arktika

Veste, kateri pol Zemlje je hladnejši – severni ali južni?
01. 03. 2025 05.00Ste se kdaj vprašali, komu je bolj hladno – pingvinom na južnem polu ali severnim medvedom okoli severnega tečaja?

6 priljubljenih destinacij, ki jih v prihodnosti (verjetno) ne bo več
29. 04. 2024 05.00Če imamo vsaj malce domišljije, si z lahkoto predstavljamo scenarij futurističnega filma, v katerem od vseh svetovnih destinacij in znamenitosti, kot jih poznamo danes, ostane ohranjenih le še peščica. Žal pa ima ideja veliko več povezave z realnostjo, kot se zdi, saj bodo zaradi globalnega segrevanja ekstremni vremenski pojavi v prihodnje še pogostejši. Dolgotrajne suše, obsežni požari, kot je bil avstralski, naraščanje morske gladine ter uničenja naravnih habitatov so žal zelo resnična prihodnost. Tudi največje turistične znamenitosti in kraji ne bodo zaščiteni pred vremenskimi vplivi na okolje. Kako bo naš svet izgledal leta 2100?

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Na tem otoku želijo ukiniti čas
19. 06. 2019 06.52Si želite, da bi poletni večeri trajali v neskončnost? Na otoku na severu Norveške je takšnih kar 69! Sommaroy pa želi biti prvi kraj, kjer čas ne obstaja.

8 legendarnih avantur, ki so lahko tudi smrtonosne
06. 01. 2019 09.25Svet se manjša in vse manj je skritih kotičkov, kamor se lahko odpravijo adrenalinski odvisniki na edinstveno pustolovščino. A vendarle obstajajo avanture, kjer se človek lahko spopade z neusmiljenimi elementi narave, pri tem pa lahko izgubi življenje.

Adrenalinski športi na robu človeških zmogljivosti
16. 11. 2018 12.36Obstajajo posamezniki, ki jih fitnes nadvse dolgočasi; veliko bolj jih vznemirja adrenalinska in do skrajnih človeških naporov prignana fizična aktivnost. To so športniki, ki se podajo v naravnost svinčene preizkušnje!

Prvi hotel s pozitivno energijo na svetu
05. 05. 2018 07.34Predstavljaj si svet, v katerem stavbe proizvajajo več energije, kot je porabijo. Takšen je hotel Svart na Arktiki.

Medtem ko je igral, se je v ozadju rušil ledenik
29. 06. 2016 08.04Ne zgodi se ravno najbolj pogosto, da kdo sredi arktičnega ledu igra na Steinwayjev klavir. A priznani italijanski pianist Ludovico Einaudi je v znak podpore tistim, ki se zavzemajo za zaščito Arktike, storil pav to.

Svet bo uničilo nekaj, kar se ni zgodilo že 100.000 let
09. 06. 2016 15.38Znanstveniki trdijo, da je popolnoma mogoče, da bi se led na Arktiki v bližnji prihodnosti stopil. Večina preostalega ledu naj bi ostala ujeta vzdolž kanadske obale.

Posnetek podmornice, ki je številne pustil odprtih ust
24. 03. 2016 08.01Posnetek, ki prikazuje ameriško jurišno jedrsko podmornico USS Hartford med veličastnim prodiranjem skozi led na Arktiki, je osvojil svet. Pogled iz zraka je naravnost izjemen.

Novosti glede taljenja arktičnega ledu!
17. 12. 2014 08.28Čeprav se za Arktiko zaradi globalnega segrevanja počasi bližajo poletja brez ledu, najnovejši podatki programa Evropske vesoljske agencije (ESA) CryoSat namigujejo, da se to ne bo zgodilo tako hitro. Satelitsko opazovanje arktičnega ledu je namreč pokazalo, da se je letos njegova količina zmanjšala precej manj kot v preteklih letih.

Kaj nam bodo prinesle klimatske spremembe?
24. 06. 2011 15.57O človeškem onesnaževanju in spremembah svetovne klime je bilo napisano že veliko, nekatere malce bolj ekološko 'zavedne' svetovne vlade so se tudi zavezale k zmanjševanju izpustov. Pa vendar po mnenju nekaterih sprememb ne bomo mogli več zaustaviti.

Za 'nore' avanturiste
12. 06. 2011 14.00Svet se manjša in vse manj je skritih kotičkov, kamor se lahko odpravijo adrenalinski odvisniki na edinstveno pustolovščino. A vendarle obstajajo avanture, kjer se človek lahko sooči z neusmiljenimi elementi narave, pri tem pa lahko izgubi življenje.

Ozonska luknja nad severnim polom
24. 03. 2011 11.07Oblaki, ki so nastali zaradi izjemno nizkih temperatur, so pomagali uničiti skoraj vso plast ozona nad Arktiko. In rezultat je lahko katastrofalen, saj se lahko plast z manj ozona premakne vse do sredine Evrope.

Luksuzne počitnice na vodi
01. 03. 2010 21.30Parnik Titanik je bil ob splavitvi največja potniška ladja. Potonila je na krstni vožnji, ko je v nedeljo, 14. aprila leta 1912 zadela ob ledeno goro.