Pozimi morajo biti vozniki na nekatere stvari toliko bolj pozorni, saj v nasprotnem primeru lahko prihaja do napak, ki se jih mnogi niti ne zavedajo, spoznanje pa je lahko precej drago. Predstavljamo pet pogostih napak, ki jih vozniki delajo pozimi.
Zimska tekočina za vetrobransko steklo
Zimska tekočina za stekla je v luči varnosti pozimi nujna kot olje za motor. Nekateri sicer nalijejo kar vodo ali pa tekočino za steklo razredčijo z vodo. Takšna tekočina se bo med vožnjo resda segrela in pritekla na površino, a če bo zunaj res mraz, bo takoj zmrznila in onemogočila najdaljno varno vožnjo.
Ročna zavora
Čeprav ima večina novih avtomobilov elektronsko ročno zavoro in je njeno upravljanje prevzelo vozilo samo, pa imajo mnogi vozniki še vedno klasično ročno zavoro. Ta lahko pozimi zmrzne in avto posledično ne more voziti. V tem primeru moramo sprostiti vzvode na kolesih, kar pa je za voznika običajno prezahtevno opravilo. Če uporabimo silo, lahko avto poškodujemo, kar vodi v dodatne stroške. Pri rednem vzdrževanju s tem sicer ne bi smeli imeti težav. Pri starejših vozilih do tega lahko pride, ker so načete zaščitne gumice žične potege. Za avtomobile z elektronsko ročno zavoro bojazen ni tako velika, a lahko pride do enakih težav. Po sprostitvi zamrznjene zavore je treba čim prej obiskati mehanika, da ugotovi vzrok – najpogostejši je vdor vlage v bovden žične potege.
Pozimi je ročno zavoro običajno treba malo bolj zategniti. Zakaj? Ker zaradi mraza in povečanega trenja med vzvodi in potegami pride v prenosu sile z ročice do zavornih čeljusti do izgub.
Polna zimska oprema
Če mora imeti vaš jekleni konjiček polno zimsko opremo, AMZS opozarja voznike, naj med vožnjo ne nosijo debele bunde ali plašča, saj to otežuje gibanje, zato jih pred vožnjo slecite. Prav tako ne nosite rokavic, če te niso izdelane posebej za vožnjo, saj ne boste imeli primernega oprijema volanskega obroča. Ste vedeli, da v bundo oblečenega otroka varnostni pas ne more pravilno zadržati v otroškem sedežu, če pride do trka? To velja tudi za odrasle potnike. Izogibajte se tudi vožnji v zimskih čevljih z debelim podplatom, saj v njih težko ocenimo silo na pedalu, pa tudi s pedala radi hitro zdrsnejo.
Klimatska naprava
Večina voznikov meni, da klimatska naprava pozimi nima svoje vrednosti, saj za gretje poskrbi običajno gretje. Z neuporabo klimatske naprave pozimi pa lahko tej celo škodujemo. Kompresor klimatske naprave se med delovanjem maže z oljem, ki se nabere v spodnjem delu, če dlje časa klima ne deluje. Ob vnovičnem zagonu po daljšem času zato nekaj sekund deluje na suho, kar lahko vpliva na njeno trajnost. Brez delovanja klimatske naprave je zrak v kabini bolj vlažen, saj klima ne le hladi zrak, ampak ga tudi suši. Klima s seboj sicer prinaša večjo porabo goriva, čeravno klimatske naprave postajajo vse bolj gospodarne. Z uporabo klim se bodo šipe pozimi manj rosile, prav tako se bo na račun klime motor segrel prej, saj kompresor poveča obremenitev motorja, ki se bo tako hitreje segrel na delovno temperaturo. Pri električnih vozilih, pri katerih nizke temperature vplivajo na doseg baterije, to ogrejte tako, da vklopite gretje sedežev ali volana, ki sta manj potratna od klime. Klimo je smiselno uporabljati pozimi tudi zato, ker ta po daljšem mirovanju v prostor spusti neprijeten vonj. Zaradi redne uporabe se bo zmanjšal razvoj bakterij in tvorba neprijetnih vonjev.
Pravilna izbira goriva
Ni vseeno, katero gorivo točite pozimi. Sploh, ko gre za dizelsko, ki je v zimskih mesecih bolj ranljivo. Mraz lahko privede do težav z vžigom in delovanjem motorja. Dizelska goriva so namreč občutljiva na mraz (krivec je parafin), zato imajo zimske različice različne aditive. Ti med drugim preprečujejo izločanje kristalov parafina (voska). Pri nizkih temperaturah se namreč lahko v dizelskem gorivu pojavijo tovrstni kristali, kar se najprej odrazi v povečani motnosti goriva, ki lahko v končni fazi, ko velikost kristalov narašča in preseže velikost odprtin na filtrih, zamaši filter za gorivo, kar prekine dotok goriva do motorja. Zato je treba izbirati dizelska goriva z izjemno nizkimi vrednostmi motnišča, to je temperature, ko se začnejo tvoriti parafinski kristali. Prav tako mora imeti nizke vrednosti filtrirnosti CFPP. V Sloveniji je zakonsko določeno, da mora dizelsko gorivo zdržati vsaj do temperature -20 stopinj Celzija, kar pa se v praksi pogosto ne izkaže za dovolj zanesljivo.
Precenjeno znanje
Mnogi vozniki pozimi, ko na cesti vladajo težje razmere, precenijo svoje sposobnosti in znanje ter zmožnosti vozila – tu mislimo predvsem na voznike avtomobilov na štirikolesni pogon, ki sistemu pogosto dajejo preveliko potuho. Tovrsten pogon resda pripomore k boljšemu speljevanju in boljši legi, a pri odločnem zaviranju ste domala na istem kot ostali. Da med vožnjo ne boste postali zaspani, temperaturo nastavite na 21 ali 22 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV