V soboto, 12. aprila, bodo ljubljanske Stožice prizorišče največjega borilnega dogodka v zgodovini Slovenije FNC 22. Lani si je borilni spektakel MMA v živo ogledalo več kot šest tisoč gledalcev, tokrat pa organizatorji v Areni Stožice pričakujejo še enkrat več obiskovalcev. Za vse, ki si spektakla ne boste ogledali v Stožicah, pa velja dobra novica, da bomo borbe v živo od 19. ure naprej spremljali tudi na VOYO. Mešane borilne veščine iz leta v leto postajajo vse bolj priljubljene, kar potrjuje tudi vedno večje zanimanje javnosti za tovrstne dogodke.
V intervjuju za naš portal smo se pogovarjali z Anelom Kličićem, trenerjem in lastnikom kluba FCF iz Grosuplja, ki je pred kratkim zastopal Slovenijo na evropskem prvenstvu IMMAF. Poleg njega sta svoje izkušnje delila tudi njegova varovanca, Taib Kličić in Lan Podržaj.


Po mnenju Anela Kličića k vse večji priljubljenosti mešanih borilnih veščin močno prispeva učinkovita promocija, zlasti pred večjimi dogodki, ko je medijska pozornost na vrhuncu. Ključno pa ostaja tisto, kar se zgodi v ringu – napete, nepredvidljive borbe, polne adrenalina, ki gledalcem ponujajo edinstveno izkušnjo. K uspehu dogodkov po njegovem mnenju prispeva tudi visoka raven organizacije, ki skupaj s promocijo pogosto poskrbi za razprodane dvorane.



Opaža tudi porast zanimanja med mladimi, ki se vse pogosteje odločajo za trening mešanih borilnih veščin. K temu v veliki meri prispevajo odlični dosežki slovenskih borcev na mednarodni ravni, saj ti uspehi navdihujejo nove generacije, ki si želijo stopiti po njihovih stopinjah in postati del te uspešne zgodbe.

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate, kako Kličić ocenjuje uspehe slovenskih borcev v tujini ter spregovori o tem, kakšne so možnosti za preživetje profesionalnega borca v Sloveniji.

MMA postaja vse bolj privlačen tudi med dekleti, čeprav Kličić opaža, da se večina v njihovem klubu raje odloča za treninge kickboxinga. Kljub temu je vedno več takih, ki se vključujejo tudi v treninge mešanih borilnih veščin. Ko gre za pristop k treningu, v klubu ne delajo razlik med spoloma – vsi trenirajo enakovredno, z enako mero resnosti in predanosti. Enakopravno okolje omogoča zdravo motivacijo in pozitivno vzdušje med vsemi člani.

Na vprašanje, ali je ta šport združljiv s partnerskim življenjem, Kličić odgovarja, da vsekakor je – a le, če imaš ob sebi osebo, ki razume, kaj takšna predanost športu zahteva. Najlažje je, če si partnerja delita isto strast, saj to olajša usklajevanje vsakdanjega življenja s treningi in tekmovanji.

Čeprav je Taib Kličić odraščal ob očetu, ki je aktiven trener in močno prisoten v svetu borilnih veščin, pravi, da odločitev za vstop v MMA ni bila posledica družinskega vpliva. Že kot otrok je čutil močno željo po borbah, saj jih je pogosto spremljal od blizu. "Vedno sem se hotel boriti," je dejal.


Za Lana Podržaja pa se je zanimanje za mešane borilne veščine začelo v času, ko je bil Conor McGregor na vrhuncu slave. Čeprav ga je šport že takrat privlačil, ga sprva ni spremljal zelo zavzeto. Prelomnica je nastopila, ko sta se s prijateljem iz radovednosti odločila obiskati nekaj treningov. Hitro sta ugotovila, da gre za nekaj povsem drugačnega kot običajen fitnes – skupinski treningi, energija in posebna dinamika so ga povsem prevzeli. Kar se je začelo kot preizkus, je preraslo v resno predanost. Danes trenira že več kot tri leta.


Lan verjame, da MMA gledalce pritegne predvsem zaradi intenzivnosti in adrenalina, ki ga ta šport ponuja. Dogajanje je hitro, nepredvidljivo in precej drugačno od večine drugih športov. Pravi, da je težko natančno opredeliti, kaj je povzročilo takšno priljubljenost, a je prepričan, da MMA navdušuje tako gledalce kot tiste, ki se z njim aktivno ukvarjajo.

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate, kako potekajo priprave pred borbo, kje najraje spremljata borilne dogodke in kaj svetujeta tistim, ki si želijo vstopiti v svet borilnih veščin, a jim morda še manjka poguma.
Kako borci trenirajo v FCF Grosuplje si lahko ogledate v spodnji objavi:
Sledi pa še seznam vseh borb dogodka FNC 22, ki si jih boste lahko v živo ogledali na VOYO:
Težka kategorija: Miran Fabjan – Michal Kita
Lahka kategorija: Francisco Barrio – Antun Račić (borba za naslov prvaka)
Težka kategorija: Ante Delija – Yorgan de Castro
Poltežka kategorija: Jakob Nedoh – Tom Breese
Dogovorjena teža (do 73 kilogramov): Bojan Kosednar – Rafael Hudson (boks z golimi pestmi)
Težka kategorija: Andres Ramos – Valeri Atanasov
Velterska kategorija: Tomislav Sičaja – Simeon Karslidis
Lahka kategorija: Dino Suljkanović – David Travniček
Poltežka kategorija: Tiriel Luka Abramović – Wojciech Kacprzyk
Težka kategorija: Alexandr Drabinca – Pawel Oleszczuk
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV