Emirati se ponašajo z največjo peščeno puščavo sveta, ki je s stotinami kilometri sipin raj za vzdržljivostno terensko dirkanje in peklenski izziv za avanturiste. Z nekoliko prijaznejšimi sipinami Red in Pink dunes na področju Marghama se ta puščava zajeda dobesedno v preddverje dubajskih nebotičnikov. Tu lahko najdemo svobodo onkraj nadzora in hitrostnih omejitev ter predvsem izziv za naše znanje in zmogljivost stroja, a še vedno z dobršno mero varnosti bližine civilizacije, če gre kaj zares narobe.
Za vožnjo po sipinah lahko najamemo zmogljive Landcruiserce z že vgrajenimi varnostnimi kletkami, ki pa vendar zahtevajo precej vozniškega znanja. To lahko obidemo, če prisedemo lokalnim mojstrom volana ali pa puščavo doživimo prvoosebno samotno z motociklom. Še primernejši za amatersko rabo so štirikolesniki, saj se je z njimi veliko težje zakopati v sipek pesek, res pa zahtevajo previdnost pri bočni vožnji v nagibu. A pri puščavski vožnji v resnici sploh ni pomembno, s čim se lotimo sipin – doživetje pristne neinstant avanture in občutka svobode je zagotovljeno v vsakem primeru.
Kdor ne mara visokih temperatur, ki lahko poleti v sipinah dosežejo tudi 50 stopinj, ima v Dubaju vendar tudi prav nasprotno možnost deskanja. In ne mislim na deskanje na valovih vodnega parka Al Ajna ali sandboarding na sipinah, ampak čisto pravo vijuganje po snegu. V nakupovalnem centru s stoterimi trgovinami so že pred četrt stoletja zgradili drsališče, ki so mu pozneje v posmeh zunanjim temperaturam dodali smučišče z dvema progama in sedežnico. Dvaindvajset tisoč kvadratnih metrov snega je pri stopinji Celzija, začinjeno s pingvini deset tisoč kilometrov od Antarktike – le nekaj metrov onkraj šip restavracij Mall of Emirates.
A prestiž in afnanje s presežniki ima v Dubaju tudi drugo plat, za bleščečimi fasadami, milijonskimi avtomobili in načičkanimi domačini ter obiskovalci. Tudi tu seveda ni vse zlato, kar se sveti, prav nasprotno, recesija, vremenske in politične spremembe se dotikajo tudi te na videz pravljične oaze. Da se ta svet, v katerem izzivajo meje gradbenih in finančnih omejitev ter umetno ozelenjujejo puščavo, sploh vrti in gradi, skrbijo v povsem nepravljičnih razmerah predvsem Indijci in Pakistanci. Turisti imamo glede na ostale arabske države tu precej svobode, tudi pri oblačenju in alkoholu, a se lahko stvari tudi zapletejo, zato previdno pri iskanju užitkov in izzivov večnega poletja.
Prvi del adrenalinske zgodbe o razvpitem mestu prestiža si lahko ogledte v spodnjem videu:
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV