transport

Najboljše kardio vadbe za tiste, ki ne marajo teka
24. 03. 2025 04.00Ne marate teka, a želite imeti kakovosten kardio trening? Poskusite druge kardio vaje za začetnike, ki jih navajamo v nadaljevanju.

Nekoč je drobil beli prah na smučišču, danes ga drobi na ulici
09. 03. 2025 01.30Nekdanji olimpijec je postal eden najbolj iskanih ubežnikov na svetu.

Stvari, ki jih je dobro vedeti, če načrtujete počitnice v Egiptu
04. 03. 2025 04.00Si želite med počitnicami obiskati Egipt? Spodaj najdete 5 koristnih nasvetov za udobne in ugodne počitnice na tej priljubljeni destinaciji!

Odločni šefici kuhinje se čez noč spremeni življenje
28. 02. 2025 05.00Razkrivamo seznam večernih filmov za prihajajoči vikend od 28. februarja do 2. marca, ki se bodo predvajali na POP TV, KANAL A in KINO.

Ena najbolj drznih zgodb o pilotu in tihotapcu v zgodovini
24. 01. 2025 05.00Ne glede na to, ali si želite nasmehov, presenečenj ali nepozabnih trenutkov, smo za vas pripravili izbor filmov, ki bodo držali vašo pozornost od prvega do zadnjega trenutka. Pripravite kokice in si rezervirajte mesto na kavču, saj teh filmov ne boste želeli zamuditi!

Tukaj vas čaka popoln vikend pobeg
11. 01. 2025 05.00Če iščete idejo, kam se odpeljati za podaljšan vikend, imamo za vas zanimiv predlog. Zapeljite se v Padovo, skriti dragulj severne Italije, ki vas bo navdušil s svojo očarljivo arhitekturo, odlično kulinariko in ugodnimi cenami.

Ali smo korak bližje razkritju tega, kako so zgradili piramide v starem Egiptu?
08. 12. 2024 03.00Po teoriji naj bi posušeni krak reke Nil, dolg 64 kilometrov, povezoval Gizo s pomembnimi kraji v starem Egiptu.

Telemach s partnerji predstavil raziskavo 5G infrastrukture za prihodnost mobilnosti in povezljivosti v Sloveniji in na Hrvaškem
17. 06. 2024 09.59Konzorcij Telemacha Slovenija, Telemacha Hrvaška, DARS-a, Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in hrvaškega podjetja OIV je danes predstavil projekt 5G Adria. Ta raziskuje in analizira pogoje za vzpostavitev infrastrukture 5G za prihodnjo nadgradnjo mobilnosti in povezljivosti Slovenije in Hrvaške. Projekt se od januarja izvaja v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) in bo zaključen junija letos. Končni cilj je zgraditi most 5G: pot v pametnejši jutri.

Kaj prinaša letošnja najtežja dirka na svetu?
05. 01. 2024 06.30Danes se je na 8000 kilometrov dolgo dirko preko brezpotnih prostranstev Arabskega polotoka pognala stotnija motoristov, avtomobilistov, tovornjakarjev in voznikov različnih vrst štirikolesnikov. Tokratni Dakar, ki bi naj bil najtežji vse od selitve dirke iz Afrike, bo postregel z nekaj navigacijskimi in tudi etapnimi novostmi, ohranil pa bo svojo izjemno zahtevnost, veliko nevarnost in divji šarm. Na Dakarju tudi letos ponovno dirkata slovenska motorista Simon Marčič in Toni Mulec.

Perles: visokozmogljiva orodja za obdelavo kovine!
21. 07. 2023 08.00Obdelovanje kovin velja za izjemno pomemben proces, brez katerega si niti ne bi znali predstavljati današnjega načina življenja. To še posebej velja za avtomobilsko industrijo, letalski svet in preostali transport, kovine predstavljajo ključni material tudi v gradbeništvu.

Tehnologije, ki nam jih je dala vojska
30. 05. 2023 05.00Da bi bil svet boljši, če bi bili ljudje po naravi miroljubna bitja brez potrebe po vojaški agresiji in nadvladi, se strinjamo malodane vsi. Vojni zločini, obup in beda, ki ju za seboj pusti vojna, mnoge navda z odporom do vsega, kar je povezano z vojsko.

Katar – zgodba iz ozadja
25. 11. 2022 05.00Katar kot prizorišče nogometnega mundiala buri duhove. Zgodbe o podkupninah, mrtvih gradbenih delavcih, ogromni porabi energije za hlajenje in transport ter neprimerne navijaške razmere so že znane, vključno s prvimi presenetljivimi razpleti tekem. Naša zgodba se ne ukvarja s tem, ampak predstavlja okvir dogajanja v Katarju, kot nekakšna razglednica Dohe, ki smo jo obiskali pred prvenstvom.

Visokogorska jadralska zabava na 2000 metrih nadmorske višine
29. 07. 2022 05.00Jadranje rekreativci običajno dojemajo kot plutje med morskimi otočki s čim večjimi, razkošno opremljenimi jadrnicami in ne preveč vetra, tekmovalci pa prav obratno s pravimi dirkalnimi bolidi, pri katerih šteje vsaka najmanjša (ne)pomembnost in močan veter prinaša ne le tekmovalno, ampak tudi adrenalinsko doživetje. Mi pa smo poskusili nekaj povsem tretjega, jadranje v mini jadrnicah in to v gorskem okolju skoraj dva kilometra nad morsko gladino.

Ta vodna aktivnost je obnorela Slovence
14. 06. 2022 05.00Supanje je v zadnjih letih postalo eno izmed najbolj priljubljenih športnih aktivnosti in tudi letošnje poletje bo ostala top izbira za sprostitev. Aktivno preživljanje poletja in uživanje v naravi sta dva najpogostejša razloga, zakaj vse več Slovencev supa.

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete
20. 05. 2022 11.30Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Največje vesoljske nesreče v zgodovini
18. 02. 2022 05.00Tako kot nebo, ceste in morje je tudi vesolje terjalo že številne smrtne žrtve. Zadnja velika vesoljska katastrofa se je zgodila leta 2006, ko je prišlo do nesreče pri pristajalnem manevru ameriškega vesoljskega raketoplova Columbia približno 60 tisoč metrov nad Zemljo. Do prve nesreče s smrtnimi žrtvami med astronavti je prišlo 27. januarja 1967, ko so zaradi kratkega stika med preizkušanjem komandnega modula odprave Apollo 1 v požaru umrli Edward White, Virgil Gus Grissom in Roger Chaffe. Le dobre tri mesece kasneje, in sicer 24. aprila 1967, se je kozmonavt Sojuza 1, Vladimir Komarov, smrtno ponesrečil ob povratku na Zemljo, potem ko je odpovedalo zaviralno padalo kapsule.

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''
10. 02. 2022 14.49Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.

Ti potni listi so najboljši za potovanja: slovenski med top 10
13. 01. 2022 08.00Potna lista Japonske in Singapurja omogočata dostop do največjega števila držav na svetu brez vizuma, je razvidno iz raziskave o uporabnosti potnih listov britanske pravne pisarne Henley & Partners. Slovenija se je na lestvici uvrstila na 10. mesto, potem ko je bila lani na 11.

Nakup rabljenega avtomobila: to svetuje strokovnjak za izbiro in nakup avta
08. 12. 2021 05.00Se odločate za nakup rabljenega avtomobila? Slovenci radi kupujemo rabljena vozila in veliko nas je že imelo slabo izkušnjo z nakupom, ki je svojevrstna loterija, saj skriva številne pasti. Svoje možnosti za uspeh lahko znatno povečamo, če upoštevamo nasvete pri nakupu, ki nam jih je zaupal strokovnjak za izbiro in nakup avta iz tujine, Marko Ferlin. Ferlin nam je med drugim zaupal, zakaj se rabljeni avti te dni dražijo, katerim državam in (pre)prodajalcem se morate izogniti v širokem loku, zakaj ne smete kupovati le z očmi in čustvi ter da ni vse zlato, kar se sveti. Odlična ponudba namreč še ne zagotavlja dobre kupčije. ''Moj nasvet vsem kupcem, ki za vsako ceno silijo v nakup avtov s (pre)nizko ceno, je, naj se vprašajo, ali bi to storili tudi sami, ko bi prodajali ta isti avto. Bi ga prodajali za tak denar?''

Senilna demenca asistenčnih sistemov
24. 09. 2021 05.00Obrabi in posledični nezanesljivosti delovanja niso podvrženi samo mehanski deli avtomobila, temveč tudi celotna elektronika, denimo tista različni asistenčni sistemi. Zato se lahko takšen elektronski 'angel varuh' v vašem avtomobilu med vožnjo hitro spremeni v 'problematičnega in nezanesljivega sopotnika'.

Snežna miniatura v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp
14. 05. 2021 06.00Dleskovškova planota pozimi ni deležna veliko obiska, saj zahteva dolg pristop in se ne odkupi z velikopoteznimi smučarskimi cilji, spomladi, ko se je po gozdnih cestah mogoče pripeljati do višine okoli 1500 metrov, pa se vse skupaj spremeni. Še vedno ne bomo presmučali velikih višinskih razlik, a vzhodna pobočja Velikega vrha, Dleskovca in Deske ponujajo nekaj precej strme zabave. Mi pa smo za turo izbrali nekoliko bolj oddaljeno področje idilične Korošice. Ojstrica nad njo je za večino smučarsko prezahtevna, njen skrajno vzhodni vrh pa ponuja na jug zanimivo pomladno smuko.

Kratka šola kitesurfinga
05. 05. 2021 06.00Kitesurfing, kiteboarding ali preprosto kajtanje je eden najhitreje rastočih in obenem najatraktivnejših športov. S svobodo možnosti, ki jih ponuja med triki v zraku in z za transport preprosto opremo, predstavlja eno najzanimivejših in najbolj razširjenih oblik morske zabave. Ker je obenem na osnovni ravni fizično dokaj nezahteven in se ga je relativno lahko naučiti, navdušuje vse več ljubiteljev vetra in morja, tudi otrok in punc.

7 skrivnosti Stonehenga
26. 09. 2020 06.00Stonehenge, ki se nahaja v angleškem mestu Wiltshire, je eden od izjemnih primerov prazgodovinske arhitekture. A kar smo nekoč poznali kot eno samo arheološko najdišče, sestavljeno iz nekaj monolitskih obročev, se je spremenilo v ogromen prazgodovinski kompleks, ki obsega vsaj nekaj kvadratnih kilometrov. Raziskovalci menijo, da bo napredek tehnologije, ki je bila uporabljena tudi pri iskanju ruševin, v prihodnjih letih razkril še mnogo nepojasnjenega. Razkrivamo, kaj so doslej uspeli odkriti britanski raziskovalci.

Potni list: kateri odpira največ ''vrat''?
09. 07. 2020 08.24Slovenci se imamo lahko za precej srečen narod, vsaj pri možnosti potovanja v tujino, saj nam naš potni list omogoča pravzaprav neomejeno potovanje po svetu. Slovenija je namreč na visokem 12. mestu po tem, koliko ''vrat'' odpira njen potni list brez vizuma.

EU do leta 2050 potrebuje tri milijone električnih polnilnic
16. 01. 2020 07.26Nedavno so voditelji članic Evropske unije v Bruslju dosegli dogovor o cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050. Ogljična nevtralnost pomeni ravnotežje med človeškimi izpusti CO2 in zajemanjem ogljika iz ozračja v ponore. To so sistemi, ki zajemajo več ogljika, kot ga s svojim delovanjem izpustijo. V naravi so največji predstavniki ponorov gozdovi in oceani. A če želi EU izpolniti ta cilj, mora v naslednjih desetletjih v Evropi zrasti več milijonov električnih polnilnic.

Najcenejši električni avto boste dobili že za nekaj povprečnih plač
30. 11. 2019 07.00Električna vozila običajno povezujemo z višjimi cenami v primerjavi z bencinsko gnanimi, a Rusi so poskrbeli, da bo že leta 2020 zanj potrebno odšteti prgišče evrov.

Ogljični odtis: kdo so nagometaši, ki najbolj škodujejo planetu
28. 11. 2019 11.34Tako kot številni drugi športniki – samo pomislite na ligo NBA – tudi nogometaši najvišjega kova vsako sezono veliko prepotujejo z letali. V luči podnebnih sprememb so se raziskovalci zdaj spravili na nogometne klube in organizacije, da bi ti zmanjšali svoj ogljični odtis in sicer tako, da so jim predočili, koliko najboljši nogometaši sveta škodujejo okolju.

Odkrili množično grobišče prestižnih BMW-jev
24. 09. 2019 08.16Pot za več tisoč vozil BMW se je februarja 2015 nenadejano končala v kanadskem pristanišču Halifax, kjer so nedavno odkrili ''trupla'' 2966 vozil znamke BMW in Mini, ki so skupaj vredna okoli 150 milijonov evrov. Po Mercedesu – na pisti starega nemškega vojaškega letališča je zaradi napak v proizvodnji k večnemu počitku leglo 9.000 novih avtomobilov, ki so bili izdelani v ZDA in so skupaj vredna okoli milijardo evrov – je to tako še druga nemška znamka, ki se je morala odpovedati zaslužku zaradi višje sile.

Okrutni mamilarski kralj 'El Chapo' prejel dosmrtno kazen
14. 02. 2019 08.42Sojenje zloglasnemu Joaquínu Guzmánu Loeru, znanemu tudi pod imenom 'El Chapo', je razkrilo veliko o vodji največjega mehiškega narkokartela in njegovih večmilijardnih umazanih poslih.