenjem volana na mestu ali pri speljevanju vozila pri nizkih hitrostih, torej nam servo naprava olajša fizično vrtenje volana. To omogoča lažje upravljanje z vozilom za večje udobje in manjšo utrujenost voznika ter hitrejše reakcije, kar povečuje stopnjo varnosti s hitrejšim izogibanjem neželenim dogodkom v okviru hitrejšega obvoza nenadnih ovir pri počasnejši vožnji.
V bistvu so prvi krmilni servomotorji temeljili na hidravličnem prenosu in najpogostejše težave, ki so se pojavljale, so tiste, ki na splošno spremljajo hidravlične menjalnike:
- Okvara pogonskega jermena za pogon hidravlične črpalke, ki jo lahko pomaga preprečiti nadzorovanje stanja jermena in uporabo intervalne menjave jermena.
- Okvara hidravlične črpalke, ki je najpogosteje posledica nizkega nivoja olja v hidravliki, vnosa nečistoč iz okolja med popravili, zato je priporočljivo redno preverjati nivo olja v servo volanu in se prepričati, da se ne vnašajo nečistoče, ko je sistem odprt.
- Pokanje hidravličnih cevi (največkrat zaradi starih gumijastih cevi ali nepravilno položenih hidravličnih cevi).
- Okvarjene gumijaste manšete ali tesnila, ki ščitijo krmilni mehanizem volanske letve pred vdorom vode ali umazanije iz okolja, ki jih preventivno ne zamenjamo, povzročajo draga popravila zaradi puščanja hidravličnega olja na teh mestih. Do tega pride zaradi korozije ali abrazije bata in tesnil zaradi vdora nečistoč iz okolja.
- Udarne obremenitve krmilnega mehanizma zaradi slabega stanja cestne infrastrukture lahko vplivajo na izpust olja.
V današnjih osebnih vozilih je hidravlika postala preteklost. Pri novih servo napravah so dali prednost elektromotorjem, ki so po velikosti podobni elektromotorju za brisalce vetrobranskega stekla. Zagotavljajo gladko in nemoteno vrtenje volana. Električno servo krmiljenje je ustvarilo vrsto prednosti, kot so manjše število potrebnih komponent, zagotavlja manjšo maso naprave, možnost vklopa naprave po potrebi, zaradi česar so vozila varčnejša, možna je diagnostika servo naprav z diagnostično napravo, cenejši pa so tudi v izdelavi.
Sliši se idealno, a žal lahko v praksi ti sistemi tudi odpovejo pri delovanju in imajo v primerjavi s hidravličnimi servo napravami svoje slabosti:
- Razporejanje pri električnem krmiljenju se pogosto pojavi nenadoma, pri hidravliki pa lahko volan običajno nakazuje nastanek težave, tako da krmiljenje počasi postane težje zaradi pomanjkanja olja ali zdrsa jermena ali nižjega tlaka oljne črpalke.
- Električni servovolan je eden največjih porabnikov električne energije v vozilu in povečuje število ciklov polnjenja in praznjenja baterije ter dodatno obremenjuje generator polnjenja baterije. Servo volan je odvisen od delujočega akumulatorja, generatorja in pogonskega jermena generatorja, ki lahko pogosto odpovejo, predvsem v kombinaciji s številnimi dodatnimi električnimi napravami v današnjih vozilih. Nasprotno pa je hidravlična črpalka lahko naprava, ki deluje neodvisno od generatorja in akumulatorja s pogonskim jermenom.
Motnje v delovanju električnega servo volana se večinoma pojavijo pri težkem krmiljenju z volanom in običajno se na nadzorni plošči prižge rdeča ali oranžna ikona, ki praviloma nakazuje, da je z volanom nekaj narobe, in opozarja, da je potrebno vozilo priklopiti na diagnostično napravo v servisnem centru. Brez naprave ni enostavno diagnosticirati okvare, pri hidravliki pa se največ težav pojavi na mestih, kjer pušča olje. Pogosto je mogoče doliti olje, da bo volan normalno deloval, in nadaljevati vožnjo.
Večina proizvajalcev ne ponuja rezervnih delov za električne krmilne mehanizme, pogosto pa je razlog prometna varnost, vse z namenom, da bi se izognili morebitnim nestrokovnim popravilom na krmilnem mehanizmu, ki bi lahko vplivala na zmanjšano vodljivost vozila. Proizvajalec zahteva menjavo celotnega volanskega droga ali sklopa volanske letve, kar lahko bistveno poveča ceno popravila, pri hidravličnih sistemih pa je posamezne rezervne dele praviloma lažje najti v specializiranih servisih za vzdrževanje hidravličnih menjalnikov.
Na splošno velja, da je treba vsako posledično spremembo na volanu, ki prej ni bila prisotna, prepoznati in se obrniti na servisni center, da pregledajo vozilo in izolirajo nastalo težavo, da bi se izognili morebitni okvari, ki lahko vpliva na zmanjšanje ali povzroči popolno neobvladljivost vozila.
Vir: revijahak.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV