Poletje je pred vrati, z njim pa tudi različne priljubljene sezonske dobrote, kot so žar, pica in ocvrt krompirček. Toda po mnenju nutricionistk Catherine Gervacio in Shelly Balls ter onkologa dr. Donalda Barryja Boyda lahko nekatera od teh živil, če jih pogosto uživamo, povečajo tveganje za različne vrste raka – vključno z rakom v ustih, želodcu, črevesju in jetrih.

Čeprav občasno uživanje teh živil ne bo bistveno ogrozilo vašega zdravja, je ključno vedeti, katera je treba omejiti ali nadomestiti z bolj zdravimi možnostmi. Poglejte, pred katerimi živili vas strokovnjaki š posebej svarijo.
1. Pomfrit (Ocvrt krompirček)
Pomfrit in druga ocvrta hrana je povezana s povečanim tveganjem za določene vrste raka, trdi Gervacio, piše SheFinds. Pri cvrtju pri visokih temperaturah nastajajo spojine, kot je akrilamid, ki ima po številnih raziskavah lahko v velikih odmerkih karcinogene učinke. Občasen krompirček kot del uravnotežene prehrane ni problem, če pa postane vsakodnevna navada, je vredno razmisliti o alternativah priprave krompirja - pečenem, kuhanem ali na žaru.
2. Predelani mesni izdelki
Hrenovke, šunka, slanina in suhomesnati izdelki so med najbolj problematičnimi oblikami mesa, ko je pod vprašajem povečanje tveganja za raka, opozarja dr. Boyd. Redno uživanje takšnih izdelkov je zaradi prisotnosti nitratov in drugih konzervansov povezano s povečanim tveganjem za raka debelega črevesa. Ključno je, kako pogosto jih uživamo – občasno uživanje ne bo imelo velikega učinka, vsakodnevno pa lahko pusti resne posledice.
3. Predelani prigrizki
Prigrizki, kot so čips in podobni izdelki, niso le visoko kalorični, temveč tudi prehransko slabi. "To so prazne kalorije, ki spodbujajo pridobivanje telesne teže," opozarja dr. Boyd. Gervacio dodaja, da takšna hrana prispeva k debelosti, debelost pa je eden glavnih dejavnikov tveganja za več vrst raka, vključno z rakom dojke, debelega črevesa in trebušne slinavke.


4. Rdeče meso
Meso, kot so govedina, svinjina in jagnjetina, je prav tako povezano z večjim tveganjem za raka debelega črevesa, pojasnjuje Balls. Redno uživanje rdečega mesa spodbuja kronična vnetja nizke stopnje v telesu, moti ravnovesje črevesne flore in lahko povzroči nastanek spojin, ki poškodujejo DNK. Rdeče meso je priporočljivo nadomestiti z lažjimi viri beljakovin, kot so ribe, piščanec, stročnice in oreščki.

Ni nujno, da uživanje v hrani in okusih, ki jih imamo radi, izginejo iz našega življenja, lahko pa postanejo bolj uravnoteženi in premišljeni. Z izločitvijo ali zmanjšanjem vnosa teh tveganih živil lahko pomembno vplivate na svoje zdravje in dolgoročno zmanjšate tveganje za hude bolezni. Z izbiro hrane, ki telo nahrani, namesto tiste, ki ga obremenjuje, naredimo pomemben korak k boljši kakovosti življenja.

Vir: index.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV