1945

To je velika težava moških pevskih zborov
26. 03. 2025 10.15Moški pevski zbor Slava Klavora Maribor je eden najstarejših zborov v Mariboru in deluje že 80 let. A tako kot drugim moškim pevskim zborom se tudi temu redčijo vrste, deških zborov po besedah dolgoletnega člana zbora Francija Pivca že zdavnaj ni več.

Tako je nastal legendarni 'fičo'
16. 02. 2025 05.00Fiat 600 je legenda, ki so jo začeli masovno proizvajati v italijanskem Torinu, letos pa praznuje svoj 70. rojstni dan!

Človeštvo še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju
31. 01. 2025 04.30Človeštvo po oceni jedrskih znanstvenikov še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju, je razvidno iz zadnje posodobitve t. i. ure sodnega dne.

Najlepši mostovi Slovenije
17. 05. 2024 03.30Vsi poznamo svetovno znane mostove, kot so Rialto v Benetkah, Ponte Vecchio v Firencah, mostova Brooklyn in Golden Gate v Ameriki ter most Tower v Londonu. Kaj pa pri nas? Slovenija ima polno zanimivih mostov, ki nosijo posebne zgodbe, mi pa smo izbrali nekaj takšnih, ki jih velja obiskati tudi zaradi ostalih turističnih znamenitosti v njihovi bližini. Izbrali smo dva Napoleonova mostova v bližini Kobarida, znameniti Solkanski most, fotogenični viadukt Črni Kal, zgodovinski Jelenov viadukt in jekleni mariborski most. Pri naslednjem pohajanju po Sloveniji ne pozabite obiskati vsaj katerega med njimi.

Kdo je bil Robert Oppenheimer, oče atomske bombe?
20. 07. 2023 05.00Julius Robert Oppenheimer je bil v New Yorku rojeni znanstvenik, teoretski fizik in profesor fizike, ki je obžaloval svoj izum – atomsko bombo. ''Postal sem smrt, uničevalec svetov,'' je dejal, ko se je zavedel posledic atomske bombe in nato postal zagrizen kritik orožja za množično uničenje. Njegova življenjska zgodba je polna etičnih dilem in paradoksov.

Te jeklene konjičke je imel v garaži Tito
30. 06. 2023 05.00Legendarni jugoslovanski voditelj Josip Broz – Tito je imel veliko zbirko prestižnih avtomobilov. Zbirka prinaša vpogled v strast voditelja do prestižnih avtomobilov ter odseva življenje in čas, v katerem je živel.

Tehnologije, ki nam jih je dala vojska
30. 05. 2023 05.00Da bi bil svet boljši, če bi bili ljudje po naravi miroljubna bitja brez potrebe po vojaški agresiji in nadvladi, se strinjamo malodane vsi. Vojni zločini, obup in beda, ki ju za seboj pusti vojna, mnoge navda z odporom do vsega, kar je povezano z vojsko.

Ameriški zvezdnik se je prelevil v znamenitega fotografa
04. 04. 2023 05.00Eugene Smith danes velja za eno izmed najpomembnejših oseb na področju razvoja fotografskega eseja in fotožurnalizma. Slovi predvsem po svojem zadnjem fotografskem eseju z naslovom Minamata, posnet je bil celo istoimenski biografski film, v katerem znamenitega fotografa zaigra briljantni Johnny Depp.

Koncentracijsko taborišče Auschwitz – tovarna smrti izprijenih umov ali kako te je rešilo pet kilometrov teka
27. 01. 2023 11.0027. januarja obeležujemo mednarodni dan spomina na holokavst. Nedavno smo praznovali 78. obletnico osvoboditve nemškega koncentracijskega taborišča Auschwitz (poljskoOświcim) na Poljskem, kjer je bilo v času nemške okupacije med majem 1940 in januarje 1945 ubitih pribl. 1,1 milijona ljudi, od tega večina (90 odstotkov) Judov oz. vsak šesti Jud od šestih milijonov, ki so bili ubiti v holokavstu. Tam je pristalo tudi veliko slovenskih taboriščnikov. Taborišče je danes opomin človeštvu, kam lahko vodi sprevržena miselnost o rasni nadvladi.

Skrivnosti, ki bodo ostale večna uganka
09. 12. 2022 05.00Naša radovedna narava se venomer sprašuje o skrivnostih, zarotah in resnicah, ki se pojavljajo že skozi vso zgodovino človeštva.Nekatere stvari se sčasoma razkrivajo in dobivajo svoje epiloge, druge pa so še vedno zavite v tančico skrivnosti. Kdo je bil Jack Razparač? Je Adolf Hitler res storil samomor? Kaj pa skrivnostno območje 51? Zbrali smo nekaj največjih svetovnih skrivnosti, na katere verjetno ne bomo nikoli imeli odgovorov.

To ste bili v prejšnjem življenju in to boste v naslednjem
02. 06. 2022 05.00Vsaka duša ima več življenj. Tako meni ruski profesor informatike, računalništva in biofizike ter začetnik znanstvene panoge elektrofotonika, Konstantin Korotkov, po tem, ko je pred leti posnel spremembe v telesu takoj po smrti in dokazal, da tedaj telo zapusti energijska oblika, ki jo je poimenoval duša. Ta naj bi preživela in se naselila v novem telesu.

Največji diktatorji polpretekle zgodovine
24. 03. 2022 05.00V luči dogajanja v Ukrajini, ki jo je pod vodstvom Vladimirja Putina napadla Rusija, smo se ozrli v ne tako davno zgodovino in pogledali, kdo so bili nekateri največji diktatorji 20. in 21. stoletja in kakšna grozodejstva so storili.

Kako ravnati v primeru jedrske vojne in kako je nanjo pripravljena Slovenija?
03. 03. 2022 10.06Kar se je še nekaj tednov nazaj zdelo nepredstavljivo, je postalo kruta realnost. Ruski napad na Ukrajino je odprl številna varnostna vprašanja, ki se, potem ko so Rusi namignili tudi na jedrski spopad, dotikajo celega sveta. Če pride do tretje svetovne vojne, bo ta ''jedrska'' in ''uničujoča'', je zagrozil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, potem ko je Rusija napadla Ukrajino z željo po ''demilitarizaciji in denacifikaciji'' le-te. Preverite, kako bi se s tem spopadla Slovenija in zakaj bi morali v primeru jedrske vojne jemati kalijev jodid, ki je na voljo v lekarni.

Groza na morju: največje pomorske nesreče v zgodovini
18. 01. 2022 05.00Morje je v preteklosti terjalo mnogo življenj Precej več jih je bilo v časih, ko so po njih plule križarke oz. čezoceanke, a tudi sodobna zgodovina je polna katastrof na morju, saj je moč morja in narave še vedno pogosto večja od stvaritev človeka, temu pa se pridružujejo še njegove napake. Dokaz za to je ''nepotopljivi'' Titanik, za katerega so trdili, da ga ne more potopiti niti bog. V nadaljevanju predstavljamo še druge največje civilne pomorske nesreče.

6 tragičnih, a priljubljenih destinacij temnega turizma
18. 10. 2021 05.00V eni od preteklih objav smo se dotaknili koncepta temnega turizma, ki se nanaša predvsem na kraje, povezane s tragičnimi zgodovinskimi dogodki. Čeprav je na svetu tovrstnih turističnih atrakcij veliko, tokrat izpostavljamo nekaj najbolj znanih, nanašajo pa se na vojne genocide, jedrske napade in terorizem.

7 presenetljivih dejstev o giljotini
18. 08. 2021 05.00Giljotina, pripomoček za izvedbo smrtne kazni z obglavljanjem, je bila prvič uvedena v Franciji leta 1789. Naprava je bila sestavljena iz dveh pokončnih stebrov, prečne gredi in močno obteženega poševnega rezila. Čeprav je tema morda nekoliko morbidna, pa ta izsek zgodovine skriva številne zanimivosti. Ste vedeli, da je idejo za giljotino dal zdravnik, ki si je želel bolj humanega načina usmrtitve? Sčasoma so javne usmrtitve postale zabaven dogodek za staro in mlado, v tistem času pa so se pojavile celo otroške igrače v obliki malih giljotin. Giljotina je ostala francoska državna metoda smrtne kazni do konca 20. stoletja. Obsojeni morilec Hamida Djandoubi je bil zadnji, ki ga je leta 1977 pokončalo usodno ’poševno rezilo’. Kljub temu pa se je 189-letna vladavina giljotine uradno končala šele septembra 1981.

Teorije zarot o Adolfu Hitlerju
19. 10. 2020 06.00Zgodovino preplavljajo številni prelomni dogodki in z njimi povezane teorije zarot, ki sprožajo več vprašanj kot nudijo odgovorov. Med njimi so vedno zelo aktualne teorije o smrti svetovno znanih osebnosti, kamor sodi tudi nemški diktator Adolf Hitler. Najbolj priljubljene se dotikajo njegovega samomora in domnevnega pobega v Argentino, druge pa trdijo, da je bil v stiku z zunajzemeljskimi bitji, ki naj bi mu pomagala pri razvoju plovil. No, verjemite ali ne, se morda prava in edina resnica skriva prav v zadnji točki, ki jo boste našli v tokratnem pregledu zanimivih teorij.

Družinski človek, skrivaj pa serijski morilec
22. 06. 2020 06.00Dennis Rader je živel dvojno življenje: po eni strani je bil predan družinski človek, odražal je kult poštenega in dostojnega človeka, po drugi pa je bil brezkompromisni serijski morilec, ki si je nadel vzdevek BTK, kar pomeni Bind (zavezati), Torture (mučiti) in Kill (ubiti) – vse troje je bil njegov značilen in neslaven podpis. BTK morilec je bil strah in trepet domačega mesta, saj je pokončal 10 ljudi, ob tem pa se je zabaval še s pisanjem pisem policiji in preiskovalcem, v katerih se je norčeval iz njihovega dela in jim dokazoval, da ga niso sposobni najti.

Košarkarji, zaradi katerih so morali spremeniti pravila igre
18. 05. 2020 10.21Prvih trinajst košarkarskih pravil je James Naismith napisal davnega leta 1891. Ta pravila so še danes temelji košarkarske igre, čeprav se je v vmesnem času veliko spremenilo. Pogosto tudi na račun določenih igralcev, ki so tako ali drugače dominirali na parketu. Pod drobnogled smo vzeli ligo NBA, najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu, v kateri se kljub poplavi odličnih igralcev vedno najdejo takšni, ki so tako zelo dominantni, da so morali zaradi njih prikrojiti pravila igre, potem ko tekmeci proti njihovi igri niso imeli pravega orožja.

Kdaj smo Slovenci začel igrati nogomet in kdaj se je rodilo rivalstvo Ljubljane in Maribora?
23. 04. 2020 13.19Začetki nogometa v Sloveniji segajo na prelom prejšnjega stoletja, po raziskovanju Draga Stepišnika se je namreč tik pred koncem 19. stoletja v šolah v okviru telovadbe in šolskih igralnih popoldnevov na Slovenskem pojavila beseda "football", kar pa naj ne bi še bil pravi nogomet.

21 osupljivih dejstev o svetovnih čudesih, potovanjih in še čem
22. 04. 2020 10.50Od potovanj in raziskovanj našega lepega planeta se moramo za nekaj časa posloviti, kar pa ne pomeni, da ne moremo obujati spominov na pretekla doživetja, delati načrtov za prihodnost in prebirati zanimivih vsebin o svetovnih čudesih, različnih kulturah in potovanjih. Zbrali smo 21 presenetljivih dejstev, ki se dotikajo letalskih prevozov, prehrane, kulturnih in drugih zanimivosti.

Oče zla – pravi idejni oče holokavsta
02. 09. 2019 11.16Preteklo soboto smo obeležili 80. obletnico, odkar so nemški vojaki vkorakali na Poljsko, kar je v tek spravilo 2. svetovno vojno, najbolj krvavo vojno preteklega stoletja. Že v pretekli konec tedna smo na KINO začeli tudi cikel vojnih filmov ob 80. obletnici začetka 2. svetovne vojne, z njimi pa bomo nadaljevali skozi ves teden in v njih spoznavali krute zgodbe, ki so se dogajale med letoma 1939 in 1945.

Štiri dni je poslušal krike 600 mož, ki so jih enega za drugim žive raztrgali in pojedli morski psi
03. 08. 2019 07.30Edgar Harrell še vedno sliši krike prijateljev, ki jih je po brodolomu napadla jata krvoločnih morskih psov in se je modro morje Tihega oceana obarvalo rdeče, lačni plenilce pa so enega za drugim razmrcvarili in požrli. ''Vse, kar smo slišali, je bilo, kako so jih žive pojedli. Vsak dan. Vsak večer,'' se štiridnevnega obleganja morskih psov spominja eden izmed peščice preživelih.

Jubilej dirke, na kateri se napake plačujejo z življenjem
25. 05. 2019 11.10Že res, da so motošportni dogodki vsako leto bolj varni, a to ne velja za motociklistično dirko na otoku Man, ki že več kot 110 let privablja motocikliste iz vsega sveta in je od leta 1907 terjala že preko 250 smrtnih žrtev. Od leta 1911 poteka po cesti, kjer motoristi drvijo še danes in od njih zahteva veliko mero poguma in znanja. Pred tem je potekala na drugi, precej krajši trasi z desetimi krogi. Cesta je izjemno hitra in valovita, poleg tega pa skriva številne pasti. Prvič jo je ''črni kosec'' obiskal leta 1911, ko se je smrtno ponesrečil Britanec Victor Surridge, danes pa števec trupel kaže preko 250. Med Slovenci ima največ izkušenj s progo Mirko Kalšek.

Ne Igra prestolov, to je najbolj vroča TV-serija ta hip!
18. 05. 2019 08.05Černobil je največja in najbolj smrtonosna jedrska nesreča vseh časov, nesreča epskih razsežnosti, ki še danes dobiva na svoji širini. Čeprav je bilo o njej povedano in napisano domala že vse, na dan vedno znova prihajajo nove podrobnosti in spoznanja. Svež pogled na dogodke iz leta 1986, ki so za vedno spremenili zgodovino in katerih točno število žrtev še danes zares ni znano, prinaša mini serija Černobil, ki je požela številne pozitivne kritike in hitro pridobiva oboževalce po vsem svetu.

Skrivnostna morja: od Bermudskega trikotnika do Hudičevega morja
24. 03. 2019 11.35Odkar se je človek prvič odpravil na morje, je to terjalo svoj davek. In navkljub tehnološkim napredkom ladje še zmeraj izginjajo. So pa nekatera področja, kjer se to dogaja pogosteje in te povezujemo tudi s paranormalnimi pojavi.

Auschwitz: nekoč mesto trpljenja, danes obvezna selfi postojanka
22. 03. 2019 13.55Nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz, v katerem je med letoma 1940 in 1945 trpelo več kot 1,3 milijona ljudi, večinoma židov, je in bo vedno ostalo mesto žalosti, spomina in refleksije. Zdaj ga vsako leto obišče več kot dva milijona ljudi, številni pa čas, ki ga preživijo tam, raje posvetijo poziranju in snemanju sebkov.

Hitler: Od berača do najhujšega serijskega morilca vseh časov
21. 03. 2019 02.29Za to, da je dal Adolf Hitler v slabih štirih letih v koncentracijskih taboriščih pobiti okrog 6 milijonov ljudi, ni opravičila. Pa naj je imel še tako nasilno otroštvo in težavno mladost in je v sebi gojil sovraštvo do celotnega sveta. Je pa prav, da poznamo njegovo zgodbo – le tako bomo namreč v primeru, da se bo želela zgodovina ponoviti, lahko preprečili še eno nehumano in ideološko zgrešeno iztrebljanje narodov in ras.

Končno potrjeno, kako je umrl Hitler!
23. 02. 2019 08.44Nacistični diktator Adolf Hitler je leta 1945 umrl zaradi zaužite kapsule cianida in strela v glavo, se glasi končna ugotovitev francoske študije, ki je bila v petek objavljena v reviji European Journal of Internal Medicine. Študija temelji na analizi delčkov Hitlerjevega zobovja, ki so ga hranili v Moskvi.

Na novoletno jutro je pokončal celo družino
03. 01. 2019 07.57Okruten morilski pohod Petra Manuela je trajal točno en dan manj kot dve leti. Prvič je moril 2. januarja leta 1956, zadnjič pa na novega leta dan leta 1958. V teh 729 dneh je mož, znan kot 'zver iz Birkenshawa', zagrešil zločine, ki še danes preganjajo lokalno škotsko prebivalstvo. Kot pri številnih serijskih morilcih, tudi pri njem dejansko število žrtev ostaja velika neznanka; a za smrtno obsodbo je bilo dovolj, da so mu jih uspeli dokazati sedem. Po kakšnem ključu je izbiral žrtve in na kakšen način jih je pokončal?