Upal sem torej, da jim bo z rastočo popularnostjo in vplivnostjo uspelo nekaj svežine vnesti tudi na trg pametnih ur s svojim OnePlus Watchem. A po predstavitvi in pregledu sposobnosti njihovega pametnega zapestnega dodatka se dozdeva, da OnePlus Watch ni inovativen pristop k pametnim uram, ampak prej spominja na seminarsko nalogo, ki jo pod hudim stresom narediš zadnji hip – je, ampak ni nič posebnega.
Ugodna cena in parkour
Pričakovanja so bila res visoka; sploh na androidnem delu trga že leta ni izdelka, ki bi navdušil kupce, sploh meni podobne, ki v brnenju opozoril na zapestju ne vidijo ravno dodane vrednosti. Cena 159 €, ki jo pri nas OnePlus zahteva za svojo uro, je približno pol manjša od višjerazredne konkurence, kar vzbuja asociacije na OnePlusovo začetno logiko na področju mobilne telefonije – "pol cene – cel vrhunski pametni telefon". A žal se tu podobnosti z OnePlusovim agresivnim začetkom na področju pametnih telefonov končajo. OnePlus Watch je sicer lep, a je videti, da niti samo podjetje ne ve, kaj točno želi ponuditi. Na spletni strani in v promocijskih videih zelo veliko pozornosti namenijo vrhunski izdelavi in "navdihujoči" obliki, funkcionalnost pa ostaja v ozadju. Tako v promocijskem videu zasledimo, da ura ponuja beleženje spanja in fizične aktivnosti, z njo se lahko odzovemo na klice, na zapestju beremo sporočila in beležimo vadbe parkourja. OnePlus nam torej sporoča, da ura omogoča to, kar omogoča praktično vsak pametni časomer, kot inovativen dodatek pa navajajo, da lahko z njo beležimo vadbo obskurnega športa, ki ga večina nikoli ne bo izvajala. Čeprav je, priznam, beleženje vadbe parkourja funkcionalnost, ki se jo da res privlačno prikazati s promocijskim videom.
Dobra strojna opremljenost in varčnost
Poudariti je sicer treba, da je OnePlusu kljub zmedenosti in relativni generičnosti v njegovo pametno uro uspelo vgraditi nekaj lastnosti, ki so zanimive in privlačne. Pohvalno je, da je ura kljub relativno ugodni ceni zaščitena s safirnim steklom in vodoodporna, opremljena s senzorjem za kisik v krvi in srčni utrip ter z GPS-om, zmožnostjo samostojnega predvajanja glasbe, z lepim OLED-zaslonom ter baterijo, ki zdrži kar dva tedna. Sploh baterija je glede na konkurenco, ki parjenje s polnilcem večinoma zahteva na nekaj dni, nekaj posebnega. A žal varčnost in dobra strojna opremljenost nista dovolj.
Dve težavi
Prva težava je, da OnePlus Watch z izjemo dolgožive baterije ne ponuja nič več od konkurence. Skeptiki, kot sem jaz, tako še vedno ne vidimo razloga, zakaj bi vložili denar v napravo, ki tako kot pametni telefon šteje korake ter nas ves čas na zapestju gnjavi z vsemi obvestili, ki jih imamo že na pametnem telefonu več kot dovolj. Druga težava pa je v tem, da OnePlus Watch tudi splošnih "pametnournih" nalog, ki jih ponuja, ne opravlja tako dobro kot konkurenca. Prvi ocenjevalci sporočajo, da je celotna uporabniška izkušnja precej slabša od že tako neimpresivne konkurence.
Neprepričljive osnovne sposobnosti
Glavna težava pri neprepričljivem opravljanju generičnih nalog je v tem, da je OnePlus za svojo uro zasnoval lasten, prilagojen operacijski sistem. Ta jim v primerjavi z Googlovim res omogoča večjo varčnost, a hkrati uporabnika precej omeji. Seznam osnovnih stvari, ki jih OnePlusova ura opravlja slabše od konkurence, je torej precej dolg. OnePlus Watch ne omogoča večjega prilagajanja virtualnih številčnic ali nalaganja novih preko lastne trgovine, ne ponuja ves čas vklopljenega zaslona, zunanjih aplikacij, virtualnega asistenta ali plačevanja z uro. Dokaj slabo se znajde tudi z obvestili, ki jih ne moremo na uri niti zapreti, in z beleženjem spanja in aktivnosti, ki je baje izrazito nenatančno. Prednaložene aplikacije sicer ponujajo vodeno dihanje in kompas, a odsotnost zunanjega programja resno ovira že uporabnike, ki jim ročno nalaganje glasbenih datotek preko aplikacije ravno ne diši. Še parkour moda, ki ga obljubljajo v oglasu, ni in bo "prišel s programsko posodobitvijo".
Posodobitve?
Večino stvari, ki pestijo splošno funkcionalnost OnePlus Watcha, se da izpopolniti s programsko posodobitvijo. Težava pa je v tem, da bi tudi rešitev vseh zgoraj omenjenih težav pomenila le rahlo nadpovprečen izdelek, ki v primerjavi s konkurenco ne bi ponujal revolucionarnih novosti. In to je glavno razočaranje; skeptiki, ki smo upali, da nas bo inovativni OnePlus navdušil s svojo vizijo pametne ure, bomo razočarani, tudi če bo OnePlus Watch s posodobitvami postal dobra generična pametna ura.
Zakaj se ne splača oddati "šlampasto" narejene seminarske
Zaključimo lahko torej s tem, da se seminarskih nalog, narejenih zadnji hip, ne splača oddajati, če je na voljo tudi drugi rok. Slabi vtisi ob prvem izdelku bodo povzročili, da bo strogi ocenjevalec za vedno spremenil mnenje o nas kot o kompetentnem in inovativnem avtorju, tudi če bo kasnejša, popravljena različica izdelka v resnici dobra. Dvomim, da bo OnePlus Watch kitajskemu podjetju povečal ugled v skupnosti, hkrati pa se sprašujem, zakaj niso pri OnePlusu počakali še pol leta, izdelka izpopolnili, dodali kake res inovativne lastnosti in nas, skeptike, s tem prepričali, da imajo pametne ure mesto v tehnološkem svetu. Ker tega niso naredili, pa je zaključek pričakovan: če želite modni dodatek na zapestju, kupite analogno uro, ki je dejansko lepa. Če želite pametno uro, ki prinaša zanimive in uporabne tehnološke pogruntavščine, pa še malo počakajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV