Trenutne omejitve
Vse to se sliši super, zanimivo in futuristično, če pozabimo na vse omejitve trenutne stopnje razvoja brezžičnega polnjenja. »Brezžično« v bistvu pomeni le, da nam kabla ni treba vsakič znova vtikati v pametni telefon. Med »brezžičnim« polnjenjem mora telefon ves čas pri miru stati na polnilni postaji ali pa mora biti brezžični polnilec magnetno pritrjen na zadek telefona, kar nekako ni več »brezžično«. Za povrh je brezžično polnjenje v primerjavi s kabelskim izredno počasno in neučinkovito, ker mora električna napetost skozi slabše prevodno plastiko in steklo, preden pride do telefonske baterije. Ogromno energije se torej zapravi v obliki neuporabne toplote, kar ni ravno zeleno in dodatno škoduje bateriji. Če povzamemo, glavni težavi brezžičnega polnjenja sta v neučinkovitosti in v tem, da mora telefon med polnjenjem pri miru stati na polnilcu.
Xiaomi napoveduje polnjenje po zraku!
Xiaomi napoveduje, da bodo v prihodnosti rešili enega od obeh glavnih problemov. Nedavno so na uradnem Twitterjevem računu objavili video, v katerem predstavljajo svoj koncept povsem brezžične polnilne postaje »Air Charging«. Ta bo naprave lahko polnila povsem brezžično po zraku. Ne glede na to, kje v sobi se bomo nahajali, bo »Air Charging« postaja našla našo napravo in proti njej poslala ozek žarek povsem brezžične energije. Telefon bomo torej normalno uporabljali, medtem ko se bo polnil prek zraka. Sliši se nepredstavljivo, a precej stvari ostaja nepojasnjenih.
Velike zahteve
»Air Charging« ideja temelji na mmWave valovih, ki jih najdemo tudi pri tehnologiji 5G. Za »zračno polnjenje« torej ne bo dovolj, da imamo novejši telefon, ki podpira »navadno« brezžično polnjenje. Ne, »Air Charging« bo zahteval ločeno anteno, ki bo ves čas komunicirala s polnilno postajo in ji sporočala, v katero smer mora pošiljati energijo, poleg tega pa bo telefon potreboval kar 17 ločenih anten, ki bodo milimetrske valove pretvarjale v energijo. Jasno je torej, da bomo za »zračno polnjenje« potrebovali nov telefon in novo, verjetno pregrešno drago polnilno postajo.
Porazna učinkovitost in zdravje
Poraja se tudi vprašanje, kako učinkovit bo celoten koncept. Že trenutne različice »stičnega« brezžičnega polnjenja so precej neučinkovite, ko v igro dodamo še ne preveč prevoden zrak in večmetrske razdalje, pa lahko domnevamo, da bodo energetske izgube ogromne. Veliko energije bo gotovo zahtevala tudi neprestana komunikacija z »zračno« polnilno postajo, ki bo ves čas zahtevala informacije o lokaciji telefona v sobi. Xiaomi napoveduje, da bo z vsemi izgubami polnjenje potekalo pri maksimalno 5W, kar je v primerjavi s hitrim žičnim polnjenjem, ki že presega 100W, res polžje počasi.
A počasnost »zračnega polnjenja« naj ne bi bila problematična, ker se bo telefon polnil ves čas, ko bomo v sobi z »Air Charging« polnilno postajo. Kritike bolj skrbi za zdravje, saj lahko pričakujemo, da bo sevanje pri uporabi zračnega polnjenja znatno, izpostavljeni pa mu bomo vsaj nekaj ur na dan. Čeprav ne gre za ionizirajoče sevanje, ki bi škodovalo tkivom in genskim zapisom, je celotno področje z vplivi na zdravje pri dolgotrajni izpostavljenosti precej malo raziskano. Tiste, ki se manj obremenjujejo z zdravjem, pa skrbi še praktična izvedba.
Bo velikanom uspelo, če majhnim ni?
Ideja o polnjenju prek zraka namreč ni nova. Več startupov je namreč že od leta 2017 iskalo način, ki bi omogočal polnjenje prek zraka. Na Kickstarterju so obljubljali postajo, ki bi lahko brezžično polnila naprave v bližini, a kljub znatni finančni podpori izdelka niso uspeli dostaviti. Ali bo velikan Xiaomi z veliko več sredstvi, izkušnjami in z lastno proizvodnjo uspel izpolniti ambiciozen cilj, ostaja vprašanje. Tudi če je popolnoma brezžični »Air charging« še daleč, so s svojo predstavitvijo koncepta dvignili veliko prahu in motivirali ostale večje proizvajalce. Motorola je le nekaj ur po Xiaomiju predstavila svojo idejo popolnoma brezžičnega polnjenja, poznavalci pa ugibajo, da se za koncept zanima tudi veliko drugih tehnoloških velikanov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV