Saturnovi obroči bi lahko bili veliko starejši, kot so domnevali doslej, in morda so celo nastali ločeno od samega planeta. Nova študija modeliranja kaže, da bi lahko bili Saturnovi obroči odporni proti kopičenju kozmičnega prahu milijarde let, vendar se vsi znanstveniki ne strinjajo s tem zaključkom.
V 20. stoletju so znanstveniki verjeli, da so Saturnovi obroči nastali skupaj s planetom pred 4,5 milijarde leti. Vendar je Nasino vesoljsko plovilo Cassini leta 2004 opazilo, da so prstani videti presenetljivo čisti, kar kaže na starost med 100 in 400 milijoni let. Zdaj Ryuki Hyodo z japonskega inštituta za vesoljske in astronavtične znanosti in njegova ekipa trdijo, da bi lahko obroči ostali čisti veliko dlje, kot so izračunali prej, kar nakazuje, da bi lahko bili torej veliko starejši.
Argumenti za in proti
Hyodojeva ekipa je simulirala vpliv kozmičnega prahu visoke hitrosti, ki ga je pospešila Saturnova gravitacija. Trki bi povzročili ekstremno vročino, ki bi prah spremenila v nabite nanodelce, kar je že odkrilo vesoljsko plovilo Cassini. Ti delci bi bili večinoma povlečeni v Saturnovo atmosfero ali izvrženi v vesolje, namesto da bi onesnažili obroče. Njihovo raziskavo so objavili v reviji Nature Geoscience.
"Učinkovitost akrecije s pomočjo Saturnovih obročev je le nekaj odstotna, kar je veliko, veliko manj, kot se je prej mislilo," pravi Hyodo. Ta nižja učinkovitost, dodaja, bi lahko podaljšala ocene starosti obroča za več sto milijonov ali celo milijard let.
Vendar Sascha Kempf z ameriške univerze Colorado Boulder, čigar ekipa je ocenila veliko nižjo starost obročev, temu nasprotuje. Kempf pravi, da je njihova metoda upoštevala prihod in izgubo materiala, ne le kontaminacije s prahom. "Prepričani smo, da nam to ne govori, da se moramo vrniti na začetek," pravi.
Hyodo trdi, da nižja stopnja onesnaženosti bistveno spremeni izračun starosti. "Predvidevali so 10-odstotno učinkovitost, mi smo poročali o 1-odstotni. Iz enačbe lahko vidite, da to lahko postane 1000 milijonov let ali milijarda let," pojasnjuje .
Kempf tudi kritizira predpostavko simulacije, da so Saturnovi obroči sestavljeni iz trdnega ledu, pri čemer opozarja na njihovo dejansko mehkejšo in bolj raznoliko strukturo. Hyodo odgovarja, da so takšne predpostavke pogoste v podobnih študijah. "Nihče ne ve, kakšen je učinek različnega ledu," pojasnjuje.
Pozitiven korak
Lotfi Ben-Jaffel s pariškega inštituta za astrofiziko, ki ni bil vključen v raziskavo, novo študijo označuje za pozitiven korak, vendar ugotavlja, da mora Hyodoova ekipa izboljšati svoje modele za natančnejšo določitev starosti prstanov.
Vir: New Scientist
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV