Napoleonov most v Kobaridu
Pa začnimo na primorskem koncu, natančneje v zgornji Soški dolini, v neposredni bližini Kobarida. Če ste že kdaj obiskali znamenitosti omenjenega kraja, potem ste skoraj zagotovo prečkali tudi kamniti Napoleonov most, ki se razteza čez sotesko smaragdne reke Soče. Kot že njegovo ime pove, so ga tako poimenovali zaradi francoskih čet, ki so se gibale v teh koncih v času Napoleonovega osvajanja. Njegov predhodnik je bil najprej lesen Beneški most, ki so ga leta 1616 podrli, 150 let kasneje pa zgradili kamnit Napoleonov most. A tudi temu ni bilo prizaneseno, saj so ga v času prve svetovne vojne minirale avstrijske vojaške enote. Po končani vojni so Italijani zgradili most, kot ga poznamo danes. Razgled z mosta je čudovit, saj sega vse do soteske reke Soče in slikovitega okoliškega hribovja.
Napoleonov most na Nadiži
Ker smo ravno začeli z zgornjo Soško dolino, je v tem koncu vreden obiska tudi Napoleonov most na Nadiži, sploh če ste ljubitelji narave. Za razliko od prej omenjenega je ta manjši, stoji pa nad ozkim kanjonom reke Nadiže. Zgrajen je bil daljnega leta 1812 in je imel pomembno vlogo v rimskih časih, danes pa ima neprecenljivo arhitekturno vrednost. V poletnih mesecih je znameniti most in predvsem smaragdni tolmun pod njim priljubljena točka za ohladitev in sprostitev. Dosežete ga tako, da se iz Kobarida usmerite proti Breginjskemu kotu, ki je dolina med Breginjem in Starim selom. Najbližji kraj je Podbela, od koder imate do mostu le še kilometer.
Solkanski most
Solkanski most ali solkanski viadukt je verjetno najbolj znan ljubiteljem adrenalinskega "bungee jumpinga". Dolg je 219 metrov, visok 36 metrov in velja za najlepšega na celotni železniški progi od Bohinja do Nove gorice. Prvotno so na tem mestu načrtovali jekleni ločni most, a so se kasneje odločili za kamnitega. Danes je znan predvsem po tem, da ima največji kamniti lok iz obdelanega kamna na svetu in predstavlja pomemben gradbeni in inženirski dosežek v začetku 20. stoletja. Zgrajen je bil leta 1905 kot del železniške povezave med Trstom in Dunajem, doživel pa je kar dve vojni. V prvi so ga zminirali, v drugi pa je zdržal kar 6 napadov zračnih sil. Obnovili so ga Italijani leta 1927. Danes je pomemben del kulturne dediščine in je tudi spomeniško zaščiten. Občudujete ga lahko z mnogih razgledišč – tudi z njegovega soseda, briškega mostu, ki povezuje Goriška brda z Novo Gorico.
Viadukt Črni Kal
1065 metrov dolg viadukt je posebej priljubljen med fotografi, ki ga v objektiv lovijo v vseh mogočih vremenskih razmerah, kar ni nič čudnega, saj je izjemno fotogeničen. Velja za najdaljši in največji premostitveni objekt na avtocesti Maribor–Ljubljana–Koper, kar ga uvršča med inženirske in gradbene presežke nove dobe. V viadukt je bilo vgrajenih 50.000 kubičnih metrov betona in 8000 ton armaturnega jekla. Most je zelo lepo viden z ostankov obrambnega stolpa, ki stoji med Črnim Kalom in Podpečjo, ki ga lahko obiščete ob prihodnjem izletu na Obalo.
Jelenov viadukt
Še en zgodovinski biser se nahaja v Borovnici, pravijo mu tudi Dolinski most. Dolg je 219 metrov, visok 29 metrov, konstrukcijo pa nosi 12 stebrov oziroma 11 obokov. Gre za železniški most iz kamna in opeke, ki predstavlja tudi neke vrste prehod iz Ljubljanskega barja na Kraško planoto na železniški progi Ljubljana–Sežana. Zgrajen je bil leta 1857. Leta 1945 so ga hoteli razstreliti Nemci, a na srečo jim zaradi pomanjkanja razstreliva to ni uspelo. Jelenov viadukt je lepo viden s ceste, ki povezuje Vrhniko in Borovnico, v njegovi neposredni bližini pa si lahko ogledamo tudi ostanke Borovniškega viadukta, od katerega pa je žal ostal le še steber. Ogled viadukta lahko združimo z obiskom soteske Pekel, ki je kot nalašč za ljubitelje narave.
Glavni (stari) most v Mariboru
V Mariboru pa si lahko ogledamo glavni most, ki ga nekateri imenujejo tudi stari ali državni most. Sestavlja ga jeklena konstrukcija z mrežasto kovinsko ograjo in svetilkami. Zgrajen je bil med leti 1909 in 1913 (ko je nadomestil stari Dravski most) zaradi vse večjega prometa na relaciji med Trstom in Dunajem. Tudi ta most ni ubežal rušenju, slednje ga je doletelo s strani jugoslovanske vojske leta 1941, a so ga še isto leto Nemci obnovili. V času Avstro-Ogrske je veljal za enega najlepših mostov, danes pa je pomemben del inženirske arhitekture 20. stoletja, ki povezuje levi in desni breg mesta. Ob obisku Maribora ga ne pozabite prečkati, saj je razgled na reko Dravo in stari del mesta naravnost čudovit.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV