Pozabite na natrpane Benetke in razne vstopnine za ogled mesta. Če še niste obiskali Padove, potem je skrajni čas, da se odpravite na izlet. Idelano je, če si lahko rezervirate podaljšani konec tedna, a bosta tudi dva dneva dovolj za popolno doživetje v tem prikupnem in zgodovinsko izredno bogatem mestu. Padova je namreč najstarejše mesto severne Italije, saj naj bi ga ustanovil trojanski junak Antenor leta 1183 pr. n. št. Takrat je bila znana kot Patavium, pomembno mesto v Benečiji. Leta 226 pr. n. št. je postala del Rimske republike in uživala v obdobju razcveta kot trgovsko in kulturno središče. V srednjem veku je Padova cvetela kot avtonomna mestna država, znana po svoji univerzi, ustanovljeni leta 1222, ki je danes ena najstarejših na svetu. Mesto je postalo del Beneške republike leta 1405, kar je pomenilo obdobje stabilnosti in umetniškega razcveta. Med renesanso so v Padovi delovali številni veliki umetniki, kot sta Giotto in Donatello. V 19. stoletju je mesto postalo del združene Italije. Danes je Padova znana po svoji bogati dediščini, univerzi in zgodovinskih spomenikih, ki privlačijo obiskovalce z vsega sveta.
A tudi če niste ljubitelj ozkih ulic, mogočnih bazilik in čudovito ohranjenih palač, vam Padova ponuja še veliko drugega. Lahko uživate v odlični kulinarični ponudbi, na svoj račun boste prišli tudi ljubitelji grenčice Aperol, saj je Padova rojstni kraj priljubljenega Aperol spritza. Prav nič manj ne bodo navdušeni ljubitelji dobre kave, saj so - kot se za Italijane spodobi - tudi v Padovi pravi mojstri priprave kavnih napitkov. Poleg okusa in postrežbe pa vas bodo navdušile tudi cene, saj so precej nižje od slovenskih. Z izjemo piva, ki pa je v večjem delu Italije precej dražje, pa ne samo v lokalih, tudi v trgovini. A je razlika v ceni med italijanskimi in slovenskimi cenami piva precej večja v lokalih. Naš nasvet: če ste v Padovi, nazdravljajte z 'aperolčijem'.
Padova je turistom izredno prijazno mesto, saj ni takšne gneče kot v sosednjih Benetkah ali pa v Veroni, hkrati je ravno prav velika, da si jo lahko ogledaš in začutiš njen utrip v dveh dneh. Sprehod skozi ulice mestnega središča vas ne bo pustil ravnodušne, zaradi značilnih arkadnih hodnikov, ki so praktično po vsem mestnem središču, si jo brez težav lahko ogledate tudi, ko dežuje, saj boste večino časa hodili po suhem. Za ljubitelje ali ljubiteljice mode in modnih znamk je na voljo dovolj trgovin, kjer si lahko dajo duška, hkrati pa ima kar nekaj čudovitih parkov in trgov, kjer si lahko v sončnih dneh privoščite piknik na prostem, če bi radi navdušili svojo spremljevalko ali spremljevalca.
Mesto lahko obiščete kadarkoli v letu, računajte pa, da je največji turistični obiska v poletnih mesecih, zato je morda bolje, da se takrat obisku mesta izognete. Ker leži sredi Padske nižine in je obdana s slikovitimi vulkanskimi griči, ima izredno prijetno klimo, kar pomeni, da boste zunaj posedali tudi v zimskih mesecih. Mi smo jo obiskali med novoletnimi prazniki in uživali v prijetnih 12 stopinjah in božanju sončnih žarkov. Res čudovita izkušnja.
Mesto bogate zgodovine, umetnosti in kulture lahko spoznate na več načinov, odvisno, kaj vam je ljubše. Spodaj je zgolj en predlog, kaj vse si ogledati med obiskom Padove. Ker ni ogromno mesto, si vse lahko ogledate peš, potrebujete le osnoven turističen zemljevid mesta ali pa si pomagajte kar z Google maps. Če pa je v vas več avanturista, pa se podajte na odkrivanje brez pripomočkov - v neznano in sproti spoznavajte stavbe, trge in cerkve, ki vam bodo padle v oči.
Prvi dan si privoščite sprehod po zgodovini
1. Prato della Valle
Vaše raziskovanje mesta začnite na Pratu della Valle, enem največjih trgov v Evropi. Ta ovalni trg s kanalom, obdan s kipi, je slikovit uvod v Padovo. Trg ima skoraj 89.000 kvadratnih metrov površine in po velikosti zaostaja le za ruskim Rdečim trgom v Moskvi. Njegovo ovalno obliko povezujejo štiri poti z mostovi speljane čez vodo, ki se sekajo na zeleni površini. Okrog in okrog je postavljenih 78 kipov italijanskih veljakov v naravni velikosti. Ob trgu je kar nekaj kavarnic in lokalov, kjer si lahko privoščite kavo ali drugo osvežitev, prav tako bodo poskrbeli za vaše lačne želodčke. Če ne boste jedli, vam pogrinjka (coperto po italijansko) ne bodo zaračunali, drugače pa računajte že na okoli 2 evra dodatka, ki ga v Italiji pogosto zaračunavajo.
2. Bazilika sv. Antona (Basilica di Sant'Antonio)
Le kratek sprehod od tega čudovitega trga vas pripelje do ikonične bazilike, posvečene sv. Antonu, enemu najbolj čaščenih svetnikov v katoliškem svetu. Obvezno obiščite notranjost, kjer vas bodo navdušile freske in relikvije svetnika. Vstop je brezplačen, računajte pa, da je za ogled relikvij lahko tudi vrsta, zato priporočam ogled v jutranjih urah ali pa tik pred popoldanskim odprtjem čudovite baročne zakladne kapele. Bodite tam kakšnih 10-15 minut pred odprtjem.
Sveti Anton Padovanski velja za zavetnika zaljubljencev, žensk in otrok, revežev, popotnikov, pekov in rudarjev ter zavetnika za izgubljene stvari. Je najhitreje kanonizirani svetnik v zgodovini katoliške cerkve, hkrati pa velja za zavetnika živali, saj je znal nagovoriti prav vsa bitja, njegoviom pridigam naj bi prisluhnile tudi živali. V kapeli boste med relikvijami lahko videli del njegove čeljusti, glasilk in njegov jezik.
3. Konjeniški kip Gattamelata
Pred baziliko sv. Antona, na trgu Piazza del Santo, stoji italijanska renesančna Donatellova skulptura iz leta 1453. Upodablja kondotjera Erasma da Narnija, znanega kot Gattamelata, ki je večinoma služil pod Beneško republiko, ki je takrat vladala Padovi. Je prvi konjeniški kip italijanske renesanse v naravni velikosti. Kip je trenutno v postopku renovacije in zato obdan z velikim odrom.
Med ogledi si obvezno privoščite odmor za kavo, aperitiv ali drugo osvežitev, na trgu ob baziliki imate na voljo kar nekaj prijetnih lokalov, kjer ponujajo tudi hrano. Mi smo si privoščili pico, ki je bila okusna in hrustljava. Cene pa - kljub priljubljeni lokaciji - nižje od slovenskih.
Če boste imeli še željo in energijo za raziskovanje, potem vam priporočam, da se po obedu podate v bližnji botanični vrt. Ne bo vam žal.
4. Botanični vrt Padove (Orto Botanico)
Obiščite najstarejši univerzitetni botanični vrt na svetu, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Sprehod med rastlinami z vsega sveta vas bo osvežil in navdihnil. Vstopnic ne potrebujete rezervirati v naprej, cena vstopnice pa znaša 10 evrov na osebo, a je vrt vreden vsakega evra, zlasti, če ga boste obiskali v pomladnih dneh, ko večina rož in grmovnic cveti.
5. Večerja v stilu Padove
Če ste želni tradicionalne kulinarike, lahko dan zaključite z večerjo v eni od lokalnih trattorij, kjer lahko poskusite testenine z račjo omako (bigoli con l'anatra) ali rižoto z radičem (risotto con radicchio). Lahko pa si naročite katero od bruschett in uživate v hrustljavem prigrizku.
Drugi dan si lahko privoščite kulturno raziskovanje
1. Kapela Scrovegni (Cappella degli Scrovegni)
Če ste si uspeli v naprej rezervirati ogled še enega velikega umetniškega zaklada Padove - kapele Scrovegni, potem jo po obilnem italijanskem zajtrku - ne pozabite si ob kavi privoščiti sveže pečenih rogljičkov (italijansko cornetti), polnjenih s pistacijo - mahnite h kapeli. Freske, ki jih je na stenah in stropu kapele ustvaril vrhunski umetnik Giotto, veljajo za začetke renesančne umetnosti in vas bodo pustile odprtih ust. Gre namreč za veliko mojstrovino zahodne umetnosti!
Vstop je možen le ob predhodni rezervaciji. Priporočljivo je, da rezervirate vsaj teden ali dva vnaprej preko spleta. Cena vstopnice je 15 evrov na osebo + 1 evro za nakup in rezervacijo vstopa prek spleta.
2. Univerza v Padovi (Palazzo Bo) in Anatomical Theatre
Po koncu ogleda se sprehodite v središče mesta po čudovitih ozkih ulicah, mimo okrašenih trgovin, živahnih lokalov ter čudovitih stavb. Ker je Padova univerzitetno mesto, eno najstarejših v Evropi, si vzemite čas za raziskovanje Univerze v Padovi. Posebna znamenitost je Anatomsko gledališče, prvo tovrstno na svetu.
Ogledi so vodeni in jih je treba rezervirati vnaprej, cena z vodenjem znaša dobrih 10 evrov na osebo.
3. Piazza delle Erbe in Piazza della Frutta
Popoldne si privoščite potepanje po dveh osrednjih trgih, kjer je čez dan živahno dogajanje. Piazza delle Erbe ali v prevodu zeliščni trg ponuja številne lokalne dobrote, trgovinice v osrednji palači Palazzo della Ragione (zgodovinska mestna palača) ponujajo številne lokalne dobrote, kot so oljčno olje, sir in sveže pečeno pecivo. Skupaj s Piazzo della Frutta (sadni trg) tvorita trgovsko središče mesta. V bližini lahko obiščete znamenito kavarno Caffè Pedrocchi, ki je znana tudi kot "kavarna brez vrat". Je pa tam precejšnja gneča, pa tudi zasoljene cene so, zato vam priporočamo zgolj sprehod skozi kavarno, kavo ali aperitiv pa si raje privoščite v katerem od bližnjih lokalov, ki imajo nekaj manj glamurja, pa zato manj gneče in še več pristnega doživetja.
V središču lahko obiščete tudi katerega od lokalov in si privoščite okusen obrok, ponudba je res velika, če pa ste bolj ljubitelj večerij, pa si v mestu v kateri od picerij privoščite topel prigrizek in osvežitev ter se podajte še do bližnjega trga.
4. Piazza dei Signori in Torre dell'Orologio
Ta mestni trg v Padovi je stoletja gostil uradna praznovanja državljanskih in vladnih oblasti, medtem ko sta večja trga Piazza delle Erbe in Piazza della Frutta gostila trgovino in javna praznična praznovanja. Na trgu prevladuje znameniti Urni stolp (Torre dell'Orologio), ki ga obdajata simetrični stavbi Capitanio in Camerlenghi, stavbi iz 16. in 17. stoletja v manierističnem slogu. Znamenita ura ima celotno zasnovo z referenco na zodiak. Vendar na originalni uri ni bilo znaka tehtnice, saj sta bila v predrimskem zodiakalnem sistemu škorpijon in tehtnica eno zodiakalno znamenje. No, po drugi teoriji pa naj bi mojster, ki je izdelal uro, protestno izpustil eno znamenje, saj naj ne bi dobil plačanega celotnega dogovorjenega zneska.
Ker smo imeli hotel na obrobju starega mestnega jedra Padove, smo se po celodnevnem ogledu mestnega središča s kapelo Scrovegni in univerzo vrnili do hotela, se osvežili in podali na večerjo v bližnji lokal Birrolandio. Lokal toplo priporočamo, tudi če niste ljubitelji piva, saj imajo zelo široko ponudbo pijač in hrane. Ambient je prijeten, postrežba odlična, prav tako njihova hrana. Če boste v Padovi z družbo, vam bo lokal super prostor za druženje.
Tretji dan se podajte med vulkanske griče
Zadnji tretji dan vam svetujemo, da se po zajtrku poslovite od Padove in se zapeljete na izlet med bližnje vulkanske griče. Hvaležne vam bodo noge, ki so po dveh dneh sprehajanja in ogledov verjetno že utrujene, hkrati pa boste uživali še v prelepih razgledih na sadovnjake in vinograde, ki krasijo to pokrajino.
1. Ogled vasice Arqua Petrarca in hiše, v kateri je ustvarjal in umrl znameniti Francesco Petrarca
Vas Arqua Petrarca je skrita med Euganejskimi griči in je znana predvsem kot kraj, kjer je zadnja leta svojega življenja preživel in leta 1374 umrl veliki italijanski pesnik Petrarca. Njegova hiša, zdaj muzej, je čudovito ohranjena renesančna rezidenca, ki omogoča vpogled v pesnikovo življenje in delo.
Obiskovalci si lahko ogledajo sobe z originalnimi freskami, knjižnico z dragocenimi knjigami in pohištvom, povezanim s pesnikovim časom. V hiši je na ogled tudi balzamirana pesnikova mačka Venus. V bližini hiše se nahaja tudi njegov grob, ki je prav tako kulturni spomenik. Vasica sama je ohranila svoj srednjeveški značaj in je ena najlepših v Italiji. V vasici si lahko privoščite okrepčilo pred potjo domov, saj je na voljo več lokalov z raznoliko ponudbo.
Na poti iz Padove do Arqua Petrarce boste se peljali mimo številnih odlično ohranjenih dvorcev in celo muzeja pomorstva, kjer si lahko ogledate razstavo čolnov in ladij, s katerimi so pluli po rečnih kanalih, ki so povezovali Padovo z okolico in Benetkami. Mi smo oglede izpustili in se odpravili proti domu, da bi se izognili gneči na avtocesti v nedeljo popoldan.
Še nekaj praktičnih nasvetov za popotnike
Kombinirana vstopnica: Veliko znamenitosti ponuja kombinirane vstopnice, kar je cenovno ugodnejše. Preverite možnosti na uradnih spletnih straneh Padove.
Transport: Padova je mesto za pešce, vendar so kolesa in tramvaji odlična izbira za daljše razdalje.
Kdaj obiskati: Najboljši čas za obisk je pomlad ali zgodnja jesen, ko so temperature prijetne in turistov manj, vendar je tudi zima v Padovi mila in suha.
Poskusite lokalno hrano: Poleg testenin in rižot so priljubljeni tudi sladki piškoti zaeti in sladica torta sbrisolona. Prav tako so cene v trgovinah v mestnem središču višje od cen v trgovinah na obrobju, zato razne nakupe 'za domov' raje opravite, ko zapuščate mesto.
Nočno življenje: Obiščite bare in klube na območju Piazza dei Signori, ki ponujajo prijetno vzdušje in glasbo v živo.
Zapomnite si: Padova je mesto, ki združuje zgodovino, umetnost in sodobno italijansko življenje. V treh dneh boste doživeli nepozabno kombinacijo kulture, kulinarike in čarobnega italijanskega vzdušja. Ne glede na to, ali ste ljubitelj umetnosti, narave ali preprosto iščete sprostitev, vas Padova ne bo razočarala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV