Podobno kot vročina tudi mraz negativno vpliva na določene stvari in jih poškoduje, če ''zmrzujejo'' v potniški kabini. Mednje sodijo:
Pametni telefoni in druga elektronika
Verjetno se sicer ne bo zgodilo, da se boste za dlje časa ločili od svojega pametnega telefona, toda le-teh ni pametno puščati v avtu, ko temperatura pade pod ledišče, saj to škodi litij-ionski bateriji, katere učinkovitost oz. kapaciteta s padanjem živega srebra močno upade. Lahko se zgodi, da bo na telefonu kazalo, da je baterija polna, ob klicu pa bo telefon nenadoma ugasnil. Če se to zgodi, ga ne prižigajte, vse dokler niste na toplem in se telefon ogreje. Podobno pravilo velja za prenosne in tablične računalnike, saj mraz negativno vpliva na življenjsko dobo baterije, lahko pa poškoduje tudi procesor. Še bolj kot to vas bo verjetno prepričalo dejstvo, da prilika dela tatu in če bo naprava vidna, hitro lahko postanete žrtev vloma.
Dezodorant
V avtomobilu je resda praktično hraniti dezodorant, toda puščanje tovrstnih aerosolnih pločevink (npr. sprej za lase) v avtomobilu, ko zunaj vlada hud mraz, ni pametno, saj lahko dolgotrajna izpostavljenost mrazu destabilizira pločevinko pod pritiskom, ki lahko poči, v najslabšem primeru pa celo eksplodira.
Pijače
V potniški kabini prav tako ne puščajte plastenk, pločevink in ustekleničene pijače. Pomislite na osnovnošolsko fiziko. Voda se razširi, ko zamrzne in postane led. Pivo, ki ga sestavlja 95 odstotkov vode, zamrzne in se razširi, steklenica ali pa pločevinka pa se ob tem lahko razleti.
Jajca in konzervirana živila
Podobno kot na pijačo mraz lahko škodno deluje tudi na jajca, ki v lupini zmrznejo in na hudem mrazu počijo. Takšna takoj zavrzite. Podobno kot pijača lahko zmrzne tudi konzervirana hrana. To varno odtajate tako, da jo, preden jo odprete, postavite v hladilnik.
Zdravila
Na večini zdravil boste našli napisano, da jih hranite na sobni temperaturi. Nizke temperature lahko namreč negativno vplivajo na mnoga zdravila, zato jih ne hranite v avtomobilu pozimi. Eno takšnih zdravil je inzulin, ki na hudem mrazu izgubi svojo učinkovitost.
Očala
Marsikdo v avtomobilu hrani očala. Če že, naj bodo ta pozimi v etuiju ali kako drugače zaščitene, saj lahko mraz poškoduje okvirje in povzroči njihovo pokanje.
Inštrumenti
Vsi, ki si lastite kitaro, veste, da velike temperaturne spremembe povzročijo, da se glasbilo razglasi. Nekateri, predvsem leseni inštrumenti, lahko na hudem mrazu počijo ali se skrčijo, zato jih spravite na toplo ali primerno toplotno zaščitite.
Rezervoar za gorivo
Staro pravilo, ki pa pri marsikaterem vozilu še vedno drži. Rezervoar za gorivo naj bo pozimi vedno napolnjen vsaj do polovice, s čimer preprečite zmrzovanje cevi za gorivo.
Hišni ljubljenčki
Vsi dobro veste, da je vročina za hišne ljubljenčke obremenjujoča in zelo nevarna, tudi drug ekstrem pa je seveda zanje lahko nevaren. Temperatura pozimi v kabini hitro pade, s čimer ogrožate zdravje svojega psa, mačka ali druge domače živali, ki sicer ni vajena hudega mraza.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV