Večina se nas drži čim dlje od temnega spleta, vendar je en človek, ki je dela kot heker že tri desetletja, delil nekaj strašnih izkušenj, s katerimi se je srečal pri svojem delu.
V bistvu temni splet predstavlja temno plat interneta, leglo kriminalnih dejavnosti, ki pogosto vključuje grozljiva in izprijena dejanja, ki lahko pustijo trajne posledice tudi na najbolj odpornih ljudeh. Ljudje, ki obiščejo temni splet, to počnejo iz radovednosti, zaradi kriminalnih dejavnosti ali ker so hekerji. En heker je opisal srečanje z "destruktivnimi napadalci", ki želijo "gledati, kako svet gori", kar daje vpogled v vsebino, ki jo je tam mogoče najti.
Anonimnež je pojasnil, da se je nekoč imel za črni klobuk interneta, kar pomeni, da ga ni zavezoval noben etični kodeks. Danes pa se imenuje "white hat" heker, ki dela za skupno dobro, spoštuje zakone in se pogosto ukvarja z odkrivanjem šibkih točk v varnostnih sistemih.
Pojasnil je, da njegovo trenutno delo vključuje iskanje ranljivosti v sistemih, ki bi lahko predstavljale "znatno tveganje". Leta 2021 je za revijo VICE povedal: "Lovim tudi kriminalce, ki ciljajo na bolnišnice ali podjetja, ki jih poskušam zaščititi."
Ko je govoril o izsiljevalski programski opremi – zlonamerni programski opremi, namenjeni blokiranju dostopa do računalniških sistemov – je dejal:
"To je tehnika napada, ki je prisotna že desetletja. Sodobna izsiljevalska programska oprema je običajno zlonamerna programska oprema, ki pride v vaš sistem, šifrira vse vaše podatke in jih nato zadrži kot talca ter zahteva, da stopite v stik s tolpami, ki jo uporabljajo, in jim plačate znesek v neki valuti, da bi dobili ključ za dešifriranje."
Čeprav njegovo delo pogosto postane zelo težko, delo na temnem spletu prinaša veliko več tveganj.
O nekaterih stvareh, ki jih je videl, je rekel: "Gledal sem, kako so izvedli kibernetski napad bolnišnice, šifrirali podatke, ljudam pa dali možnost izbire: ali plačajo za dešifriranje podatkov ali tvegajo svoje življenje?"
Pojasnil je tudi, kako se je hekerstvo z leti spremenilo: "Ko so se izsiljevalske programske opreme prvič začele, so zaračunavale na stotine, morda na tisoče evrov na posamezno žrtev."
Danes izplačila dosegajo več deset milijonov evrov. "Zadnji napad, ki sem mu sledil, je ponudil 66,6 milijonov evrov za ključ do rešitve situacije – ključ, ki bi odklenil vsak računalnik, šifriran med tem napadom. Torej gre za igro z visokimi vložki."
Ko je govoril o prihodnosti, je dodal:
"Ne verjamem, da bi nas moralo skrbeti, da bi naš jedrski arzenal prevzeli, kot v filmih, in ga uporabili proti nam. Mislim pa, da bi nas morali skrbeti večji šoki na finančnih trgih ali morebitni napadi na elektrarne."
Vir: Kurir.rs/ Nova/ Vice/ L. S.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV