Za lansko leto imajo v bazi zabeleženih več kot 3,6 milijona intervencij in prvič je jasno razvidno, kako zanesljivi so električni avtomobili v primerjavi s klasičnimi bencinskimi in dizelskimi vozili.
Električni avtomobili se redkeje kvarijo
Število okvar električnih vozil se je povečalo za kar 46 odstotkov – kar pa ne pomeni, da se kvarijo več, ampak da jih je na cestah vedno več. Ta rast je ADAC-u omogočila, da končno potegne bolj konkretne zaključke: električni avtomobili se kvarijo bistveno manj pogosto kot bencinski in dizelski avtomobili iste starosti.
Pri modelih, starih od dve do štiri leta, so okvare 2,5-krat pogostejše kot pri vozilih z motorjem z notranjim zgorevanjem. Natančneje, bencinska in dizelska vozila beležijo 9,4 okvare na vsakih 1000 vozil, medtem ko je pri električnih le 3,8.

Primerjava modelov: zmagovalci in poraženci
Na splošno statistika okvar ADAC ponuja odgovore na vprašanja , ki so pomembna za kupce rabljenih avtomobilov: Kateri modeli so posebej zanesljivi in kateri ne? In ali se nevarnost okvare poveča z določeno starostjo vozila?

Analiza zajema 159 modelskih serij in daje jasno sliko, kateri avtomobili so najbolj zanesljivi in kateri najbolj problematični. In medtem ko so nekateri Toyotini modeli leta veljali za vzor zanesljivosti, so zdaj med tistimi z največ prijavljenimi okvarami. Najslabše se je odrezala toyota C-HR letnik 2020, s kar 63,1 napako na 1000 vozil. Težave imajo tudi Yaris, RAV4 in Yaris Cross – najpogosteje zaradi okvarjenih zaganjalnikov. Toyota je že odreagirala in začela vgrajevati zmogljivejše baterije.

Na drugi strani pa se med dve leti starimi bencinskimi in dizelskimi modeli najbolje odrezata Mini (0,3) in Audi A4 (0,4). Med električnimi vozili je na vrhu Tesla Model 3 z izjemno nizko stopnjo napak (0,5). Indeks manjši od 1 je imelo skupno dvanajst modelov.
Akumulator je še vedno glavni krivec za okvare
A tudi pri elektriki ni vse idealno – kot najbolj občutljiv električni model se je izkazal Hyundai IONIQ 5, ki je z 22,4 prijavljenimi okvarami na 1000 vozil. Vzrok je znan: napake v integrirani polnilni enoti (ICCU) so že povzročile vpoklic, kar je potrdila tudi Zvezna uprava za motorni promet.
Tako kot v preteklih letih je najpogostejši razlog za klic na pomoč pokvarjen zaganjalnik. Odgovoren je za kar 44,9 % vseh okvar v letu 2024. Pri električnih avtomobilih je ta delež še večji – 50,5 %, pri klasičnih vozilih pa 44,6 %.

Vir: ADAC
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV