Moskisvet.com
Šola kitesurfinga

Davidovi ekstremi

Kratka šola kitesurfinga

David Stropnik
05. 05. 2021 06.00
0

Kitesurfing, kiteboarding ali preprosto kajtanje je eden najhitreje rastočih in obenem najatraktivnejših športov. S svobodo možnosti, ki jih ponuja med triki v zraku in z za transport preprosto opremo, predstavlja eno najzanimivejših in najbolj razširjenih oblik morske zabave. Ker je obenem na osnovni ravni fizično dokaj nezahteven in se ga je relativno lahko naučiti, navdušuje vse več ljubiteljev vetra in morja, tudi otrok in punc.

Šola kitesurfinga
Šola kitesurfinga FOTO: Red Bull Content Pool

Zato tukaj predstavljamo kratko šolo kajtanja, posneto na eni najboljših lokacij zanjo – na večkilometrski plitvini, razbrazdani z močnim popoldanskim maestralom – ob izlivu reke Neretve. Seveda so vse to le osnove, ki naj bi navdušile in pokazale bistvene iztočnice. Za resno vožnjo in predvsem hitro napredovanje seveda priporočamo najem inštruktorja/inštruktorice.

Šola kitesurfinga
Šola kitesurfinga FOTO: David Stropnik

Začne se z obvladanjem padala, ki je za začetnika tudi najtežja veščina, saj nagonsko mislimo, da bomo s padalom upravljali kot z avtom in vrteli krmilno palico levo in desno – v krogu kot volan. Toda padalo se odziva na dolžino vrvic, na katere je pripeto, zato v resnici krmarimo tako, da premikamo palico od sebe in k sebi z iztegovanjem/pritegovanjem desne in leve roke. Odriv celotne palice od sebe pomeni popuščanje padala in pritegovanje k sebi njegovo zategovanje. Popolnoma spuščeno padalo načeloma v vetru obmiruje nad nami.

Šola kitesurfinga
Šola kitesurfinga FOTO: David Stropnik

Vajo začnemo z malim šolskim padalom, ki ga spuščamo kot otroškega zmaja, nato pa povečujemo površino in se s kopnega preselimo v vodo. Stoječ položaj zamenjamo z ležečim (na trebuhu) in izpeljemo nekaj »bodydragov«, da dobimo občutek, kako nas bo vleklo padalo in kaj se bo zgodilo v primeru padca.

Do roba in čez: intervju z »ultra« tekačico Tino Robba
Preberi še
Do roba in čez: intervju z »ultra« tekačico Tino Robba

Na koncu dodamo desko, ki jo postavimo na robnik ter se z njo upremo ob vodo. Ko nas padalo dvigne nad gladino, odpeljemo po robniku – podobno kot če bi deskali na snegu. Obrat lahko nato odpeljemo z vetrom ali pa le obrnemo padalo in če imamo twin-tip desko (simetrično v obe strani), odpeljemo v nasprotno smer.

Tu se seveda šola in zabava ne konča, ampak šele začne. Res se lahko vozimo z desko po gladini kot s wakeboardom/surfom, a glede na to, da je padalo nad nami, je smiselno izkoristit možnosti, ki jih to odpira za skoke in trike v zraku. In tukaj se začne pravo kajtanje prostega sloga. Lahko pa se odločimo za drugo smer in gremo v foiling, ki je »nov« trend vseh deskanj in jadranj - pri katerem z veliko manjšim uporom, torej večjo hitrostjo in nadzorom, glisiramo nad gladino. Možnostim ni videti  konca (tako kot lokacijam na svetu), samo nekje in nekako moramo začeti.

Šola kitesurfinga
Šola kitesurfinga FOTO: David Stropnik
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648