Moskisvet.com
Apple Magsafe

Naprave in aplikacije

Se je Apple začel zavedati svoje napake?

Oskar Sokolov
21. 01. 2021 06.00
1

Pred približno enim letom so poslanci Evropskega parlamenta potrdili zakon, ki od proizvajalcev pametnih telefonov zahteva, da na polnilcih, priloženih pametnim napravam, uporabljajo univerzalen vhod – USB tip C. Zakon so sprejeli, čeprav je Apple kot protiargument pred glasovanjem navedel dejstvo, da bo univerzalizacija standarda polnjenja proizvedla ogromno e-odpadkov v obliki zastarelih polnilcev, ki jih potrošniki ne bodo več uporabljali.

Apple se je znašel tako, da od letošnje jeseni polnilcev ne prilaga več svojim mobilnim napravam, podoben trend pa lahko pričakujemo od vseh drugih proizvajalcev (več o tem si preberite tu: Špekulirali smo in zgodilo se je). Sprejet zakon se namreč nanaša le na univerzalne vhode na polnilcih, ne pa tudi na univerzalne vhode na pametnih napravah. Applove naprave bodo torej še naprej skoraj izključno uporabljale "lightning" vhode.

Bomo na mobilnih telefonih čez nekaj let snemali filme?
Preberi še
Bomo na mobilnih telefonih čez nekaj let snemali filme?

"Lightning": muzejski vhod

Vhod "lightning" je star. Njegovi začetki segajo skoraj deset let nazaj, v leto 2012. Takrat se je nov, manjši in simetričen priključek pojavil na iPhonu 5. Odtlej so ga pri Applu vgradili v iPade, svoje tipkovnice in miške, vse svoje slušalke AirPods in tudi v veliko slušalk znamke Beats, katere lastniki so. Lightning je sicer praktičen, kompakten in vzdržljiv, a hkrati objektivno slabši od vhoda USB tipa C. Lightning je v primerjavi s standardom USB C zastarel, počasnejši in ni univerzalen, oba pa sta simetrična, torej se ju da v napravo stlačiti v obe smeri. Zakaj torej Apple na iPhonih še ni uvedel tega novega, objektivno boljšega vhoda?

Apple bi raje ukinil vse vhode, kot da bi jih nadomestil z modernim priklopom USB tipa C.
Apple bi raje ukinil vse vhode, kot da bi jih nadomestil z modernim priklopom USB tipa C. FOTO: Shutterstock

USB C: bo kadarkoli v iPhonih?

Z USB tipa C imajo v Cupertinu že izkušnje. Leta 2015 se je prvič pojavil v 12-palčnem MacBooku, leto pozneje so z vhodi tipa C na macih nadomestili vse ostale priključke, leta 2018 pa so simetričen univerzalni vhod vgradili tudi v "Pro" linijo iPadov. Za povrh je Apple sodeloval pri razvoju univerzalnega USB tipa C, torej je ta nedvomno narejen (tudi) po njihovi meri. Vseeno ni realno pričakovati, da bomo USB tipa C kadarkoli videli na iPhonih. Zakaj?

Pet stvari, ki jih pričakujemo na področju tehnologije leta 2021!
Preberi še
Pet stvari, ki jih pričakujemo na področju tehnologije leta 2021!

Evropski parlament bo verjetno kmalu ugotovil, da so proizvajalci zahtevano univerzalizacijo polnilcev preprosto zaobšli z odločitvijo, da v škatli priloženih polnilcev ne bo več. A tudi če bodo zahtevo po univerzalnem vhodu prenesli na pametne naprave (kar se gotovo še več let ne bo zgodilo), lahko pričakujemo, da se bo Apple znašel po svoje. Spoznajte MFI. 

Made For iPhone: zlata jama

MFI je zelo verjetno Applova glavna motivacija za ohranitev lastnih, neuniverzalnih načinov polnjenja. Gre za Applov sistem licenciranja dodatkov, ki jih drugi proizvajalci izdelujejo za Applove naprave. Če želimo, da naš izdelek uradno podpre  Apple, da zagotovljeno ustrezno deluje in da lahko na škatli uporabimo oznako "Made for iPhone", moramo plačati. Čeprav Apple ne razkriva, koliko dobička nanese program MFI, lahko ugibamo, da gre za milijardne zneske. Za vsak prodan kabel, označen z "Made for iPhone", naj bi moral proizvajalec Applu odšteti več dolarjev. Če bi Evropska unija zahtevo po univerzalnem načinu polnjenja prenesla s polnilcev na naprave in s tem kable, bi bil Apple ob del profita, saj od prodaje univerzalnih kablov ne zasluži nič.

Apple Magsafe
Apple Magsafe FOTO: Profimedia

MagSafe: magnetno brezžično polnjenje

Vsi vemo, da politika pogosto zaostaja za tehnološkim razvojem, zaradi česar tudi ideja o prisilni univerzalizaciji priključkov na napravah še vsaj nekaj let ne bo aktualna, če sploh kdaj bo. A če se bo kadarkoli pojavila legalna omejitev za uporabo lastnih priključkov, bo Apple pripravljen. Pripravljen bo z MagSafom. Magnetno brezžično polnjenje, prvič predstavljeno lani jeseni, naj bi letos povsem nadomestilo fizični vhod za polnjenje na vsaj enem (Pro) modelu iPhona. Apple bi torej raje ukinil vse vhode, kot da bi jih nadomestil z modernim priklopom USB tipa C. Popolnoma brezžični iPhone sicer ne bo odvisen le od MagSafe polnilcev, saj Qi brezžično polnjenje, na katerem MagSafe temelji, ni Applova last. Bo pa, podobno kot letos, zelo verjetno le originalen ali MFI označen MagSafe polnilec ponujal hitro brezžično polnjenje. Vsi lastniki novih, najboljših, povsem brezžičnih iPhonov bodo skoraj gotovo posegli po polnilcih, označenih z "Made for MagSafe", saj bodo ostali počasnejši in ... slabši. Apple se bo morebitni prihodnji univerzalizaciji izognil, kot se je izognil trenutni uvedbi univerzalnih polnilcev: preprosto bodo odstranili problematični element. Hkrati bodo seveda ponudili alternativo, od katere največ odnesejo sami.

Je MagSafe novi Lightning?

MagSafe je ponovno obujena Applova znamka, ki utegne zamenjati zlato jamo "Lightning". Precej zanesljivi viri napovedujejo, da ima Apple z MagSafom še zelo velike načrte. Pet let po ukinitvi iz mac računalnikov naj bi znova uvedli magnetno polnjenje svojih prenosnikov. MacBooki, načrtovani za konec leta 2021, naj bi doživeli konkretno oblikovno preobrazbo, deležni bodo novih priključkov in ponovne uvedbe MagSafe polnilca. Če se vrnemo k naslovu: na prvi pogled je videti, da Apple priznava, da je leta 2016 z radikalnim prehodom na USB C na MacBookih naredil napako.

Poslušanje potrošnikov ali pogoltnost?

Res je, da bo večina potrošnikov zadovoljna, ker bodo novi Maci znova uvedli več vhodov. "Tip C revolucija" povprečnega potrošnika namreč še sploh ni dosegla, prisilna uporaba adapterjev pa ni najbolj elegantna. Viri navajajo, da se bodo pri Applu znebili osovraženega TouchBara, morda celo ponovno uvedli "navadne" USB-vhode tipa A in HDMI izhode ter skoraj gotovo ponovno uvedli "MagSafe" polnjenje. Zakaj pa ne; MagSafe je leta veljal za najboljši prenosni polnilec, ker je z magnetnim priklopom pred smrtonosnim padcem rešil marsikaterega MacBooka. A če pogledamo širšo sliko in upoštevamo dejstvo, da se MagSafe v velikem slogu vrača tudi na področje iPhonov, se zdi, da Applu ni zares mar za to, ali bo naš računalnik padel na tla, ko se bomo spotaknili čez kabel. Prej je videti, da gre za sistematično uvedbo lastnega, nestandardiziranega načina polnjenja, nad katerim imajo popolno kontrolo. Je uvedba nestandardiziranega priključka, od katerega imajo v Cupertinu veliko več dobička, le začinjena s precej zaželenimi spremembami, ki odvrnejo pozornost potrošnikov in kritikov?

Nikomur ni mar

Protiargument seveda je, da večini uporabnikov ni mar. Še več, veliko raje imajo preverjene stare vhode, v katere lahko vtaknejo vse svoje stare kable. Podatek, da je USB tipa C boljši in hitrejši, jih ne zanima, prav tako niso pretirano navdušeni nad idejo, da bi lahko z enim kablom polnili iPhone, iPad, Macbook, ženinega Androida, bralnik in brezžične slušalke. Upiranje sodobnim standardom naj bi torej pri Applu gnala želja po tem, da bi bili všeč strankam. A če pogledamo Applov razvoj v smeri popolne ukinitve vseh polnilnih vhodov in uvedbe (delno) lastnega brezžičnega standarda, se zdi, da je Applu za mnenje potrošnikov bolj malo mar. Res je sicer, da bodo popolnoma brezžično revolucijo najprej uvedli na najdražjem iPhonu, a lahko v roku nekaj let pričakujemo Applove telefone brez priklopov. Tako revolucionaren prehod na popolno brezžičnost se zdi precej bolj neprijazen in nepraktičen kot prehod k univerzalnemu in boljšemu USB-  polnilnemu standardu. Da ne govorimo o tem, da izniči Applov argument o e-odpadkih, s katerim so skušali prepričati Evropski parlament.

Slušalke za globoke žepe: statusni simbol na steroidih
Preberi še
Slušalke za globoke žepe: statusni simbol na steroidih

Kakšno napako je naredil Apple?

Da končno odgovorimo na zastavljeno vprašanje, ali je Apple priznal, da je bila radikalna uvedba USB C vhodov na macih leta 2016 napaka. Prej se zdi, da so priznali, da je bila napaka to, da niso na svojih računalnikih pustili niti enega lastnega, licenciranega vhoda. In to napako zdaj odpravljajo, hkrati pa (nov) lasten polnilni protokol širijo še na iNaprave. Če nam vsaj malo dišijo (tehnološke) teorije zarote, zlahka vidimo vzorec ponovne uvedbe lastnega, neuniverzalnega polnilca, ki še dodatno polni račune že tako najvrednejšega svetovnega podjetja. Z uvedbo licenciranega polnilnega standarda na mobilnih napravah, ki temelji na univerzalnem Qi standardu, so se izognili vsem morebitnim prihodnjim uredbam o prisilni univerzalizaciji, a hkrati poskrbeli za to, da bo za najboljšo, najhitrejšo izkušnjo nujno kupiti Applov polnilec MagSafe ali vsaj polnilec tretjega proizvajalca s plačljivo oznako "Made for MagSafe". V obeh primerih bo Apple profitiral. Da dosežeš oznako najvrednejšega podjetja na svetu, moraš biti iznajdljiv.

Microsoft namiguje: ARM je prihodnost
Preberi še
Microsoft namiguje: ARM je prihodnost
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648