Romantični odnosi so kompleksni in dinamični, zanje pa so pogosto značilna različna pričakovanja partnerjev. Ta pričakovanja so včasih produkt naših stilov navezanosti, sporočil, ki smo jih prejemali med odraščanjem, izkušenj iz preteklih odnosov in včasih – napačnih predstav, ki jih beremo na družbenih omrežjih.
Razkrivanje teh napačnih predstav lahko pomaga zgraditi bolj zdrave in realistične odnose in za danes jih bomo izbrali pet.
Mit 1: "Prava ljubezen je brezpogojna"
Eden najpogostejših mitov je, da prava ljubezen pomeni brezpogojno sprejemanje vsega, kar počne partner.
Čeprav je res, da je treba ohraniti sprejemanje in podporo v romantičnih odnosih, je postavljanje meja ključno za zdrave odnose. "Brezpogojna ljubezen", torej sprejemanje vsakega dejanja partnerja "v imenu ljubezni", tudi ko je za nas nekaj nesprejemljivo, lahko vodi v toleriranje slabega vedenja.
Mit 2: "Partnerja bi morala biti telepatsko povezana"
Ideja, da bi morala partnerja intuitivno vedeti, kaj druga oseba misli in čuti brez verbalne komunikacije, je nerealna. Komunikacija je osnova vsakega zdravega odnosa.
Pričakovanje, da bo partner bral naše misli, lahko vodi v frustracije in nesporazume. Odprta in jasna komunikacija omogoča razumevanje in pomaga pri reševanju težav na konstruktiven način.
Mit 3: "Nesoglasja pomenijo, da je nekaj narobe"
Nesoglasja so normalen del vsakega odnosa. Ne pomenijo nujno, da je v razmerju težava. Konstruktivno reševanje nesoglasij lahko okrepi odnos in spodbudi še večjo stopnjo povezanosti med partnerjema.
Z drugimi besedami, ko govorimo o kakovostnih odnosih, ni pomembno, ali imamo s partnerjem konflikte, ampak kako te konflikte rešujemo in kako nadaljujemo komunikacijo po tem, ko minejo.
Mit 4: "Ljubezen je dovolj za uspeh zveze"
Čeprav je ljubezen pomembna, je uspeh zveze odvisen tudi od drugih dejavnikov, kot so združljivost, skupne vrednote, komunikacijske sposobnosti in sposobnost reševanja problemov.
Pari, ki aktivno delajo na svojem odnosu in vlagajo trud v razumevanje, veščine poslušanja in tekoč dialog, imajo boljše možnosti za dolgoročno uspešno partnerstvo.
Mit 5: "Moški in ženske si v zakonu želijo različne stvari"
Vsi smo že slišali, da so moški z Marsa, ženske pa z Venere, vendar ni čisto tako. Znani ameriški psiholog John Gottman trdi, da je kakovost prijateljstva para odločilen dejavnik pri zadovoljstvu žensk v zakonu. Enako velja za moške!
Tako moški kot ženske enako menijo, da je prijateljstvo, ki ga partnerja gojita drug z drugim, tisto, ki najbolj vpliva na zadovoljstvo v razmerju.
Vir: www.adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV