V času vseobsegajoče povezanosti si je zelo težko predstavljati življenje brez interneta. Dostop do medmrežja je postal samoumeven in zelo velik del našega dneva tako v službi kot v prostem času. Le redko se torej zgodi, da nas nepredvidljivi dogodki opomnijo na krhkost infrastrukture, ki ustvarja naš digitalni svet. Nedavni globalni kibernetski izpad pa je storil ravno to: jasno pokazal, kako šibek je v resnici celoten sistem, od katerega smo tako odvisni. Kako hitro lahko se vse skupaj lahko poruši?
Globalni kaos zaradi ene same napake
Nedavno – 19. julija 2024 – je svet doživel velik šok, ko je napaka v posodobitvi programske opreme razvijalca CrowdStrike povzročila hude motnje v delovanju številnih Windows računalnikov. Kaj točno se je zgodilo? Široko razširjena programska oprema "Falcon Sensor" je sesula računalnike z operacijskim sistemom Windows in jih pahnila v neslavni "moder zaslon smrti" (angl. blue screen of death). Ker operacijski sistem Windows uporablja velik del gospodarstva, omenjeno problematično programsko opremo pa prav tako, so bile posledice jasno vidne; prizemljena letala, motnje v oddajanju popularnih medijskih hiš, težave v zdravstvenih in finančnih ustanovah. Če se večina boji velikega kibernetskega napada, ki bi ohromil svet, se je izkazalo, da nismo imuni niti na dobronamerne posodobitve s kritično napako. Napaka, ki je ohromila svet, je jasno pokazala, da smo v resnici bolj ranljivi, kot si upamo priznati.
Kako krhek je sistem v resnici?
Dogodek je dostavil precej resen "reality check" – digitalna infrastruktura je ranljiva, že ena napaka pa sproži kaskadni učinek, ki lahko upočasni pol sveta. Če jo je že ena slaba posodobitev takole zagodla, se pojavi skrb ob opustošenju, ki bi ga povzročil resen globalen kibernetski napad, da ne govorimo o možni prekinitvi podmorskih podatkovnih kablov, ki so hrbtenica naše globalne povezanosti. Z večanjem globalnih napetosti se hočeš nočeš vprašamo, ali nas ne bi napad na medmrežje, na katerem temelji naše življenje, v resnici najbolj prizadel.
Svet, odvisen od interneta
Od interneta nismo odvisni le kot posamezniki, ampak tudi kot celotna družba. Dogodek prejšnjega tedna nas je opomnil, kako hitro letala ostanejo na tleh, finančne transakcije pa se ustavijo. Kljub jasnim posledicam je bil petkov izpad vseeno dokaj kratkotrajen – kakšne učinke pa bi imela dolgotrajna prekinitev? Sploh obstajajo učinkoviti krizni načrti?
In kaj lahko naredimo mi?
Če je globalni kibernetski napad ali slaba posodobitev nekaj, na kar nimamo vpliva, lahko poskusimo vsaj pomesti pred svojim pragom. Za začetek gre ponovno razmisliti o ideji, da je internet večen, s tem pa tudi naše datoteke na oblaku. Kar nam je posebej pri srcu, se splača shraniti na fizične podatkovne nosilce, pri čemer ne bo škodilo, če dodamo še kakšne zabavne vsebine, ki nam bodo krajšale čas, ko pretočne zabave ne bo. Nepredvidljivi dogodki imajo velik vpliv na svetovni splet – vsi še pomnimo, kako je požar v francoskem podatkovnem centru pokopal priljubljeni Partis. Kot posamezniki smo lahko samo pripravljeni na nepričakovano, s tem da najdemo ravnotežje med izkoriščanjem udobja digitalne dobe in ohranjanjem osnovne "offline" odpornosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV