Ste vedeli, da vas lahko neočiščen ali površno očiščen avto konkretno udari po denarnici? Praskanje ledu z avtomobila je ena tistih nevšečnosti, ki jo prinašajo mrzla zimska jutra, saj so led, slana in tudi ivje – vse posledica nizkih temperatur in vlažnega ozračja – stalni spremljevalci hladnejših mesecev marsikje pri nas in drugod. Če sta noč in jutro jasna, bo ledu manj, sicer je ta lahko precej trdovraten. Slabo očiščen avto vas lahko ne samo stane denarja, vožnja v avtomobilu z omejenim pogledom je neodgovorna in nevarna, v nevarnost pa spravljate sebe in druge. Zato imamo za vas nekaj praktičnih nasvetov, kako si lahko olajšate delo in izognete kazni.
Čiščenje avtomobila
Ko z avtomobila odmetavamo sneg in čistimo led, moramo biti pozorni, da dobro očistimo tudi robove vrat, stike vrat s streho in rob prtljažnika, da se nam, ko odpremo vrata, v avto ne vsuje sneg. Pri tem se je treba zavedati, da vsaka metlica za čiščenje ni primerna, saj trde ščetine lahko poškodujejo lak karoserije, zato za odstranjevanje snega uporabljajte temu namenjene metlice oz. naj bodo ščetine mehke. Ledu na karoseriji se ne lotevajte s strgalko, saj lahko poškodujete lak, medtem ko na steklu ta ne bo pustila neželenih posledic. Za čiščenje vetrobranskega stekla, podobno kot za ključavnico (glej v nadaljevanju), ne uporabljajte vroče vode, saj s toplotnim šokom tvegate poškodbo stekla – zaradi velike razlike v temperaturi lahko poči.
Če je obilo sneg tudi okoli avtomobila, preverite, da izpušna cev ni zamašena in jo očistite. Če menite, da boste imeli težave s speljevanjem, očistite pnevmatike in snežne grbine, ki so v smeri vožnje in odmečite sneg, ki vas bi lahko oviral. V primeru klanca teren posujte s soljo in kamenjem. Ne pozabite očistiti strehe, saj lahko kupi snega ogrožajo vozila za vami, tvegate pa tudi kazen. Pri čiščenju ne pozabite na registrske tablice, saj vas bodo policisti zaradi nečitljive oznake lahko oglobili. Če je nečitljiva oz. poškodovana, upognjena, prekrita ali zakrita, vam namreč grozi 200 evrov kazni.
Vetrobransko steklo
Led je sovražnik brisalcev, ki ponoči radi primrznejo na steklo, zato jih zvečer podložite s koščki kartona – ne pozabite tudi na morebitnega zadnjega. Na ta način lahko zaščitimo celotno vetrobransko steklo in si ''prišparamo'' jutranje strganje ledu – uporabite lahko ponjavo oz. pokrivalo za avto, karton, brisačo, odejo, ... Lahko pa vetrobransko steklo premažete z mešanico alkoholnega kisa in vode v razmerju 3:1 oz. alkohola in vode v razmerju 1:2. Če je mogoče, avto parkirajte na vzhod, da vam bo pri taljenju ledu pomagalo morebitno jutranje sonce. Nekateri avtomobili imajo sistem ogrevanega vetrobranskega stela, ki ekspresno hitro poskrbi za optimalno preglednost in pomaga osvoboditi brisalce in razbremeniti njihov motorček. Brisalcev, preden ne odstranimo vseh zmrzali, ne smete vklopiti. Če je metlica primrznjena na steklo, se lahko brisalec odtrga ali pregori motorček. Če vetrobransko steklo ni ogrevano, pet do 10 minut pred odhodom prižgite avto in stekla počasi odtajajte s postopnim (!) višanjem stopnje ventilacije (ne dajte stopnje takoj na maksimum), nato pa led očistite s strgalom iz plastike (odsvetujemo kovinskega, saj tvegate poškodbe stekla). Pri odstranjevanju ledu si lahko pomagate tudi s hladilno tekočino (antifrizom), ki se sicer uporablja za čiščenje.
Zaledenela ključavnica
S to težavo, ki pogosto spremlja mrzla zimska jutra, se lahko spopadete na več načinov, a vroča voda ni eden izmed njih, saj ta lahko vodi še do več ledu. Najprej skušajmo v vozilo vstopiti na drugi strani – pri sovozniku ali celo zadaj. Če to ni mogoče, poizkusimo s segrevanjem ključa in pihanjem tople sape v ključavnico. Pomaga tudi fen, a kdo nosi s seboj fen in podaljšek? Najbolj elegantna rešitev pa je sprej za odmrzovanje ključavnic, ki ga hranite pri sebi, saj vam v avtu takrat ne bo kaj dosti pomagal.
Stanje akumulatorja
V mrzlih mesecih je na hudem preizkusu tudi akumulator. Že zmerno iztrošen ima lahko pri nizkih temperaturah težave. Pri 0 stopinj Celzija ima namreč zgolj 80 odstotkov svoje moči, pri minus 20 stopinj Celzija pa le še polovico. Dodatno jih obremenjujejo ogrevani sedeži, žarometi ipd. Kako preverite njegovo kondicijo? V temi pri ugasnjenem motorju za nekaj minut prižgite dolge luči, potem pa zaženite motor. Če luči svetijo opazno svetleje, je to znak, da ga bo treba kmalu zamenjati. In ko smo ravno pri žarometih. LED žarnice za razliko od klasičnih žarnic, ki večino energije vložijo v toploto, tega ne počno in tako ne topijo ledu in snega na steklu žarometov, zato morate, če nimate možnosti pranja le-teh, tudi tem posvetiti pozornost.
Še eno stvar vozniki redno pozabljajo oz. se je pozimi ne zavedajo – tlak v pnevmatikah, na katerega imajo zimske temperature neposreden vpliv. Zaradi mrzlega zraka se zrak krči, s čimer je manj tlaka v gumah, zato tega redno preverjajte. Priporočamo, da preverjate tlak v pnevmatikah enkrat mesečno in ga ustrezno prilagodite. Če je razlika med prostor, kjer hranite avto in zunanjo temperaturo velika, priporočamo, da dodate 0,2 bara k priporočenemu tlaku od proizvajalca, kar bo nadomestilo razliko med višjo notranjo temperaturo in nižjo zunanjo temperaturo in zagotavljalo, da bo tlak prilagojen zimski vožnji. Če imate vozilo na prostem, upoštevajte vrednost tlaka, ki je priporočena.
Priporočamo še, da pozimi v avtu prevažate majhno oz. zložljivo lopatico za odmetavanje snega.
Puščanje vozila v prostem teku
Tu je še en pogosto spregledan prekršek, ki preti na vas pozimi – dolgotrajno puščanje vozila v prostem teku, kar je pogosta praksa pozimi, ko pred odhodom segrevamo avto. Stanje na mestu v prižganem vozilu vas lahko drago stane, saj Zakon o pravilih cestnega prometa prepoveduje mirovanje vozila na istem mestu s prižganim motorjem dlje od treh minut. Kazen za ta prekršek je 80 evrov. Tu velja dodati, da to velja zgolj v primeru, ko je vozilo udeleženo v javnem prometu. Če je torej vaš jekleni konjiček v prostem teku prižgan na dvorišču ali parkirišču stanovanjskega bloka, niste v prekršku, če to traja dlje kot tri minute.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV