Moskisvet.com
Windows Okna Microsoft

Naprave in aplikacije

Prihaja Windows 11. Kaj se bo spremenilo?

Oskar Sokolov
21. 06. 2021 06.00
0

O tem, da nad novim Applovim procesorjem M1 niso bili navdušeni le potrošniki, ampak tudi korporacije, kakršna je Microsoft, smo že pisali. A vse kaže, da Microsoftu zadnje čase ni všeč le Applov pristop do strojne, ampak tudi do programske opreme. Prihajajoči Windows 11, ki ga bo Microsoft po vsej verjetnosti uradno naznanil že ta teden, namreč na trenutke zelo spominja na macOS. Čeprav uradne predstavitve še ni bilo, so se na spletu že pojavile informacije, ki poleg zaslonskih posnetkov razkrivajo tudi videe, animacije in celo zvoke novega Microsoftovega operacijskega sistema. Kaj nas torej čaka in kje se Windows 11 zgleduje po macOS-u?

Microsoft namiguje: ARM je prihodnost
Preberi še
Microsoft namiguje: ARM je prihodnost

Centrirana opravilna vrstica

Prva očitna sprememba, ki hkrati tudi precej spominja na Applov macOS, je centrirana opravilna vrstica. Nedavne aplikacije in uporabnikov izbor najljubšega programja se namreč selita z za Windows zelo značilne leve poravnave na sredino spodnjega dela zaslona. Takšna vizualna podoba spominja na Applov »Dock«, ki vse od začetka priljubljene aplikacije privzeto centrira ob spodnji rob zaslona. Za tiste, ki jim nova sprememba ni všeč (ali pa morda samo ne prenesejo podobnosti z Applom), je Microsoft vključil možnost »tradicionalne« leve poravnave opravilne vrstice. 

Novi meni start: centriran in poenostavljen

Hitro opazimo tudi osvežitev, ki jo je doživel meni »start«. Poleg centrirane pozicije, ki za trenutek spomni na Applov »Launchpad«, je Microsoft meni »start« poenostavil, a vseeno ohranil dodatne funkcionalnosti, ki ga dvignejo nad Applov minimalistični pristop z »Launchpadom«. Poslavljajo se številni premikajoči se elementi, ostaja pa hiter dostop do nedavnih in najljubših programov, nastavitev ter izbranih lokacij na trdem disku. Poenostavljeno je tudi delovanje gumba za izklop in ponovni zagon računalnika. Novi »start« nas torej na začetku res spomni na Applov pristop, a z dodatnimi funkcijami hitro pokaže, da novi Windows 11 vseeno ni MacOS Monterey.

Zaobljeni robovi

Meni start ne spominja na macOS, težko pa bi to trdili tudi za nov pristop k zaobljenim robovom. Če je Microsoft že vse od leta 2012, ko so predstavili Windows 8, stavil na trde, ostre robove, so zdaj očitno spremenili strategijo in jo ... približali Applovi. Robovi novega Windowsa 11 so namreč zaobljeni; aplikacije se odpirajo v zaobljenih oknih, ikone so pridobile na globini in zaobljenosti, meniji niso več ostro odsekani pod pravim kotom ... Videti je, da je Microsoft opustil svoj brutalistični minimalizem in si kanček navdiha izposodil pri macOS-u, ki vse od začetka stavi na zaobljenost. Ker je jasno, katero od obeh podjetij bi dobilo več točk za vizualno podobo, bomo tu Microsoftovo odločitev pozdravili. Čeprav se ne zdi ravno povsem originalna.

Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje
Preberi še
Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje

Je Windows 11 kopija MacOS-a?

Ne, ni. Detajli in spremembe, ki smo jih omenili, hitro dajo občutek, da si je Microsoft z Windowsom 11 celotno podobo »izposodil« od Appla. A ta občutek prikriva realnost; Windows 11 je z izjemo »jabolčnih« kozmetičnih popravkov v osnovi izredno podoben Windowsu 10. Sistema sta si tako podobna, da bi neizurjeno oko bržčas težko našlo razliko. Tako da brez skrbi; vašega PC-ja še nekaj časa nihče ne bo zamenjal za novega Maca. A da ne bomo pustili občutka, da je Microsoft (vizualni) tat, je nujno omeniti še izboljšave Windowsa 11, ki so originalne in tudi zelo uporabne. 

Originalnost

Prva izredno inovativna in uporabna sprememba je, da lahko po novem na Windowsu 11 okna z enostavnim klikom na gumb enakomerno razporedimo po zaslonu; več oken torej lahko avtomatsko enakomerno porazdelimo po zaslonu drugega zraven drugega. Tak intuitiven pristop je res dobrodošel in iskreno si lahko želimo, da se po tej programski nadgradnji zgleduje Apple, ko bo osveževal svoj način »večokenske« uporabe. Originalna, a vseeno manj inovativna, je tudi Microsoftova odločitev, da v svoj operacijski sistem spet vključi t. i. »widgete«. 

Bo Apple Watch končno dobil konkurenco?
Preberi še
Bo Apple Watch končno dobil konkurenco?

Windows 11 je, če so govorice resnične, v osnovi izredno podoben Windowsu 10. Morda bi bilo celo boljše ime »Windows 10 S«, če je že glavna tema zgledovanje po konkurenci. A kot si je Microsoft od Appla izposodil vizualne detajle, ki so pri macOS-u resda bolj estetski, si lahko želimo, da bi Apple od Microsofta vzel kak namig glede določenih funkcionalnosti Windowsa 11. Sploh intuitiven večokenski način je nekaj, česar bi bili gotovo veseli tudi na jabolčni strani. Cupertino, si delate zapiske?

5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
Preberi še
5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648