90 % proti 8,9 %
Nedavno smo izvedeli, da je najnovejši iOS 14 že na več kot 90 % iPhonov. V sedmih mesecih po uradni predstavitvi so skoraj vsi Applovi navdušenci že nadgradili na najnovejši sistem. Ko bo postala aktualna posodobitev z novim sistemom za zaščito digitalne zasebnosti, bo torej hitro pristala na večini iNaprav. Na Androidni strani je slika povsem drugačna; s 40,52 % prednjači skoraj dve leti star Android 10.0, trenutno aktualni 11.0 pa se je znašel na le 8,9 % vseh Androidnih naprav. Jasno je torej, zakaj nove Androidne posodobitve Facebooku ne zbujajo strahu. Danes si oglejmo pet razlogov, zakaj večina Androidnih telefonov poganja zastarelo programsko opremo.
#1: NADZOR. Apple ima popoln nadzor nad vsemi napravami, ki poganjajo iOS operacijski sistem. Ko izdajo posodobitev, jo dobijo vsi, za katere pri Applu hočejo, da jo dobijo. Google si sicer lahko želi, da bi njihov najnovejši sistem uporabljalo kar največ ljudi, a proizvajalcev ne morejo prisiliti v to, da bi dejansko posodobili svoje naprave. Za proizvajalce pa je seveda ugodneje, da ne vlagajo v starejše naprave.
#2: PRILAGODITVE. Veste, kako je videti najnovejši iOS na iPhonu 12? Pa na iPhonu 6S? Tako je, popolnoma enaka sta. iOS je univerzalen in ima izredno malo od naprave do naprave specifičnih prilagoditev. Na drugi strani je Android skoraj vedno oblečen v kompleksne »skine«, tj. prilagoditve, ki jih razvije vsak proizvajalec posebej. Če pogledate, kako je videti »čisti« android na najnovejšem Pixlu, to pa primerjate z Androidom na najnovejši Samsungovi S seriji ali LG-jevi G seriji, boste videli, da je med programskim videzom več razlik kot podobnosti. Ker vsak proizvajalec »oblači« Android po svoje, to pomeni, da traja veliko časa, preden najnovejšo različico proizvajalci »oblečejo« po svoje. Poleg časa pa vsaka posodobitev terja tudi precej denarja. Posodobitve Androida torej androidne proizvajalce precej več stanejo in zahtevajo več časa kot iOS posodobitve, zato androidni proizvajalci svojih telefonov ne posodabljajo radi.
#3: PRENEHANJE POSODOBITEV. Večina Androidnih telefonov poganja zastarelo programsko opremo in nikoli ne bo prejela posodobitve na aktualno različico. V Androidnem svetu velja, da vsak boljši telefon dobi dve veliki posodobitvi in še nekaj majhnih varnostnih popravkov. Po treh do štirih letih proizvajalci pozabijo na svoje starejše modele. iOS je tako poceni in enostavno posodabljati, da Apple iPhonom nameni vsaj pet velikih posodobitev, preden jih uradno upokoji. To pomeni, da obstaja ogromno nekaj let starih Androidnežev, ki so za nezahtevnega uporabnika več kot dovolj, a ne bodo nikoli prejeli nobene posodobitve več, na drugi strani pa Apple svoje telefone pita z novim programjem do točke, ko so strojno že skoraj tako zastareli, da jih nihče več ne uporablja.
#4: MANJŠI HYPE. Načeloma so tako iOS kot Android posodobitve podobne – nič posebnega niso. Dobimo eno ali dve funkciji več, ampak tudi brez njih bi brez težav živeli. Apple uporabnike nad novo različico iOS-a bolj navduši zato, ker na velikih dogodkih, kjer predstavljajo nove iPhone in druge naprave, pompozno govorijo tudi o novih posodobitvah. To ustvari hype, zaradi katerega si iOS uporabniki bolj želijo nove posodobitve in jo bolj verjetno tudi izvedejo, čeprav je v resnici ravno tako impresivna kot najnovejši Android.
#5: EKOSISTEM. Zadnji razlog, zaradi katerega je najnovejši iOS toliko bolj razširjen kot novi Android, je v tem, da je od nove različice odvisen tudi Applov ekosistem. Applu je všeč, da imamo poleg iPhona tudi novega Maca, njihove brezžične slušalke in njihovo pametno uro. Vse te stvari so večinoma odvisne od programske posodobitve iOS-a. In Applu je bolj všeč, da imamo nekaj let star iPhone, če imamo tudi njihovo uro, slušalke in Maca, kot če bi imeli le najnovejšega iPhona, ki bi ga po dveh letih zamenjali z Androidom. Če imamo vse Applove izdelke, ki delujejo le z ostalimi Applovimi izdelki, bomo namreč imeli veliko večjo motivacijo, da ostanemo zvesti velikanu iz Cupertina. Zato je Applu všeč, da tudi starejše naprave prek posodobitev delujejo z novimi Applovimi dodatki; tako lahko še kako leto počakamo z nakupom novega telefona, a zato raje kupimo nov Applov dodatek. In ko bo čas za menjavo telefona, bomo tako globoko v Applovem ekosistemu, da ne bomo niti razmišljali o Androidu.
Tako, to je pet razlogov, zaradi katerih je najnovejši iOS na 90 % vseh iPhonov, najnovejši Android pa ne doseže niti 10 % pametnih telefonov. Katero različico pa poganja vaš telefon?
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV