Moskisvet.com
Asistenčni sistemi v avtomobilu

Visoki obrati

Senilna demenca asistenčnih sistemov

Volan
24. 09. 2021 05.00
0

Obrabi in posledični nezanesljivosti delovanja niso podvrženi samo mehanski deli avtomobila, temveč tudi celotna elektronika, denimo tista različni asistenčni sistemi. Zato se lahko takšen elektronski 'angel varuh' v vašem avtomobilu med vožnjo hitro spremeni v 'problematičnega in nezanesljivega sopotnika'.

Takšna je nedavna ugotovitev dveh organizacij (TÜV Rheinland & TRL; Transport Research Laboratory), ki lastnike z asistenčnimi sistemi dobro opremljenih modernih avtomobilov opozarjata, da je treba takšne sisteme tudi redno kontrolirati in vzdrževati. V nasprotnem primeru se vam lahko pripeti, da boste nekoč obžalovali preveč optimistično zanašanje na 'neverjetno zanesljivo' delovanje takšnih sistemov, ki vam bodo v marketinških pravljicah prinesli bolj sproščeno, udobnejšo in seveda tudi varnejšo vožnjo. Na ta način vam lahko iz žepa potegnejo veliko dodatnih evrov in vam prodajo nekaj ne povsem zanesljivega, česar v bistvu sploh ne potrebujete, ker bo ob vožnji z avtomobilom za vašo varnost in varnost ostalih v prometu ključna predvsem vaša osredotočenost na dogajanje na cesti in v okolici avtomobila.

Asistenčne sisteme je treba redno kontrolirati in vzdrževati.
Asistenčne sisteme je treba redno kontrolirati in vzdrževati. FOTO: Dreamstime
To pove o vas položaj rok na volanu
Preberi še
To pove o vas položaj rok na volanu

Poglejmo na zadevo malo drugače. Recimo, da ste lastnik delavnice ali trgovine in zaposlite novega vajenca, ki vas bo odrešil nekaterih delovnih obveznosti in morda s tem celo pospešil delovni proces. V teoriji se to sliši izredno obetavno. V praksi pa zadeva po navadi ne deluje tako dobro, sploh če ob izbiri vajenca ('asistenčni sistem' na tržišču človeških surovin) niste imeli sreče in ste namesto talentiranega mladega sodelavca najeli 'levaka', za katerim morate vedno kaj popraviti, ga spodbujati in ga ves čas nadzorovati (vsaka podobnost z modnimi asistenčnimi sistemi v tej zgodbi je seveda povsem naključna). Boste takšnega vajenca (ali pa praktikanta, pripravnika), s katerim boste imeli pri delu več težav kot radosti, sploh sprejeli v svoje delovno okolje?

Obrabi in posledični nezanesljivosti delovanja niso podvrženi samo mehanski deli avtomobila, temveč tudi celotna elektronika, denimo različni asistenčni sistemi.
Obrabi in posledični nezanesljivosti delovanja niso podvrženi samo mehanski deli avtomobila, temveč tudi celotna elektronika, denimo različni asistenčni sistemi. FOTO: Shutterstock
Oglas za avto, ki nasmeje do solz: 'Upam, da žena tega oglasa ne bere'
Preberi še
Oglas za avto, ki nasmeje do solz: 'Upam, da žena tega oglasa ne bere'

Najbrž ne. To, da imate v svoj avto vgrajeno razno 'invalidsko opremo' (kamere, senzorji in radarji), ki v realnih in ne vedno idealnih okoliščinah ne deluje (to so v preteklosti dokazala že številna testiranja raznih klubov in organizacij) 100-odstotno zanesljivo, vas pa ne moti, čeprav ste za to 'kramo' najbrž odšteli veliko denarja. Lep dokaz 'senilne demence' (oblika demence, ki povzroči nenormalno delovanje možganov  in se kaže predvsem kot pozabljivost, zmedenost in izguba stika z realnim svetom) asistenčnih sistemov prinaša testiranje obeh na začetku omenjenih organizacij, ki sta pri enem izmed aktualnih serijskih modelov avtomobilov izvedli postaranje elektronike, zadolžene za delovanje sistemov, kot sta aktivni tempomat (ACC; Adaptive Cruise Control) in sistem za ohranjanje voznega pasu (Lane Assist).

To je najslabše okolje za električna vozila
Preberi še
To je najslabše okolje za električna vozila

Razlog za izvedbo takšnih testiranj je ta, da strokovnjaki še vedno nimajo dovolj zanesljive predstave o zanesljivosti delovanja takšnih sistemov, ko so ti zaradi starosti že izrabljeni, slabo vzdrževani ali pa nestrokovno znova nameščeni na pred tem lažje poškodovane in nato popravljene avtomobile, udeležene v prometnih nesrečah. V bistvu so strokovnjaki želeli ugotovitvi, kakšne posledice bi to imelo za varnost potnikov v takšnih, samo navidezno varnih avtomobilih. Zato so na testnem primerku vozila rahlo poškodovali vetrobransko steklo pred vgrajeno prednjo kamero. Že takšna majhna poškodba (stekleni okrušek) je poskrbela za nezanesljivo delovanje vgrajenega sistema 'Lane Assist', saj se je ta med vožnjo tako poškodovanega vozila ob testiranju nekajkrat povsem izklopil, in to brez vsakega predhodnega opozorila.

Razlog za izvedbo testiranj je ta, da strokovnjaki še vedno nimajo dovolj zanesljive predstave o zanesljivosti delovanja takšnih sistemov, ko bodo ti zaradi starosti že izrabljeni, slabo vzdrževani ali pa nestrokovno ponovno nameščeni.
Razlog za izvedbo testiranj je ta, da strokovnjaki še vedno nimajo dovolj zanesljive predstave o zanesljivosti delovanja takšnih sistemov, ko bodo ti zaradi starosti že izrabljeni, slabo vzdrževani ali pa nestrokovno ponovno nameščeni. FOTO: Shutterstock
Kateri je boljša investicija? Bencinar ali hibrid?
Preberi še
Kateri je boljša investicija? Bencinar ali hibrid?

Drug testni scenarij je prinesel kvalitetno izvedeno menjavo poškodovanega vetrobranskega stekla pri istem testnem vozilu, vendar v kombinaciji s slabo (nestrokovno) kalibrirano prednjo kamero. Tudi v tem primeru so ugotovili, da sta se oba omenjena sistema (ACC in Lane Assist) zaradi slabo izvedenega kalibriranja do voznika pričela obnašati 'nonšalantno' (sistem niti ne odreagira niti ne pokaže opozoril). V tretjem primeru so poskrbeli, da je prav nič modificiran testni primerek vozila med vožnjo občasno izgubljal internetno povezavo. Kako sta se na to odzvala omenjena asistenčna sistema? Preprosto: z izklopom.

Razbijamo mite: imajo električna vozila res manj prostora od bencinarjev?
Preberi še
Razbijamo mite: imajo električna vozila res manj prostora od bencinarjev?

Zato pri obeh organizacijah apelirajo na bruseljske uradnike, naj v bližnji bodočnosti sprejmejo odloke, ki bodo ob implementaciji  poskrbeli, da se bo na letnih tehničnih pregledih avtomobilov redno preverjalo tudi pravilno delovanje vgrajenih asistenčnih sistemov. 

Testirali smo teslo model 3 racing, izjemen električni dirkalnik, ki vrže na rit
Preberi še
Testirali smo teslo model 3 racing, izjemen električni dirkalnik, ki vrže na rit
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648