Vozniško dovoljenje v obliki kartici smo Slovenci dobili leta 2009. Do 13. 7. 2009 je Upravna enota Ljubljana izdajala vozniška dovoljenja na tridelnih roza obrazcih, z uveljavitvijo Pravilnika o vozniških dovoljenjih, ki je začel veljati na omenjeni datum, pa so začeli vozniška dovoljenja izdajati samo še na kartici z zaščitnimi elementi. Veljavnost plastičnega vozniškega dovoljenja je za razliko od večnih roza dovoljenj časovno omejena. Časovna veljavnost kartice vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B, B1, BE, F in G je največ 10 let, po dopolnjeni starosti 70 let pa se vozniki vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo pet let. Po tem času je treba zaprositi za novo vozniško dovoljenje. Rok trajanja kartičnega vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E je pet let. Po dopolnjeni starosti 65 let se dovoljenje izda z veljavnostjo le treh let.
Za izdajo vozniškega dovoljenja rabite ustrezno fotografijo (ta po Pravilniku o vozniških dovoljenjih ne sme biti starejša od enega leta), plačati morate upravno takso in tiskovino. Skupni strošek znaša 19,14 evra.
Imetniki starih rožnatih vozniških dovoljenj morate staro vozniško dovoljenje zamenjati najkasneje do 19. januarja 2033 in ne več do 19. januarja 2023, kot je veljalo še pred meseci. Menjavo morate opraviti na upravni enoti (ali krajevnem uradu). Ob menjavi dovoljenja obdržite vse veljavne pravice (kategorije) in morebitne omejitve, kot izhajajo iz tega dovoljenja.
Ker menjave še ni opravilo skoraj četrtina Slovencev (vozniški izpit jih ima približno 1.3 milijona), poskrbite, da pravočasno vložite vlogo za kartično vozniško dovoljenje, sicer ne boste smeli več voziti v prometu. Po Zakonu o pravilih cestnega prometa policist vozniku v primeru neveljavnega vozniškega dovoljenje prepove nadaljevanje vožnje in mu le-tega vzame. Tega pošlje upravni enoti, na območju katere ima imetnik vozniškega dovoljenja stalno oz. začasno prebivališče. Če tega v Republiki Sloveniji nima, se pošlje upravni enoti, na območju katere je imel imetnik vozniškega dovoljenja zadnje prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče. Kot navaja Zakon o voznikih (Zvov-NPB1) je za tak prekršek predvidena globa v višini 40 evrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV