"Možgani imajo receptorje za glukozo in ko jih stimulira sladkor, sprožijo vrsto signalnih poti, ki na koncu vodijo do ustvarjanja zasvojljivih snovi. Ta mehanizem je sam po sebi prisoten, tako da boste, če zlorabljate sladkor, preglasili vezje nagrajevanja v možganih na negativen način, kot če bi uživali heroin."
Zasvojenost?
Naši možgani pogosto instinktivno hrepenijo po sladkorju. To je lahko rezina torte v času stresa, tablica čokolade, ko vam je dolgčas, ali sladkana kava, ko potrebujete dvig razpoloženja in ravni energije.
Nezmožnost prenehanja uživanja sladkorja morda ne izhaja iz pomanjkanja volje, temveč iz nepopolnega razumevanja izvora sladkorja in njegovih učinkov na možgane.
Želja po sladkem – Nagon po preživetju in rasti
Sladkor služi kot primarni vir energije za vsako celico v našem telesu in večina hrane, ki jo zaužijemo, se razgradi na različne sladkorje.
Možgani so najbolj energijsko zahteven organ, saj porabijo približno polovico celotne energije sladkorja v telesu. Zato, ko okusimo nekaj sladkega, naši možgani signalizirajo: "O, to je dobro!"
Poleg tega, da nam pomagajo prepoznati dobra živila, ima sladkoba vlogo tudi pri preživetju in rasti ljudi.
Obstajajo dokazi, ki kažejo, da je naklonjenost otrok sladkim živilom morda povezana z njihovimi večjimi kaloričnimi potrebami v fazi rasti, ki običajno traja od otroštva do konca pubertete.
Vpliv sladkorja na naše možgane
Ko zaužijemo sladkor, receptorji na našem jeziku pošiljajo sladke signale v možgane, kar spodbuja sproščanje dopamina, kar lahko sproži občutke veselja in sreče.
Uporabljene možganske poti so pomembne za užitek, spomin in nagrado. To pomeni, da ko se ukvarjamo z dejavnostmi, ki sprožijo sproščanje dopamina, doživljamo veselje, ustvarjamo spomine in se veselimo, da bomo to spet počeli.
Dopamin tudi preprečuje stres in ko ste pod stresom, se dopamin sprošča s 100-krat večjo hitrostjo kot običajno, pri čemer lahko blokira delovanje stresnih hormonov, kot je adrenalin.
Marsikdo se ne zaveda, da lahko prekomerno uživanje sladkorja povzroči posledice, ki so zelo podobne zlorabi drog ali alkohola. Sčasoma lahko to povzroči kronično znižanje ravni dopamina. Posledično lahko posamezniki iščejo večje količine sladkorja, da bi izkusili enako raven užitka, kar sčasoma vodi v stanje odvisnosti, kjer zaužijejo vedno več.
Ko zaužijete rafiniran sladkor, sladki receptorji signalizirajo sistem nagrajevanja v možganih učinkoviteje kot pri uživanju sadja. Hkrati pa raven dopamina, ki ga sproščajo možgani, daleč presega tisto, kar zmoremo.
Je sladkor bolj zasvojljiv kot mamila?
Sladkor je neustavljivo mamljiv, ne samo zato, ker spodbuja možgane k proizvodnji dopamina, ki prinaša veselje, ampak tudi zato, ker spodbuja možgansko proizvodnjo endogenih opioidov, ki lahko povzročijo odvisnost.
Možgani imajo receptorje za glukozo in ko jih stimulira sladkor, sprožijo vrsto signalnih poti, ki na koncu vodijo do ustvarjanja zasvojljivih snovi. Ta mehanizem je sam po sebi prisoten, tako da boste, če zlorabljate sladkor, preglasili vezje nagrajevanja v možganih na negativen način, kot če bi uživali heroin.
Učinek sladkorja na možgane ni le podoben mamilom, ampak je v določenih okoliščinah še bolj mamljiv!
Ob pomanjkanju dopamina in endogenih opioidov se lahko oseba počuti žalostno, zmedeno, počasno in nezbrano. Vse to lahko dodatno spodbudi željo po zaužitju večje količine sladkorja.
Spoznajte svoje sladkorje – ključ do premagovanja odvisnosti
Sladkor in možgani imajo prirojeno močno vez. Na žalost je sodobna prehrana polna visoko rafiniranih sladkorjev, ki so privlačni kot mamila. Pravzaprav je sladkost, ki jo uživamo danes, bistveno drugačna od tiste, ki so jo nekoč imeli naši predniki.
"Možgani pravijo: 'Potrebujemo sladkor; imeti moramo sladkor; brez tega ne moremo preživeti. Po drugi strani pa se telo ne strinja in pravi: 'Ne maramo vseh vrst sladkorja'."
Da prenehamo uživati sladkor, moramo najprej razumeti, kakšen vpliv ima.
Vir: aboutmen.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV