Moskisvet.com
Moške bunde-1

Stil

Zlata pravila plastenja: kako se obleči, da nas pozimi ne bo zeblo?

M.S.
26. 11. 2023 05.00
0

Pozimi je še kako pomembno, da poznamo zakonitosti tekstilnih materialov in plastenja, saj nas samo primerna oblačila lahko zares obvarujejo pred mrazom in zagotavljajo dovolj toplote. Izbira primerne kombinacije oblačil je ključna za uspešno kljubovanje mrazu, saj ima oblačenje v slojih svoje zakonitosti in pravila. Daleč so že časi, ko smo kot osnovni sloj nosili bombažne majice, saj so te nadomestila tehnična oblačila, ki so odpravila pomanjkljivosti bombaža. Bombažne majice se se namreč hitro začele lepiti na kožo in spremenile v odvečno težo ter dajale neprijeten občutek. Kako se torej primerno obleči za mraz, da vam bodo oblačila polepšala zimske dni in jih ne še dodatno zagrenila? Če se znate pravilno obleči, boste na toplem in suhem ne glede na vreme. Preverite, kaj morate imeti v zimski garderobi, da bo temu tako in boste uživali v smuki, pohodu ali drugi aktivnosti na mrazu.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Švedski pregovor pravi, da ni slabega vremena, so samo slaba oblačila. To je še kako res. Danes na trgu obstaja široka paleta oblačil, s katerimi se lahko učinkovite zaščitite pred mrazom. Toda ni vseeno, kaj daste nase, saj niso vsa topla oblačila primerna za vsake razmere. Mnogi njihov učinek izničijo, ker ne poznajo pravil plastenja, ki ni le modni recept za uspeh, ampak omogoča tako trendovski videz kot toploto. Najboljši način oblačenja je oblačenje v več slojih. To omogoča, da dodajate ali izpuščate sloje, kar je odvisno od tega, kakšno je vreme in kako aktivni ste. 

Ni slabega vremena, so samo slaba oblačila.
Ni slabega vremena, so samo slaba oblačila. FOTO: Shutterstock

Zlata pravila plastenja oz. večplastnega oblačenja – to je oblačenja v treh oz. štirih slojih, pri čemer ima vsak sloj svoj specifičen namen, da dobimo usklajen sistem zračenja – so, da vedno začnemo z bolj lahkotnimi in oprijetimi kosi, ki jih nadgradimo z večjimi in kompaktnejšimi.

Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?
Preberi še
Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?

Različna oblačila imajo različne funkcije, saj nekatera grejejo, druga ščitijo pred vremenskim vplivi, tretja odvajajo znoj, četrta hladijo itd. Zato je toliko pomembneje oblačenje v slojih po vzoru čebule, ko vsak sloj služi svojemu namenu. ''Čebulni'' slog oblačenja je prikladen, saj omogoča spuščanjem oz. dodajanje slojev glede na potrebe. V primeru segrevanja lahko slečete plast(i), da se izognete pregrevanju, v primeru, da vas začenja hladiti, pa z dodatno plastjo preprečite ohlajanje telesa. Za zimske aktivnosti, kot je smučanje, so pomembni trije ključni sloji oblačil. Spodnji del, ki odvaja znoj od telesa, srednji, ki nudi toplotno izolacijo, in zaščitni, ki nudi zaščito pred vremenskimi neprilikami.

''Spodnji sloj naj vpija znoj in se hitro suši, srednji zadržuje toploto, zgornji pa naj bo odporen na vodo in mraz!'

Prvi pogoj za to, da vas ne zebe je, da so oblačila ravno prav velika, da vas torej ne utesnjujejo ali so prevelika, sicer vam bo neprijetno, oblačila pa ne bodo opravljala svoje funkcije. Napačna izbira velikosti – med smučarskimi oblačili glede na oprijetost ločimo slim, regular in loose fit kroje – je lahko razlog, da bodo oblačila, ki npr. odvajajo mokroto, vlago v resnici zadrževala, kar vodi do mokrega in hladnega telesa, to pa ima za posledico neprijetno počutje. Kateri material izbrati, je pogosto odvisno od vaše kože, saj so nekateri občutljivi na določene materiale. K sreči je ponudba le-teh na trgu tako raznolika, da se boste lahko primerno oblekli, da vas ne bo zeblo, ne glede na material. Ko se odločate za zimsko športno aktivnost, se čim bolj izogibajte bombažu, saj ta, kot že rečeno, vpija vlago in povzroči, da so oblačila mokra.

Med osnovne sloje sodij spodnji, izolirni in zaščitni. Ti so temelj za ohranjanje toplote, troslojno plastenje pa omogoča dodajanje in izpuščenje slojev glede na intenzivnost aktivnosti oz. vreme.

Osnovni oz. spodnji sloj

Gre za sloj, ki se dotika kože, njegov namen pa je ohranjanje toplote in suhosti kože. Med osnovni sloj sodi (običajno dolgo) tehnično spodnje perilo, ki ima v primeru telesne aktivnosti pomembno nalogo – uravnavanje telesne temperature. To počne z odvajanjem potu od kože, kar ohranja telo suho in posledično toplo. Glavnina tovrstnega perila se prilega telesu. Glede na potrebe izberite bolj ali manj debelo in težko perilo – izbirate lahko med lahkimi, srednjimi in težkimi kosi. Težji so namenjeni vadbi manjše intenzitete, nižja gramatura pa je primerna za višjo intenzivnost. Najbolj pogosti materiali, ki se uporabljajo pri izdelavi tehničnega spodnjega perila so merino volna – pridobivajo jo iz avstralskih, novozelandskih oz. južnoameriških ovc, njena vlakna so bolj fina in gladka, kot vlakna običajne volne, zato je za kožo prijetnejša – mehek naravni material in sintetični materiali, kot so polipropilen, poliamid (npr. najlon), poliester in mešanice materialov. Zanje je značilno, da znoj in vlago odvajajo proč od telesa na zunanji del blaga, da ta lahko izhlapi. S tem ko omogočajo učinkovito prepuščanje vlage in hitro sušenje, pomagajo pri ohranjanju enakomerne telesne temperature. So preprosti za vzdrževanje in trpežni, niso pa tako toplotno učinkoviti kot merino volna, ki pa se počasneje suši, je dražja in za katero obstaja večja verjetnost, da se skrči, če ni pravilno oprana.

Modni nasvet tedna: tako boste videti višji in vitkejši
Preberi še
Modni nasvet tedna: tako boste videti višji in vitkejši

Izogibajte se bombaža. Ta material iz naravnih vlaken namreč ni dober za izdelavo športnih oblačil. Namesto, da bi odvajal vlago od kože, zadržuje mokroto in močno vpija vlago in posledično kože ne ohranja suhe. Se pa, za razliko od poliestra, ne navzame tako neprijetnega vonja.

Ni vsa material primere za vse pogoje, zato je pomembno poznati njegovi zakonitosti.
Ni vsa material primere za vse pogoje, zato je pomembno poznati njegovi zakonitosti. FOTO: Shutterstock

Srednji oz. izolirni sloj

Gre za sloj oblačil, ki ni v neposrednem stiku s kožo. Predstavlja vmesno plast, ki loči funkcionalno oblačilo in (smučarsko) jakno oz. (smučarske) hlače. Naloga tega sloja je zadrževanje oz. vzdrževanje toplote. To dosega z ujemanjem oz. zadrževanjem zraka v oblačilu. Oblačila, primerna za izolacijski sloj so med seboj zelo različna in se razlikujejo glede na material in debelino, zato jih izbiramo glede na razmere oz. pogoje. V primeru toplejšega vremena lahko srednji sloj izpustimo in smučamo npr. samo v spodnjem perilu in smučarskem kombinezonu/bundi, sicer pa je ta sloj nujen. Med izolacijske sloje, ki so najbolj priljubljeni so puliji, telovniki, športni in volneni puloverji, oblačila iz flisa – sintetičen material iz ogrevane nafte nudi večjo zračnost in s tem odlično toplotno izolacijo, prav tako ne širi neprijetnih vonjav, se hitro suši in ohranja izolirne lastnosti tudi, če se zmoči – oblačila iz perja in drugi izolatorji (t. i. midlayerji), ki odvajajo znoj in nudijo toplotno izolacijo telesu. Med najbolj učinkovite sodi Primaloft, ki je vodilni material na področju sintetične podložene izolacije, saj milijoni delcev zraka, ki so ujeti v mikrovlaknih, odbijajo vodo in istočasno nase vežejo toploto.

Pravila plestanje vam bodo pomagala, da se pravilno oblečete za mraz.
Pravila plestanje vam bodo pomagala, da se pravilno oblečete za mraz. FOTO: Dreamestime

Vrhnji oz. zaščitni sloj

Zgornji oz. vrhnji sloj nudi zaščito pred zunanjimi vremenskimi vplivi. Zaščitni sloj poleg tega uravnava prevodnost vlage in uravnava zračenje in sicer s pomočjo prepustnih vlaken in zračnikov. Ključno je, da je zaščitna zunanja plast imuna na padavine in ustavi veter, istočasno pa omogoča, da koža diha. Zimske hlače in jakna morajo biti torej narejene iz materialov, ki odbijajo sneg in dež, ustavijo veter, hkrati pa omogočajo, da koža diha. Vrhnji sloj pa ne le nudi nepropustnost za padavine in veter, ampak opravlja tudi nalogo gretja. Pri tem je treba dodati, da volumen jakne ni več merilo za toploto, saj tehnološko dovršeni materiali omogočajo, da bunde dosegajo visoko stopnjo toplote kljub tankosti materiala. O tem, katero zimsko jakno izbrati, si lahko preberete TU.

Katero kolebnico izbrati? Vse o kolebnici, tem vsestranskem športnem pripomočku
Preberi še
Katero kolebnico izbrati? Vse o kolebnici, tem vsestranskem športnem pripomočku

Na kratko. Pri izbiri jakne je treba biti zelo pozoren na vodni stolpec, ki označuje stopnjo učinkovitosti, ko gre za odbijanje vode in vlage – višji kot je, bolj je jakna nepremočljiva – in upoštevati dejstvo, ali se med aktivnostjo močno potite, za kar potrebujete jakno z visoko stopnjo zračnosti in prezračevalnim sistemom. Za ljubitelje pomladanske smuka, so primerne softshelli oz. windstopperji. Ta materiala ščitita pred zunanjimi vplivi, a nimata dodatne toplotne izolacije. Tovrstna oblačila so namreč prekrita z zaščitno plastjo, ki ne prepušča vlage. Med bolj priljubljenimi materiali je Gore-Tex, večplasten vodotesen material, ki diha in je kot ustvarjen za kose, ki so rezervirani za gibanje na prostem. Za smučanje in pohodništvo je idealen Gore-Tex Active. Izolacijski sloj je lahko tudi puhasto oblačilo, ki pa ni primerno za vse pogoje, posebej ne za vlažne razmere. Več o tem si lahko preberite TU.

Parapropustnost materiala pove, kako dobro ta diha in koliko pare (izraženo v gramih) gre skozi. Vrednost parapropustnosti pove, koliko pare v 24 urah preide skozi kubični meter tkanine. Če dnevno propusti 18.000 gramo pare, je parapropustnost označena z vrednostjo 18.000 g/m2/24 h.

Vzdrževanje športnih in smučarskih oblačil

Pomembno se je zavedati, da pralna sredstva, ki jih uporabljamo za vsakdanje pranje oblačil, niso prav izbira za pranje športnih oz. smučarskih oblačil. Izogibajte se mehčalca – ta uniči raztegljive materiale – in uporabljajte poseben visoko koncentriran detergent, a le v manjših količinah. Pred pranjem preverite navedbe proizvajalca glede pranja in upoštevajte navodila.

Frizer Patrik Trol: ''Frizura je del identitete''
Preberi še
Frizer Patrik Trol: ''Frizura je del identitete''

Kape, rokavice in nogavice

Pri zaščiti telesa pred mrazom ne smete pozabiti tudi na pokrivalo. Ste vedeli, da lahko izgubite do 60 odstotkov telesne toplote, če v hladnih dneh ne nosite kape ali čelade? Nenapisano pravilo pravi, da je kapa enaka enemu sloju oblačil. Naj bo izdelana iz volne ali flisa. Kapa iz merino volne bo nudila toplino tudi, ko bo vlažna. Poleg tega po aktivni uporabi ne oddaja neprijetnega vonja. Priljubljeno je tudi krzno, saj je mehko in dober izolator, a je kot volna precej drago. Sintetični materiali, kot je poliester, so na drugi strani cenejši, a niso tako topli. Za ekstremne razmere pod čelado nosite podkapo, ki zaščiti cel obraz in vrat, ter prepreči, da bi notranja podloga čelade vpila veliko potu in prehitro začela oddajati vonj.

Zamrznjene roke in otrpli prsti lahko docela uničijo smučarski dan in druge radosti na snegu. Zato ni vseeno, kakšne izberete.
Zamrznjene roke in otrpli prsti lahko docela uničijo smučarski dan in druge radosti na snegu. Zato ni vseeno, kakšne izberete. FOTO: Dreamestime

Katere rokavice boste izbrali, je odvisno, za potrebe česa jih boste uporabljali. Za športne aktivnosti naj bodo iz nepremočljivih materialov, ki pa dihajo. Za potrebe smučanja ali bordanja si omislite rokavice, ki so okrepljene pri zapestju in še dodatno zaščitene. Sicer pa, ko izbirate rokavice, izberite tudi pravo velikost. Če bodo rokavice prevelike, ne bodo dobro zadrževale toplote in omogočale optimalnega oprijema, če bodo premajhne oz. prekratke, pa prav tako ne bodo služile svojemu namenu. Kar se nogavic tiče, je treba vedeti, da vas več parov nogavic ne bo pogrelo, saj bo to le zaustavljalo kroženje krvi in vaše noge bodo postale še bolj mrzle. Priporočamo volnene. Izberite zračne, ki preprečujejo vlago in jih izberite glede na intenzivnost aktivnosti. Običajno so nogavice za smučanje in alpinizem izdelane iz sintetični materiala ali volne, nekoliko višje in oblazinjene. Naj bodo čim višje, da bodo noge pred vlago in mrazom zaščitile tudi na gležnji. Običajne nogavice so večinoma izdelane iz bombaža (oz. mešanice bombaža) in umetnih vlaken in se slabo obnesejo v mrzlem in vlažnem vremenu. Zato je tudi pri nogavicah material ključ do toplote, zračnosti in zmožnosti, da nogo ohranja suho. Nogavice iz merino volne ali sintetičnih polimerskih vlaken, kot sta poliester in polipropilen, bodo znoj oz. vodo najbolje izkoristile kot izolacijo.

Zamrznjena vrata avtomobila? Nikar ne počnite tega!
Preberi še
Zamrznjena vrata avtomobila? Nikar ne počnite tega!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648