zakon o pravilih cestnega prometa

Hramba gum: kako pravilno shraniti pnevmatike doma?
05. 11. 2023 05.00Bliža se 15. november, dan, ko morajo biti naši jekleni konjički v skladu zZakonom o pravilih cestnega prometa(ZPrCP) opremljeni s primernimi pnevmatikami. 29. člen veleva, da ''morajo biti motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta opremljena s predpisano zimsko opremo ter primerno urejena. Zimske razmere nastopijo, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.''

Zapuščanje vozila: tega pravila večina voznikov ne pozna
24. 05. 2023 05.00Poletje s seboj prinaša številne zastoje. Ne le na mejnih prehodih, pač pa tudi avtocestah, vpadnicah ipd. V Sloveniji se dolga kolona pogosto vije pred predorom Karavanke, ki ji avgusta namerijo tudi 10 kilometrov in več. Marsikdo v vročini in med dolgotrajnim čakanjem zapusti vozilo, kar pa je kaznivo.

Ali je kajenje za volanom dovoljeno? Ministrstvo eno, policija drugo
28. 11. 2022 05.00Kajenje v osebnem vozilu kadilca in sopotnike nekajkrat bolj izpostavi tobačnemu dimu in strupenim snovem v njem. Kajenje v avtomobilu ima lahko za vas ne samo zdravstvene, ampak tudi finančne posledice.

Kdaj lahko uporabljamo meglenke?
04. 11. 2022 05.00V megli, ki na voznike preži predvsem v jesenskem in zimskem času, se najhujše nesreče zgodijo na avtocesti, kjer so hitrosti visoke oz. višje.

Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike
29. 07. 2022 14.46Te dni znova razburjajo električni skiroji, ki, podobno kot turisti na Bledu in v Bohinju, ležijo vsepovsod po Ljubljani in jezijo občane ter pristojne. Ob tej priložnosti še enkrat osvežimo znanje uporabe električnih skirojev, pravila, ki zanje veljajo in katera je obvezna oprema za ''(e)skiroiste''. Kot je že pred časom izpostavil AMZS, je eden največjih urbanih izzivov danes umeščanje površin za uporabnike mikromobilnosti in elektrifikacije, ki pritiska na cestni režim, ki kar kliče po prilagoditvah novim prevoznim sredstvom.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

Tako se mora kolesar obnašati v prometu
06. 04. 2022 05.00Slovenci smo bili od nekdaj kolesarski narod, Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič in drugi slovenski kolesarji pa so kolesarstvo v zadnjih letih z izjemnimi uspehi tudi na profesionalni ravni povzdignili v nacionalni šport. S tem je naraslo tudi število rekreativcev. Nov bum je prodaja koles doživela leta 2021, zato gre tudi letos na cestah pričakovati veliko kolesarjev; tako na kolesarskih stezah kot na desnem robu cestišča. In tako kot imajo kolesarji določene pravica, morajo tudi oni upoštevati določena pravila. Jih poznate? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov in opozorila na nevarnosti za boljše sobivanje v prometu.

Kazni za prometne prekrške: takšne so globe v tujini
02. 02. 2022 05.00Svet je postal globalna vas, meje so padle in danes se je (če zanemarimo tegobe, ki jih je povzročila pandemija covida-19) po svetu lažje gibati kot kadar koli prej. Če radi potujete z avtomobilom in se veliko vozite po tujini, je dobro vedeti, kakšne so kazni za prometne prekrške onkraj naših meja, natančneje v Evropi.

Do kdaj je veljavno staro vozniško dovoljenje in od kdaj je obvezno kartično vozniško dovoljenje?
26. 01. 2022 05.00Ali veste, do kdaj je treba zamenjati staro vozniško dovoljenje za novega? Še pred nekaj meseci je bil skrajni rok leto 2023, jeseni pa je vlada skrajni rok za zamenjavo vozniških dovoljenj, ki niso v skladu z evropsko direktivo in so jih do 18. januarja 2013 izdajali še na starih obrazcih, podaljšan za deset let, tako da prehodno obdobje ne velja več do z 19. januarja 2023, ampak do 19. januarja 2033. Tako bomo vozniki še nekaj časa posedovali dve vrsti vozniškega dovoljenja – tridelni roza obrazec in kartico. Januarja 2033 pa nepreklicno preneha veljati prehodno obdobje, ki je bilo pred tem leta 2016 podaljšano za skoraj pet let.

Kako učinkovito odstraniti led z avtomobila?
15. 12. 2021 05.00Z zimo prihajajo številne radosti, pa tudi številne nevšečnost. Poleg kidanja snega mednje sodi tudi praskanje ledu z avtomobila. Kako lahko to preprečimo, če imamo avto parkiran na prostem in se izognemo kazni za neočiščeno vozilo, ki nas lahko po žepu udari z 200 evri?

To morate nemudoma storiti, ko za seboj zagledate vozilo z modro in rdečo lučjo
07. 10. 2021 05.00Zaradi predsedovanja Evropski uniji in številnih visokih obiskov je v tem obdobju na relaciji Ljubljana-Brdo pri Kranju povečan promet vozil z visokimi državniki, ki imajo ob sebi vozila za spremstvo varovane kolone, ki omogoča neoviran prehod. Konvoj nase opozarja z utripajočimi modrimi in rdečimi lučmi.

Imate e-skiro? Za vas veljajo nova pravila!
19. 01. 1970 06.00Konec divjega zahoda. Z 9. avgustom v veljavo stopi dopolnjen zakon o pravilih cestnega prometa. Julija sprejeta novela prinaša kar nekaj sprememb za udeležence v prometu, med drugim zakonodajalec uvaja pomembne novosti za uporabnike e-skirojev.

Slovenski kolesarski as zgrožen nad prometno kulturo naših voznikov
29. 03. 2021 06.00S pomladjo so se na ceste poleg motoristov vrnili tudi številni rekreativni kolesarji. Ti so poleg pešcev najranljivejši udeleženci v prometu in nemalokrat žrtve objestne in agresivne vožnje voznikov. Seveda gredo kolesarji na cesti marsikomu v nos, saj da ovirajo promet, in bi jih nekateri najraje kar povozili ali zrinili v obcestni jarek. TI med drugim številnim kolesarjem očitajo, da ne spoštujejo cestnoprometnih pravil, da zavzamejo prevelik del ceste, da nimajo tam kaj iskati, saj da ne plačujejo cestne takse ipd.

Maska med vožnjo? Odlok jo zapoveduje, kaj pa pravi zakon?
20. 10. 2020 10.15Potem ko nas je zajel drugi var koronavirusa, je vlada sprejela številne ukrepe, da bi zajezila posledice širjenja bolezni covid-19, za katero je zbolel že odstotek Slovencev. Med ukrepi je tudi obvezno nošenje zaščitne maske v avtomobilu, če so v njem potniki, ki ne živijo v istem gospodnijstvu. Pa je to skladno z zakonom?

Tudi vi delate to začetniško napako?
16. 03. 2020 12.01Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

Nepotrebno hupanje kaznujejo z daljšim čakanjem na semaforju
04. 02. 2020 08.31V Mumbaju, ki mu policisti pravijo kar prestolnica trobljenja, se morajo soočati z nadležnim in neutrudnim hupanjem voznikov, ki se razlega po ulicah in ogroža zdravje prebivalcev. A policisti v tem indijskem velemestu so iznašli inovativen način, kako omiliti situacijo.

Ko boste spoznali, čemu služijo črte, ne boste nikoli več parkirali na njih
02. 02. 2020 06.00Po zakonu mora biti invalidom omogočena osnovna pravica do mobilnosti. Številni vozniki brezbrižno kršijo pravila. Podatki kažejo, da več kot polovica ljudi, ki parkira na mestu za invalide – ta so označena z rumeno barvo – ni invalidov, kar je odraz naše vozniške (ne)kulture.

Kdaj je v primeru prometne nesreče potrebno poklicati policijo?
26. 01. 2020 06.00Leta 2019 se je v Sloveniji zgodilo 18.764 prometnih nesreč, od tega sta 102 udeleženca cestnega prometa umrla, kar je 12 odstotkov več kot leto poprej. Že samo ta podatek nam da vedeti, da moramo udeleženci v prometu vedeti, kako ravnati v primeru prometne nesreče, bodisi kot mimoidoči, bodisi kot udeleženec.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
12. 01. 2020 06.00Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo pripravili koristne napotke in priporočila, kako ukrepati na kraju prometne nesreče.

Plug na cesti: to početje voznikov je ne le nesmiselno, pač pa tudi kaznivo
10. 12. 2019 07.00Kmalu bo tudi po nižinah zapadel sneg, kar pomeni, da bomo morali biti še bolj previdni. Ko bo sneg pobelil cestišča, vam svetujemo, da se na pot odpravite prej kot običajno, saj je vsaka najmanjša napaka ali trenutek nepozornosti lahko usoden. In če pred seboj naletite na plug? Ta poteza vas lahko stane precej denarja.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Tako se lahko pozimi vozite brez zimskih gum in se izognete kazni
15. 11. 2019 13.06Od 15. novembra dalje je potrebno imeti po zakonu o pravilih cestnega prometa avtomobil opremljen z ustrezno zimsko opremo, kar pa nujno ne pomeni tudi zimske gume ali M+S pnevmatike s profilom najmanj 3 milimetre.

Zaradi skiroja ob vozniški izpit
14. 10. 2019 12.51Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

Zleteli ste s ceste, zdaj vas čaka še kazen!
13. 02. 2018 09.26V Sloveniji smo večinoma vajeni vožnje po suhih cestiščih. Občasno je oprijem resda slabši zaradi dežja, zimske razmere pa vožnjo otežujejo le nekaj dni na leto. In tedaj je lahko vsak nespretni manever že vzrok za nesrečo.

Ne boste verjeli, kaj je bilo krivo za prometno nesrečo!
01. 04. 2016 09.13Po tem, ko je voznica povzročila prometno nesrečo, ko je trčila s hitrostjo 145 km/h, v kateri sta njena prijatelja utrpela hude poškodbe, so ugotovili, da tokrat ni bil kriv alkohol, pa tudi objestnost ne. Razlog je bila neprimerna obutev.

Kaj se na cesti zgodi, ko preveč sneži?
23. 01. 2012 14.19Če nekateri tarnajo, da zima ni zima, če ni snega, pa nas lahko tak posnetek, kar v trenutku opomni, da je sneg na cestišču zelo nevaren. Kar spomnite se, kako je, ko se s svojim jeklenim konjičkom odpravite v službo, ko močno sneži in ko so zimske službe nekje drugje ... Vam se pa mudi in ... buuuum