Izdelava: izdelana estetika
Izdelava je nedvomno premijska. Gre za edine popularne bluetooth slušalke, ki so skoraj v celoti narejene iz kovine. Lepi, gladki aluminijasti naušniki, povezani s kombinacijo nerjavečega jekla in mrežice iz umetne mase. Nobenega dvoma ni, da so AirPods Max zelo lepe slušalke, ki s svojim dovršenim, a vpadljivim videzom ugajajo tistim s čutom za estetiko.
Ogromna količina kovine vodi v večjo težo, ki jo občutimo tudi med nošenjem slušalk. Ergonomsko naj bi bile zasnovane tako, da nas tudi ob dolgotrajnem poslušanju ne bo začela boleti glava, prvi preizkuševalci pa že sporočajo, da lahko zaradi teže pozabimo na uporabo AirPods Maxov med športnimi dejavnostmi.
Integracija v Applov ekosistem: vse se povezuje
Seveda so AirPods Max globoko integrirane v Applov ekosistem, vključno z avtomatskim povezovanjem in preklapljanjem med vsemi našimi Applovimi napravami. Zvok lahko uravnavamo z digitalno krono nad desnim naušnikom, z edinim fizičnim gumbom pa uravnavamo izničevanje zunanjega hrupa. To je menda vsaj tako dobro kot pri trenutno najboljših bluetooth "active noise cancelling" slušalkah, zvok AirPods Max pa naj bi za las premagal trenutno aktualne visokorazredne bluetooth slušalke.
Domiselno, a precenjeno. Močno precenjeno.
A najdražji popularni modeli čezušesnih slušalk z aktivnim izničevanjem zunanjega hrupa stanejo več kot pol manj od AirPods Maxov. Sonyjeve XM4 in Bosove slušalke "700", ki so do zdaj veljale za najboljše v premijski kategoriji brezžičnih naušnikov, med razprodajo velikokrat dobimo za dobrih 200 evrov. Je lepša kovinska izdelava, integriranost z Applovimi napravami, malenkost boljši zvok in primerljivo izničevanje hrupa vredno skoraj trikratnega skoka v ceni? Ne. Sploh če upoštevamo spodrsljaje AirPods Maxov.
Spodrsljaji
Glavni je gotovo nerodna priložena "pametna" magnetna torbica, ki je glede na ceno precej nedodelana, smešna na pogled in hkrati ne nudi prave zaščite. Za povrh vsega AirPods Maxe lahko izključimo samo tako, da jih vsakič po uporabi spravimo v torbico, ker gumba za izklop ni. V uporabo smešne torbice smo torej prisiljeni, kot smo prisiljeni v nakup dodatnega, 40-evrskega kabla, če želimo slušalke kadarkoli neposredno priključiti v prenosnik ali telefon. AirPods Max so zasedle smešno cenovno kategorijo, kjer so občutno dražje od trenutne konkurence, hkrati pa precej cenejše od vrhunskih studijskih slušalk. Čeprav se zdi, da niso dovolj dobre, da bi upravičile svojo ceno napram dva- do trikrat cenejšim izdelkom ali konkurirale vrhunskim dražjim studijskim slušalkam, so velik uspeh. Zakaj?
Statusni simbol
Ker so statusni simbol. Že z vpadljivimi originalnimi AirPodsi je Apple predstavil drag produkt, ki je postal nepopisna uspešnica predvsem zaradi ravno prav visoke cene. Originalni AriPodsi so bili dragi, s čimer smo vsem okoli sebe sporočali, da nam za slušalke res ni problem dati dvesto evrov, a hkrati ravno prav dostopni, da si jih je lahko privoščil malodane vsak. AirPods Max je osnovna ideja na steroidih. Šeststo evrov je veliko denarja, a hkrati ravno toliko, da si bo AirPods Maxe lahko umislil vsak z Applom obseden srednješolec, ki bo vse poletje delal študentska dela. In če povprečen Rolex, klasičen statusni simbol, stane tisoče, so AirPods Max-i "le" 600 evrov, opazilo pa jih bo veliko več ljudi kot prestižno uro. Z vpadljivim, a privlačnim in dodelanim dizajnom so slušlake AirPods Max očitno namenjene tistim, ki se ne želijo zliti z množico. Tistim, ki želijo, da drugi opazijo, kako na glavi nosijo dodatek, ki stane več kot njihov rabljen avto. Applov vrhunski marketing je spet poskrbel za to, da Applovega loga na slušalkah ni. Ker so AirPods Max na plakatih, povsod po družbenih omrežjih in v večini virov novic, zanje vsi že vedo. Potrebe po jabolčnem logu, ki bi le dodal cenen "try-hard" vtis, tako sploh ni. AirPods Max so zaradi teže neprimerne za športne aktivnosti, so pa zato toliko bolj primerne za počasen sprehod po promenadi, kjer nas bo z dragim dodatkom gotovo opazil vsakdo.
Temeljna potreba, veliki zaslužki
Poleg statusnega simbola pa so slušalke AirPods Max ravno dovolj dobre in nekoliko boljše od trikrat cenejše konkurence, da bodo po njih posegli tudi tehnološki navdušenci z globokimi žepi, sploh če so že globoko v Applovem ekosistemu. In to je drugi razlog za uspeh AirPods Maxov. Izvrstna integracija in dodelana uporabniška izkušnja poskrbita za to, da so AirPods Max prijetni za uporabo, sploh če uporabljamo iPhone, Mac računalnik in še kak iPad za povrh. Preklapljanje med napravami in najenostavnejša povezljivost je nekaj, česar konkurenca še ni in zelo verjetno še dolgo ne bo ujela. Apple torej z AirPods Maxi požgečka našo biološko potrebo po statusu v družbi, hkrati pa dostavi precenjen, a unikaten in zelo soliden produkt, ki ga je užitek uporabljati. Ne verjamete, da bi kdorkoli iz teh dveh razlogov želel kupiti slušalke za 600 evrov? Na Applovi uradni spletni strani so razprodane do marca, če to kaj pove.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV