smuka

Ultimativno smučanje v senci Mont Blanca
14. 02. 2025 04.30Smučarsko popotovanje, začinjeno z neodpustljivostjo ledeniškega sveta, ki daje vsemu poseben pečat.

Proge za turno smučanje v Sloveniji, ki jih morate obiskati
15. 01. 2025 05.00Ste velik ljubitelj turnega smučanja, a ne veste, kje vse v Sloveniji bi se lahko prepustili užitkom na snegu?

Turna smuka pod kalifornijskim soncem
17. 05. 2024 02.30Za konec sezone pomladna turica na severu Kalifornije v pogorju svetlega granita, kjer je letno povprečje snega krepko nad deset metrov. Sierra Nevada je najvišje, najstrmejše in najbolj samotno gorstvo v kontinentalnem delu ZDA, kjer so ceste, smučišča ali koče, pa tudi ljudje (v nasprotju z medvedi) prava redkost. Doživetje divjine in tudi snega, kot si ga v Alpah težko omislimo.

Rodica – kraljica domačih turnih smukov
05. 04. 2024 09.13Rodica velja za turnosmučarsko klasiko, ki zna postreči tudi z resnejšim freeridom in celo alpinističnimi spusti, predvsem pa z lepim dolgim smučanjem med razgledi, ki segajo od morja do osrednjega dela Julijcev. Na videz je ta skoraj dvatisočak lahkoten zaradi lege v neposredni bližini smučišča Vogel, a vzpon nanjo je vseeno zalogaj, spust pa lahko tudi logistično zapleten. Kakor koli obrnemo, je smučanje z Rodice doživetje.

Najbolj posebna smučišča sveta – južna polobla
01. 03. 2024 05.00V drugem delu iskanja najzanimivejših smučišč se spustimo na južno poloblo, ki je že sama po sebi posebna in rahlo eksotična, prava smučarska središča pa najdemo pravzaprav le v Čilu (in Argentini) ter na Novi Zelandiji (in v Avstraliji). Ta so odlična (a draga) rešitev za dobro smučanje v času našega poletja, ne smemo pa pozabiti, da so smučišča tudi v Afriki in visoko v bolivijskih Andih. Obenem pa je na južni polobli veliko peščene alternative snegu. Dobro se je mogoče nasmučati (nadeskati) tudi na perujskih sipinah Nazce, Acarija in Huacachine.

Prijetna variantna smuka v senci Visokih tur
02. 02. 2024 05.00Zgodba o bližnjih majhnih freeride smučiščih nas tokrat pelje med v Sloveniji precej priljubljena Katschberg in Obertauern. Grosseck je skoraj dobesedno na pol med obema, dovolj blizu (175 km od Ljubljane) in dovolj daleč, da je običajno zasut s snegom Visokih tur. Ljubitelji urejenih prog ga upravičeno spregledajo, prosti, še posebno variantni smučarji, pa ga ne bi smeli. Spiereck je namreč odličen freeride hrib.

Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?
18. 11. 2023 05.00Zimske radosti so močno povezano z izbiro oblačil, zato ni vseeno, kaj izberete. Če želite, da vaša bunda oz. jakna res služi svojemu namenu, je treba vedeti, na kaj morate biti pri nakupu pozorni, saj ni vsaka jakna dobra za vse. Čeprav so kakovostne bunde hitro drage, pa verjetno niste tako bogati, da bi kupovali poceni. Zagotovo pa niste tako bogati, da bi kupovali napačno in kupili nekaj, kar ne služi svojemu namenu.

Kolesarska poslastica v Dolomitih
14. 07. 2023 05.00Slovenska gorska narava je epska, a sosednji Dolomiti še dodajo kanček k čarobnosti sveta in predvsem so kolesarjem prijaznejši. In če se zdi najboljša peš turca okoli Treh Zin z možnostjo atraktivnega vzpona na razgledni Partenkofel, s smučmi večina pomisli na krog okoli skupine Sella ali freeride čez severno steno Marmolade, s kolesom pa je med neskončnimi možnostmi morda najbolj estetska tista na Cinque Torri.

Za slovo od zime – smučanje pri Rimu
02. 06. 2023 07.00Na začetku meteorološkega poletja zaključujemo smučarsko sezono. A tokrat na malo drugačen način. Ne v alpskih ozebnikih ali na ledenikih, ampak precej južneje. Iščemo geografsko gledano najnižjo ob koncu pomladi smučljivo možnost. Načrt je bil Etna, a je ta tritisočak na Siciliji tokrat pokrit s svežo lavo namesto s snegom, zato smo se podali na vrh Apeninskega polotoka – Gran Sasso.

Bela opojnost Monte Rose, ki so sanje freeriderjev
21. 04. 2023 08.00Visokogorska smuka z resnim hribovskim vzdušjem, veliko višinsko razliko, a relativno prijaznimi ramerami – to so sanje freeriderjev.

Spomladanski pobeg v zimo: smučarski raj pod Montažem
07. 04. 2023 05.00Visoka planota pod Montažem – Pecol je fantastičen gorski svet v senci (v resnici še bolje – v soncu) sten velikanov Zahodnih Julijcev, prepreden z balvani, smrekami in "kočicami".

Preprosto navzgor, zabavno navzdol!
10. 03. 2023 05.00Korenščica je eden prijetnejših turnih smukov pri nas. Vzpon je preprost tako orientacijsko kot tehnično in plazno (ne)varno, saj večinoma poteka po gozdni cesti, spust pa po "grapci" ravno pravšnjega naklona, da je za izkušenega smučarja zanimiv in ne pretežek. Izhodišče je lahko dovolj visoko, da je turca s pol kilometra višinske razlike nenaporna, lahko pa jo podaljšamo tako z nižjim startom ali višjim ciljem. Zato je to tura za vse okuse.

Smučarska poslastica Velikega Zvoha: edina atraktivna grapca, ki ne zahteva vzpona
24. 02. 2023 11.10V nasprotju s smučišči v osrednjem delu Alp v Sloveniji nimamo veliko atraktivnih grapc, ki bi imele preprost, (žičniško) podprt dostop in sprehod nazaj v civilizacijo (na izhodišče). Praktično edina, ki ne zahteva vzpona, obenem pa je dovolj začinjena, da meji na alpinistični spust, je vzhodna grapa s krvavškega V. Zvoha skozi žleb na idilično planino Koren tristo višinskih metrov nižje.

"Skriti" freeride biser Vogla
17. 02. 2023 05.00Na Voglu od zaprtja enosedežnice Šija ni več pravega variantnega prostega smučanja, podprtega z žičnicami, saj vsako prosto smučanje zahteva nekaj hoje. Med čakanjem na krožno kabinsko žičnico z Zadnjega Vogla, ki bo rešila to "težavo", pa Zavitar nad Kratkim plazom daje lepo prostosmučarsko možnost z nekaj hoje.

Turna smuka v Visokih turah
03. 02. 2023 05.00Slovenija ponuja veliko možnosti turnega in resnega alpinističnega smučanja (ali deskanja), a skoraj nič za večino najprimernejših variantnih, z žičnicami podprtih offpiste spustov z veliko višinsko razliko. Najbližje tovrstne možnosti najdemo v Visokih turah, kjer so tudi nam najbližji tritisočaki: najbolj velikopotezno izpod Ankogla s skoraj dvema kilometroma višinske razlike skozi Radeckalm do Bocksteina in smučarsko še resneje iznad ledenika Moelltal v Sportgastein. Oboje je logistično in gorniško zahtevno, zato mi tokrat predlagamo dve prijetnejši možnosti.

Tako visoka kazen vas čaka, če se tako odpravite na smučanje v Avstrijo
19. 01. 2023 05.00Mnogi Slovenci smučajo v sosednji Avstriji. Če ste eni izmed tistih, ki na smuko odhajate k našim severnim sosedom, morate biti od zdaj bolj previdni. Ne na smučišču, pač pa na cesti, saj so Avstrijci zaostrili zakonodajo na področju prevoza prtljage, kamor sodi tudi smučarska oprema.

Zlata pravila plastenja: kako se obleči, da nas pozimi ne bo zeblo?
26. 11. 2023 05.00Pozimi je še kako pomembno, da poznamo zakonitosti tekstilnih materialov in plastenja, saj nas samo primerna oblačila lahko zares obvarujejo pred mrazom in zagotavljajo dovolj toplote. Izbira primerne kombinacije oblačil je ključna za uspešno kljubovanje mrazu, saj ima oblačenje v slojih svoje zakonitosti in pravila. Daleč so že časi, ko smo kot osnovni sloj nosili bombažne majice, saj so te nadomestila tehnična oblačila, ki so odpravila pomanjkljivosti bombaža. Bombažne majice se se namreč hitro začele lepiti na kožo in spremenile v odvečno težo ter dajale neprijeten občutek. Kako se torej primerno obleči za mraz, da vam bodo oblačila polepšala zimske dni in jih ne še dodatno zagrenila? Če se znate pravilno obleči, boste na toplem in suhem ne glede na vreme. Preverite, kaj morate imeti v zimski garderobi, da bo temu tako in boste uživali v smuki, pohodu ali drugi aktivnosti na mrazu.

Zaključna pomladna smuka pod Kriško steno
27. 05. 2022 05.00Za lep zaključek smučarske sezone imamo v slovenskih hribih kar nekaj možnosti. A epska Jugova grapa je za večino prestrma, spust Za Cmirom mnogim prenaporen, ozebniki, kot sta Turški žleb in Jalovec, pa že prekamniti. Turca pod Kriško steno združuje najboljše: preprost dostop, še preprostejšo orientacijo, ravno pravšnjo strmino in tudi dolžino (da ni ne premalo in ne preveč), obenem pa daje občutek resnega gorskega sveta in omogoča smučanje pravzaprav več kot pol leta.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Ženska stran zasneženih gora – intervju s »pro« smučarko Caroline Gleich
22. 04. 2022 05.00Svet prostega, ekstremnega in alpinističnega smučanja še vedno velja za bolj ali manj moško področje. Toda na na videz prepadne bele vesine, ki zahtevajo odlično telesno pripravljenost in predvsem duševno soočanje z nevarnostmi, se podajajo tudi smučarke. In ena uspešnejših je 36-letna Caroline Gleich, ki je to zimo opravila nekaj drznih spustov na Antarktiki, nedavno pa smučala tudi v Sloveniji.

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala
15. 04. 2022 05.00Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Turno po čarobni Dleskovškovi planoti
01. 04. 2022 05.00Običajno v tej rubriki predstavljamo smučarske izzive, ki so vsaj malo začinjeni s strmino, višino ali kakšno posebnostjo. Tokrat, ob ponovnem obisku zime v tej pomladi, pa se bomo namesto freeriderskega ali variantnega lotili velikopotezno turnosmučarskega. V pravem pomenu te besede – saj gre za 20-kilometrsko popotovanje po samotnem pravljičnem zasneženem svetu vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alp s številnimi vzponi (skupno krepko čez kilometer) in spusti, s končnim ciljem na Molički peči.

Varno iskanje užitkov v beli opojnosti
28. 02. 2022 09.00Čeprav se na videz resna zima končuje, v gorah še zdaleč ni rekla zadnje besede. Vrhunec snežne oddeje je zadnja leta sredi pomladi, obenem pa lepi pomladni dnevi še bolj vabijo turne in proste smučarje, kar je lahko tudi nevarno. V letih pandemije covida-19 so zaprta smučišča in vabljiva svoboda gora v neokrnjena snežna pobočja popeljala tudi dobre, a v gorah neizkušene smučarje. Zato na tem mestu ponujamo nekaj konkretnih nasvetov za izbiro opreme, varnostnih pripomočkov in tur, pa tudi informacij o plazovni varnosti.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Heliski, drugačna dimenzija smučanja, ki je dostopna tudi pri nas
28. 01. 2022 05.00Brez veliko filozofiranja je jasno, da na področju smučarskih užitkov več od heliskija praktično ne obstaja. A večini se zdi, da je helikoptersko podprto vijuganje po deviškem snegu domena zahodne Kanade in Rusije, doma pa da lahko o tem le sanjarimo. Da to ni res, smo se prepričali na heliskiju v Kaninskem pogorju.

Snežni plaz: kako se mu izogniti in kaj storiti, če vas ujame?
09. 12. 2021 05.00Te dni zaradi zaradi velike nevarnosti proženja snežnih plazov odsvetujejo obisk visokogorja. Ali veste, kako se izogniti snežnemu plazu in kaj morate narediti, če vas ta ujame? Vsi, ki odhajate v gore v zimskem času ali na turno smuko, si morate nujno znati na to odgovoriti. In vedite, da če se podajate v globok sneg brez plazne žolne, snežne lopate, plazne sonde in sami, je to zelo neodgovorno početje.

Smuk po travi na retro ''sulicah''
08. 10. 2021 05.00Smučarska sezona v Sloveniji tudi ob najboljših zimah ne traja dlje kot od novembra do maja (na Kaninu pa do junija). A zgodnja jesenska smuka je bila pri nas vedno stvar fantazij ali pa je zahtevala odhod na alpske ledenike v tujini. Pohorci pa so se tokrat domislili odlične alternative, ki se je kljub svoji neverjetnosti izkazala za izjemno zabavno.

Jesenski lov na višino in sneg
01. 10. 2021 05.00Jeseni je v hribih na nek način najlepše, saj so doline še tople, sredogorje je obarvano, v visokogorju pa že najdemo sneg – še posebno nad 3000 metri. Obenem je ozračje veliko mirnejše kot poleti in to velja tudi za tla – bistveno manj je gneče. Za idealno jesensko turico smo izbrali Titlis – s 3238 metri najvišji vrh osrednje Švice, postavljen na sever glavnega grebena Alp, med idilična jezera in zlovešč ledenik. Žičniške naprave nas popeljejo 200 metrov pod vrh, ki pa ne ponuja le gorniških in smučarskih izzivov.