Ne glede na to, ali imajo ti prav ali ne, je dejstvo, da je prometna kultura Slovencev na zelo nizkem nivoju. Raziskave kažejo, da imamo slovenski vozniki o kulturi vožnje pri nas precej slabo mnenje, o samih sebi kot voznikih pa ravno nasprotno – to je zelo pozitivno. Večina misli, da so sami strpni in da so drugi vozniki nestrpni.
Profesionalni kolesarji so eni tistih, ki so na cesti redno in so pogosto izpostavljeni nevarnosti zaradi objestne oz. nestrpne vožnje. Katerega koli profesionalnega kolesarja boste vprašali, vam bo zagotovo znal zaupati kakšno neprijetno izkušnjo z vozniki. Nihče ne pravi, da se kolesarjem ni treba držati pravil, dejstvo pa je, da imajo kljub vsemu nekaj pravic. Prav na to je pred dnevi znova opozoril nekdaj naš najboljši kolesar, Jani Brajkovič, ki je nekoč vozil ob boku Lancea Armstronga.
V dokaz je priložil nekaj posnetkov s treninga v domačih koncih, na katerih je prišlo do bližnjih srečanj z vozili. ''Draga Policija, mogoče bi bil čas, da namesto parkiranih policijskih avtomobilov ob cesti postavite tudi kakšnega policista. Tega, kar se zadnji čas dogaja na dolenjskih in belokranjskih cestah, nisem doživel še nikjer na svetu. Hvala lepa,'' je apel na slovenske može v modrem naslovil 37-letnik, ki je pod enim od posnetkov dodal, da mu je voznik, ki ga je opsoval, kasneje grozil, da ga bo počakal zunaj Črnomlja in ga povozil. Tovrstna nestrpnost ne sodi v naš vsakdan, pa če je kolesar oviral promet ali ne.
Na Brajkovičeve posnetke so najglasneje odreagirali tisti, ki kolesarjev na cesti ne prenesejo, ter mu med drugim predočili Zakon o pravilih cestnega prometa in člene, po katerih naj kolesarja Oolicija kaznuje. Žal je tako, da je za kolesarje poligon za trening pogosto tudi prometna cesta, in dejstvo je, da imajo kolesarji pravico do uporabe cestišča v širini pol metra od roba, na kar marsikdo pozablja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV