Simon Marčič odhaja na svojo deseto dakarsko avanturo z jasnim ciljem, da po lanski etapni zmagi v razredu original letos v puščavi Savdske Arabije poseže pod vrh tudi v skupni razvrstitvi razreda, v katerem zunanja pomoč dirkačem ni dovoljena in je dirkanje zato še toliko zahtevnejše. Že deseti start na tej legendarni dirki ga uvršča med dakarske legende, kar si po vseh dogodivščinah, rezultatih, zlomljenih kosteh in delih motocikla, norih avanturah, pa tudi uspehih vsekakor zasluži.
Toni Mulec je lani kot novinec presenetil z odličnim dirkanjem in rezultati. Svoj prvi Dakar je končal kot deveti v razredu neprofesionalcev in 24. v absolutni kategoriji. Letos se na Dakar kljub poletni poškodbi med treningom podaja z več izkušnjami in tudi še večjimi ambicijami. Kot član satelitske ekipe KTM-a cilja tudi na etapne uvrstitve med prvo deseterico v absolutni konkurenci. Se pa zaveda, da je najtežji in najdaljši reli na svetu najpomembneje predvsem končati.
Sama dirka sicer letos prinaša novost predvsem pri navigaciji, saj ukinja papirnato potno knjigo in uvaja digitalno navigiranje za motoriste. Najboljši se novotariji sicer še upirajo, a se zdi, da bo kljub nekaj slabostim: vidljivost zaslona in ranljivost opreme v divjih razmerah take dirke in še posebno ob padcu, neizbežna prihodnost.
Letošnja dirka bo diagonalno dvakrat prečkala Savdsko Arabijo in za res dolg transfer iz 'Empty quarterja' na skrajnem jugovzhodnem delu organizator pripravlja letalski transport, kar na Dakarju nismo videli že od leta 2000, ko je karavana iz varnostnih razmer preletela Niger in Libijo. Posebnost bo tudi 48-urni maratonstage, na katerem bodo dirkači morali ob koncu dneva brez zunanje pomoči prespati na lokaciji, ki jo bodo dosegli, in od tam tudi nadaljevati. S tem bi se naj zmanjšala dogovorjena pomoč sotekmovalcev in taktično sledenje najhitrejših.
Kdo pa sploh so najhitrejši – favoriti? Med motoristi vse od konca prevlade Despresa in Come ni več možno napovedati favorita, saj je preveč dirkačev, ki so zmožni zmagati, obenem pa so poškodbe pri tempu, ki ga zahteva dirkanje na zmago, prepogoste. A če je treba koga izpostaviti, potem sta to morda Benavides in Price, ki sta od upokojitve Despreja in Come leta 2015 edina uspela ponoviti zmago.
Med avtomobilisti je vse skupaj še bolj izenačeno, saj je v enakem obdobju zadnjih osem let uspelo zmagati le Peterhanselu, Sainzu in Alatijahu. Peterhansel po 14 dakarskih zmagah še ni obupal in letos ima po dveh težkih sezonah s hibridnim audijem dobre možnosti, tako kot tudi njegov moštveni kolega Sainz, ki ga pestijo težave s poškodovano hrbtenico.
A eno največjih dakarskih vprašanj ostaja, a lahko največji zvezdnik cestnih relijev – devetkratni svetovni prvak Loeb – po dveh zaporednih drugih mestih lani in predlani končno uspe slaviti še na najtežji dirki na svetu. Obakrat mu je načrte preprečil Alatijah, ki pa je tokrat njegov moštveni kolega v ekipi Prodrive. S tem ima Alatijah, ki je na Dakarju že zmagal s Tuaregom, Minijem in Hiluxom, možnost, da kot prvi zmaga še s četrtim različnim avtomobilom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV