Neuradno se govori, da naj bi predstavitev novih MacBookov Apple prestavil zaradi pomanjkanja miniLED zaslonov, zaradi česar jih bomo deležni šele v prihajajočih mesecih. Nekaj mesecev pa bomo morali čakati tudi na programske novosti, ki jih je Apple na konferenci WWDC predstavil; čeprav bomo nanje, bodimo iskreni, manj nestrpno čakali kot na uradno predstavitev novih MacBookov. WWDC je torej prinesel precejšnje razočaranje, ker nismo dobili novih Macov, nekaj nerevolucionarnih sprememb, ki jih pričakujemo v novih različicah Applovih operacijskih sistemov, in precej govora FaceTime-u.
Nov iOS, iPadOS in macOS
Programske spremembe, ki se nam obetajo z novimi različicami Applovih popularnih operacijskih sistemov, niso revolucionarne. Poleg manjših sprememb iMessage-a, vizualne posodobitve aplikacije za ogled fotografij in "inteligentnega" razbiranja besedila iz slikanih dokumentov je bilo veliko govora o obvestilih. iOS 15, iPadOS 15 in macOS Monterey bodo namreč po novem omogočali, da sami nastavimo več profilov, ki filtrirajo obvestila, ki se prikazujejo. Tako bomo lahko določili, katere aplikacije nas lahko motijo med delom, zvečer ali v prostem času. Sprememba je dobrodošla, a hkrati nič zares revolucionarnega.
Širjenje Face-Timea, več androidnih uporabnikov in želja po zaslužku
Bolj revolucionarna je Applova odločitev, da po novem uporabnikom Androida in Windowsa omogoči sodelovanje v Face Time pogovorih. Face Time, ki ga je Apple dolga leta nudil ekskluzivno le uporabnikom iNaprav in macov, torej v okrnjeni različici prihaja tudi na druge operacijske sisteme. Poudarek je na "okrnjeni različici". Uporabniki drugih operacijskih sistemov se bodo namreč FaceTime klicu lahko pridružili prek povezave, ne bodo pa mogli sami klicati prek FaceTime omrežja. Prej kot solidarna odločitev se torej delno odprtje FaceTime-a zdi kot pameten marketinški trik, ki bo vse, ki nimajo Applovih naprav, spravljal v neprijeten podrejen položaj, ko se bo treba dobiti na FaceTime-u. Povezavo do klica jim bo namreč moral ločeno poslati uporabnik Applove naprave, sami pa jih ne bodo mogli ustvarjati. Čutite socialni pritisk, ko bo treba kolega prositi, da vam ločeno pošlje povezavo, ker se, za razliko od njegovih kolegov, z iNapravami ne morete povezati neposredno? Jaz jo. Želja po iNapravi, s katero bi lahko postali "enakovreden član krdela", bo torej le še večja.
Želja po privabljanju Androidnih uporabnikov je jasna tudi zato, ker bo Apple z iOS 15 še izpopolnil svojo aplikacijo "move to iOS", ki Androidnim uporabnikom omogoča enostavno prestavljanje vsebin na iPhone. V nekaj potezah boste torej kot manjvredni član, povabljen na FaceTime klic, začutili potrebo po iPhonu in nanj brez težav prenesli vse svoje podatke. Domiselno, ni kaj.
Socialni pritisk
Menim, da bo Applova odločitev širitve omejene različice FaceTime-a mnoge uporabnike androida privabila na "drugo stran". Kdo neki si želi biti tista črna ovca, ki ji morajo drugi posebej pošiljati povezave, da se potem lahko klicu priključi v slabši, brskalniški različici? Ali bo Applova sprememba dejansko učinkovala, bomo še videli. A zdi se, da ne gre le za nesebično altruistično potezo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV