Tuširanje je običajna rutinska dejavnost, vendar je na internetu veliko razprav o njegovem času trajanja, posluževanju drgnjenja in uporabe mil. Pred kratkim je upokojeni zvezdnik lige NFL Jason Kelce na družbenih omrežjih delil svoje navade prhanja in nakazal, da je nenehno umivanje vseh delov telesa in las nepotrebno in nezdravo. Zagovarja osredotočanje na "vroče točke", da bo koža čistejša in bolj zdrava. Njegovi komentarji pa so sprožili burno debato o tem, kaj dejansko umiti med prhanjem.
Priporočila dermatologov
Dermatologi priporočajo, da začnete pri laseh, saj lahko šamponi in balzami pustijo ostanke, ki lahko povzročijo akne, če ostanejo na koži. Čeprav ni strogega vrstnega reda, se pogosto predlaga pranje od zgoraj navzdol.
Vedno morate umiti naslednje predele – dimlje, zadnjico in pazduhe, ki imajo apokrine žleze, skozi katere se potimo in ki so posledično odgovorne za telesni vonj. Noge je prav tako treba redno umivati, saj se na njih nahaja veliko število ekrinih žlez , ki lahko povzročijo neprijeten vonj, ko so stopala zaprta v čevljih.
Priporočljivo je tudi umivanje obraza dvakrat na dan z blagim milom, čeprav tega ni treba nujno storiti prav pod prho.
Drugih predelov, kot so hrbet, prsi, trebuh, roke in noge, ni treba vsakič drgniti z milom, razen če se tudi tam močno potite. Prav tako vam ni treba vsak dan šamponirati las, izjema so samo posamezniki, ki imajo mastno lasišče.
Ameriška akademija za dermatologijo glede pogostosti prhanja svetuje dnevno kopanje otrok in mladostnikov, še posebej po potenju.
Vendar se odraslim ni treba tuširati vsak dan.
Posledice prekomernega tuširanja
Prekomerno prhanje lahko izsuši kožo, še posebej z vročo vodo. Tisti s suho kožo ali kožo, nagnjeno k ekcemom, naj se tuširajo 3- do 4-krat na teden. Pogostejše prhanje je priporočljivo, če se močno potite ali ste nagnjeni k neprijetnemu telesnemu vonju.
Kar zadeva izdelke, je vlažilni šampon na splošno primeren za večino tipov las, čistilni šampon pa vam lahko pomaga, če uporabljate veliko izdelkov za oblikovanje las. Za zmanjšanje draženja telesa priporočamo neodišavljena mila ali ruga sredstva za umivanje telesa, vlažilna mila pa so tista, ki preprečujejo izsušitev kože.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV