Približno 97 % posameznikov priznava pomen redne vadbe za ohranjanje dobrega zdravja. Vendar pa je študija s 3.500 odraslimi, ki so uporabljali merilnike telesne pripravljenosti, pokazala, da je manj kot 4 % dejansko doseglo priporočeni cilj 150 minut zmerne telesne dejavnosti na teden.
Poleg zdravstvenih razlogov se ljudje sicer za telovadbo odločamo iz različnih razlogov. Nedavna študija, ki je vključevala 489 mladih odraslih iz Španije, je pokazala, da moški običajno vadijo, da bi izboljšali svoje samopodobo, medtem ko ženske pogosto vodijo cilji, kot sta izguba teže ali zmanjšanje telesne maščobe.
Te ugotovitve kažejo na povezavo med intrinzično motivacijo in obsegom telesne dejavnosti. Vendar kako lahko prebudimo in ohranjamo notranjo motivacijo, če vadba za nas ni prijetna, in kako omiliti negativne občutke, povezane z vadbo?
Prvič, pomembno je vedeti, da veliko rednih vadečih med vadbo občuti nelagodje. Medtem ko lahko nekateri kasneje doživijo občutek evforije, se to običajno ne zgodi med samo aktivnostjo, zato je ključnega pomena nadzorovati nelagodje med vadbo.
Najti ravnotežje je ključnega pomena! Vaša vadba mora biti zahtevna, a ne naporna, zato je ključno, da prilagodite stopnjo intenzivnosti. To lahko naredite tako, da umirite oziroma upočasnite tempo, zmanjšate težo in obremenitve, si vzamete odmore ali po potrebi prej končate. Cilj je občutiti napor, ne da bi se ob tem počutili kot poraženec. Dokončanje vaje, tudi če je spremenjena, pomeni, da napredujete, in nikakor ni znak obupavanja.
Če želite, da bo vadba bolj prijetna, jo poskusite združite z dejavnostmi, v katerih uživate. Investirajte v slušalke za glasbo ali podkaste, med vadbo na tekalni stezi glejte videoposnetke, filme, epizode svoje najljubše serije ali pa berite knjige. Vedno pa se po vadbi tudi nagradite.
Vzpostavitev rutine skupaj s prijatelji vam lahko ne samo zagotovi motivacijo, ampak da tudi dodaten občutek odgovornosti, saj jih ne boste želeli pustiti na cedilu in razočarati.
Priznajte si svoje dosežke in glejte na vadbo kot na smiselno prizadevanje. Podobno kot druge zahtevne izkušnje v življenju, kot sta doseganje akademskega uspeha ali pa služenje vojaškega roka, tudi vadba vključuje žrtvovanje in boj, vendar na koncu vedno vodi do občutka ponosa in dosežka.
Sprejemanje vadbe kot dela vaše identitete – bodisi kot športnik, tekač, dvigovalec uteži ali fitnes navdušenec – lahko pozitivno vpliva na vašo samopodobo. Če preoblikujete svojo perspektivo, boste morda ugotovili, da ste lahko ponosni na njene prednosti in trud, ki ste ga vložili, čeprav morda ne marate vadbe.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV