Ta vodna športna aktivnost, pri kateri potrebujete široko desko in veslo, je najverjetneje hitro postala ena izmed najbolj priljubljenih poletnih in tudi celoletnih aktivnosti. Supanje je popularno po celem svetu in se je tudi zelo hitro razvilo v pravo športno disciplino. Primerno je za vse starosti, potrebujete le voljo, željo in malo poguma. Če vas je strah, da boste hitro padli v vodo, ne skrbite, sup je dovolj širok, da se boste ravnotežja zelo hitro navadili.
Supanje je sproščujoča aktivnost, ki je zdrava za vaše telo in hkrati popolna za uživanje v čudoviti naravi. Med to aktivnostjo se v telesu aktivirajo številne posamezne mišice, zaradi česar lahko rečemo, da gre za enega najbolj aktivnih športov. Poleg odlične vadbe je kot nalašč primeren za uživanje in zabavo. In ravno zaradi vseh teh razlogov se za supanje odloča tudi vse več Slovencev.
Kako izbrati pravi Sup?
Izbirate lahko med trdim in napihljivim supom, med katerima je napihljiv zagotovo bolj praktičen. Ko se boste odpravljali na izlet, vam ne bo treba razmišljati, kako ga boste pritrdili na avto in kam boste shranili najljubšo desko, saj ko je ta izpihnjena, ne zavzame veliko prostora. Zlahka jo boste enostavno pospravili v prtljažnik, medtem ko je transport trdega možen le na strehi avta. Po uporabi boste sup preprosto izpraznili, zložili in pospravili v torbo, ki je temu namenjena. Napihljiva deska je tudi zelo trpežna. Če vam trda deska pade na tla, se bo na kakšnem robu hitro poznala praska, medtem ko so napihljivi supi narejeni iz prožnega materiala, ojačanega vinila, ki je bolj odporen na udarce. Če ste začetniki in boste na supu na primer peljali tudi psa, zagotovo izberite širši model, saj bo bolj stabilen in imel bo večjo nosilnost. Taki supi so, na primer primerni za družine z otroki, za izvajanje joge na deski in za številne druge aktivnosti.
Dodatna oprema
Tlačilka je pri napihljivih supih obvezna oprema. Napihnete jih lahko z nožno ali ročno tlačilko ali pa električno. Koliko časa boste potrebovali, da se sup napihne, je odvisno od izbrane tlačilke. S standardno črpalko z dvojnim delovanjem boste na primer porabili približno 10 minut in deska bo že pripravljena na vodne dogodivščine. Poleg deske in tlačilke so obvezna oprema vesla. Pri veslih lahko izbirate med različnimi materiali. Aluminijasta so cenovno ugodna, a precej težka, medtem ko so vesla iz karbona res lahka in zelo praktična tudi za prenašnje v/iz avta in do vode.
Kako začeti s supanjem?
Če ste začetnik, se najverjetneje sprašujete, kako začeti. O opremi ste izvedeli veliko, zdaj pa poglejmo, kako prvič stopiti na desko na vodi. Pred pričetkom z aktivnostjo je treba poskrbeti za ogrevanje. Dobro ogrejte noge, roke, trup in glavo, nato pa ste pripravljeni, da stopite na desko. Preverite še, ali je sup pravilno nameščen in ali ste dolžino vesel prilagodili vaši višini. Ko ste to storili, sup položite v vodo tako, da je vzporeden z obalo, da se boste nanj lahko povzpeli s strani. V roke primite veslo in se s koleni postavite na sredino supa. Sedaj v tem položaju – s koleni na supu, a z vzravnanim trupom zaveslajte, da boste nekaj metrov stran od obale. Nato se umirite in počasi vstanite ter poiščite ravnotežje. Lažje vam bo, če boste stali v širini svojih bokov. Postavite se v aktivno pozicijo, pri kateri stisnete trebušne in zadnjične mišice ter začnite veslati. Veslo držite na zgornjem robu in pazite, da je to pravilno obrnjeno.
Sedaj ste pripravljeni na čudovito odkrivanje slovenskih vodnih kotičkov. Lahko se odpravite na Blejsko jezero, ki vas bo presenetilo s čudovitimi razgledi in svojo umirjenostjo, ali pa odhitite na morje, kjer lahko supate na primer od Pirana do Mesečevega zaliva. Lepih lokacij po Sloveniji je veliko, zato vam idej za izlete ne bo zmanjkalo.
Sponzorirana objava