Moskisvet.com
Wakeboarding je eden najatraktivnerjših vodnih športov.

Davidovi ekstremi

Tudi to lahko počnete v Zrčah

David Stropnik
26. 07. 2024 04.30
0

Wakeboarding je šport z morda najboljšim razmerjem med zabavnostjo in lahkotnostjo osnovnega učenja. Je idealna zabava za poletno vročino in aktivnost, ki jo lahko od osnovnega drsenja po gladini brezkončno nadgrajujemo s triki v zraku. V nasprotju s surfanjem, jadranjem na deski ali kajtanjem je neodvisen od naravnih danosti (valovi, veter), potrebujemo pa čoln, skuter ali vlečnico, ki jih je v naši bližini kar nekaj.

Wakeboarding je drsenje z desko po vodni gladini in nad njo, za čolnom ali na kakršnikoli vlečni napravi (v skrajnih možnostih tudi s kopnega ali na vitlu in helikopterju). Je kombinacija vodnega smučanja, deskanja na snegu in surfanja ter malce skejtanja. Vejkarske korenine segajo v sredino prejšnjega stoletja, zares pa se je začel v 80. letih in pravi razmah doživlja v zadnjih letih kot zabavnejša različica smučanja na vodi in to tudi v različicah brez vlečne vrvi. 

Wakeboarding je eden najatraktivnerjših vodnih športov.
Wakeboarding je eden najatraktivnerjših vodnih športov. FOTO: Daniel Deak Bardos
Kratka šola kitesurfinga
Preberi še
Kratka šola kitesurfinga

Učenje wakeboardinga je najlažje od vseh športov z desko in, če se ga učimo poleti na mirnem morju, tudi najprijetnejše. Desko postavimo delno prečno v smer vožnje s prednjim delom rahlo iz vode in ko nas vlečna vrv začne vleči, se odrinemo od deske (oziroma vode) – vstanemo in desko obrnemo v smer vožnje. Pri tem pazimo, da nimamo iztegnjenih rok, da je teža rahlo na zadnji nogi in da nam prednji del deske ne potegne v vodo. Za učenje je dobro imeti čim mirnejše morje!

Toliko morate v Kaliforniji plačati za popoln surfarski val
Preberi še
Toliko morate v Kaliforniji plačati za popoln surfarski val
Vejkanje se seveda v veliki meri dogaja tudi v zraku.
Vejkanje se seveda v veliki meri dogaja tudi v zraku. FOTO: Bryan Soderlind

Ko speljemo, začnemo preizkušati vse večje nagibe in poskočke na valovih, kasneje pa seveda lahko zapeljemo tudi na objekte. Dobra koordinacija z voznikom vlečnega plovila nam vse skupaj močno olajša. Priporočena hitrost za začetnike je okoli 30 km/h. Voznik mora seveda paziti, da nas ne izgubi in da ne glisira 250 oziroma na Hrvaškem 300 metrov od obale. Za vejkarja je nujen rešilni jopič in zelo priporočljiva čelada, še posebno, če vozi preko objektov za skoke. 

Kako se najbolje zabavati na valovih?
Preberi še
Kako se najbolje zabavati na valovih?
Morda je najlažje - če za vleko uporabljamo vlečnice.
Morda je najlažje - če za vleko uporabljamo vlečnice. FOTO: Gabriele Seghizzi

Za mnoge je učenje lažje na včenicah, saj lahko začnemo na kopnem in s konstantno hitrostjo. Tako tudi ne potrebujemo prijatelja s čolnom ali vodnim skuterjem. Vlečnice v tem delu sveta so: Wakepark Dooplek v Dupleku in Green lake v Brunšviku, oboje pri Mariboru, ter Schwarzlsee pred avstrijskim Gradcem. A za začetnike je morda bolje začeti v morju, kjer so v bližini Ski lift Poreč v Zeleni laguni, Wake park Pulj v Stoji in Wakeboard cable Krk pred Punatom, pa tudi Wakeboard cable Pag na Zrčah ni prav daleč. 

Tako se boste med vožnjo na obalo izognili gneči
Preberi še
Tako se boste med vožnjo na obalo izognili gneči
Jadranska odisejada z vodnim skuterjem
Preberi še
Jadranska odisejada z vodnim skuterjem

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648