Preizkus uvedbe vstopnine za dnevne obiskovalce
Med 25. aprilom in 14. julijem so morali dnevni obiskovalci, ki so želeli obiskati Benetke, plačati 5 evrov vstopnine. Tisti, ki vstopnine niso plačali, so morali plačati globo od 50 do 300 evrov ter dodatno 10 evrov za vstopnino.
Da bi zagotovili spoštovanje pravil, so na železniških postajah, avtobusnih terminalih in drugih lokacijah delovali mestni delavci. Prebivalci in turisti, ki so v mestu prenočevali, so bili oproščeni plačila, vendar so se morali registrirati na spletnem mestu programa.
Prišlo je do upada dnevnega turizma
V 29 dneh, ko je veljalo pravilo plačila, je Benetke obiskalo skupno več kot 485.000 dnevnih obiskovalcev. Število dnevnih obiskovalcev ni preseglo ravni iz leta 2023 na nobenega od teh dni, kar nakazuje, da je uvedba vstopnine učinkovito zmanjšala število turistov.
Zbrana sredstva bodo koristna za vzdrževanje mesta
Mestna oblast je zbrala skupno 2,4 milijona evrov iz naslova vstopnin. Zbrana sredstva nameravajo oblasti uporabiti za lokalno vzdrževanje in obnovo. Benetke so znane po svoji starodavni in krhki arhitekturi ter infrastrukturi, ki zahteva stalno obnavljanje in financiranje.
Širitev programa v letu 2025
Benetke so poskus ocenile kot uspešen in načrtujejo prilagoditve v letu 2025. "Možno je, da bomo leta 2025 prilagodili prispevek glede na obisk na določen dan. Višina vstopnine bo od 3 do 10 evrov," je za Skift povedal predstavnik mesta. Mestni uradniki razmišljajo celo o povečanju števila dni programa na 100.
Vstopnina kot del širše strategije za omejevanje turizma
Sistem vstopnin je del celovitega pristopa Benetk k obvladovanju množičnega turizma. Benetke in okoliška regija so v letu 2023 gostile več kot 13 milijonov turistov, kar prinaša velike izzive za ohranitev mestne kulturne dediščine.
Poleg uvedbe vstopnine so mestne oblasti sprejele še več drugih ukrepov za zmanjšanje pritiska na mesto. Med njimi so omejitev števila novih hotelov v mestnem središču, izgradnja terminala za križarke zunaj mestnega središča in omejitev velikosti skupinskih ogledov na 25 oseb. V septembru pa bodo uvedli še nove omejitve za kratkoročne najeme stanovanj.
Benetke niso edine, ki skušajo omejiti množični turizem
Tudi druge evropske države se soočajo z izzivi množičnega turizma in sprejemajo različne ukrepe za njegovo omejevanje. Na primer, Amsterdam seli svoj križarski terminal iz mestnega središča in blokira razvoj novih hotelov. V Barceloni je župan napovedal prepoved kratkoročnih najemov do leta 2029 in uvedbo novega davka za križarske potnike.
Vir: Skift
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV