Slovenci imamo radi prestižne avtomobile, česar ne potrjuje samo zgornja teza, ampak tudi prodaja avtomobilov in raziskava zavarovalniškega podjetja Confused, ki je ugotavljalo število prestižnih avtomobilov na število prebivalcev v posamezni državi. V raziskavo so bila uvrščena vozila znamk Lamborghini, Bugatti, Ferrari, Porsche, Rolls Royce, Jaguar, Lexus, Maserati, Bentley, Mercedes-Benz, BMW, Land Rover, Audi, Tesla ter (nekoliko presenetljivo) tudi Mazda in Alfa Romeo.
Slovenija po koncetraciji luksuznih vozil visoko
Britanci so preučili 59 držav, pri tem pa upoštevali prodajo prestižnih vozil v zadnjih štirih letih. Slovenija se je uvrstila na kar 23. mesto in prehitela celo Združene arabske emirate. V Sloveniji, kjer živi po podatkih zavarovalnice 2.078.938 ljudi, je bilo namreč v tem obdobju kupljenih 18.685 novih prestižnih modelov, kar pomeni, da imamo v Sloveniji en luksuzen avto na 111 prebivalcev.
Največja koncentracija prestižnih avtomobilov – beri, najboljše razmerje med številom prebivalcev in številom prestižnih avtomobilov – je sicer v Luksemburgu. V tej žepni evropski državici, v kateri živi zgolj 625.978 prebivalcev, je bilo v zadnjih štirih letih prodanih kar 48.554 novih vozil prestižnih znamk. Drag avto je tako kupil vsak 13. prebivalec.
Na lestvici kraljujejo evropske države, saj je 13 izmed 20 oz. 17 izmed 25 najvišje uvrščenih držav evropskih. Najmanj prestižnih avtomobilov na prebivalca je po raziskavi v Iraku, kjer so v zadnjem obdobju prodali manj kot 2.000 luksuznih avtomobilov. Če vemo, da živi tam več kot 40 milijonov ljudi, si avto prestižne znamke lasti vsak 21.441. državljan. Pri dnu lestvice so še Indonezija, Argentina, Brazilija in Kazahstan. Kaj pa naše sosede? Luksuzen avto ima vsak 225. Hrvat, vsak 92. Italijan, vsak 266. Madžar in vsak 47. Avstrijec.
Kako cenovno dostopni so prestižni avtomobili državljanom?
Britanska zavarovalnica je raziskala tudi, kako cenovno dostopni so v povprečju prestižni avtomobili v posameznih državah – na podlagi javno dostopnih podatkov je izračun naredila za 48 držav. Povprečno ceno prestižnega vozila so dobili tako, da so izračunali povprečno maloprodajno ceno za modele Porsche 911 Turbo S, BMW X7 in Tesla Model S. Luksuzni avtomobili so glede na kupno moč državljanov najdostopnejši Avstralcem. Tam povprečna cena avtomobila prestižne znamke znaša 99.926 evrov, za ta znesek pa mora Avstralec s povprečno letno plačo 38.380 evrov (39,73 odstotka vrednosti avtomobila) delati dve leti in pol. Tako dolgo je treba za tak avto delati tudi na Danskem, v Švici pa 2,9 leta.
Najtežje si ga privoščijo v Vietnamu, kjer povprečna maloprodajna cena omenjene trojice znaša kar 629.193 evrov. Ob povprečnem letnem dohodku 4.707 evrov (0,75 odstotka cene prestižnega avtomobila) mora Vietnamec za nov luksuzen avto delati kar 133,7 leta! Več kot sto let bi morali za tak avto delati tudi na Tajskem (106,2 leta) in v Kolumbiji (100,5 leta). Slovenija je na 16. mestu. Povprečna cena prestižnega avtomobila po podatkih Britancev pri nas znaša 106.408 evrov, kar pomeni, da mora Slovenec s povprečno letno (neto) plačo, ki znaša 13.759 evrov (12,93 odstotka cene novega vozila) za tak avto delati 7,7 leta. Avstrijci morajo za luksuzen modela avtomobila delati 8,4 leta, Madžari pa 12,7 leta. Za Hrvate in Italijane tega podatka ni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV