Veliko stanovanj in hiš ne premore klimatske naprave in marsikdo izgubi boj z vročino, ker se z njo ne zna zares boriti. K sreči poleg klime obstajajo tudi druge metode, s katerimi lahko ohladimo prostore.
Kaj lahko torej naredite, da bo v prostorih kakšna stopinja manj, če nimate klimatske naprave? Čeprav se nekatere rešitve zdijo očitne, pa marsikdo bodisi prepozno zapre okna ali stori drugo "usodno" napako.
Nočno prezračevanje in pravočasno zaprtje oken
Zvečer odprimo okna in naredimo prepih. Na ta način bomo od znotraj ohladili zunanje stene, strop, tla in druge stene. Okna zjutraj zaprimo, še preden posije sonce oz. najkasneje do šeste zjutraj. Nočno prezračevanje je pomembno, saj se na ta način akumulira hlad v bivalnih prostorih in opremi. Tudi jutranje zračenje ohladi prostore, a ne akumulira hladu v opremi – pomembno je, da odprete tudi omare, ki hranijo velike količine segretega zraka. Zjutraj nato zagrnite zavese, spustite rolete ali zaprite polkna. Pomembno je, da imamo senčilo na zunanji strani oken, da žarki ne morejo doseči stekla, s čimer preprečimo, da toplota prehaja v notranjost. Sonce, ki sije skozi okno, lahko namreč poveča temperaturo prostora tudi do 30 odstotkov. Če nimate zunanjega senčila, ga izdelajte sami – karton ovijte v aluminij in ga postavite na zunanjo stran okna. Ali pa namesto tega uporabite bele rjuhe, ki bodo ustavile žarke, ne pa tudi morebitne sapice.
Vlaga
Raven vlage je še kako pomemben dejavnik, ko se spopadamo z vročino, saj se ob visoki vlažnosti (poleti je pri visokih temperaturah v zraku več gramov vlage pri enaki relativni vlažnosti) izhlapevanje znoja upočasni (lahko se tudi ustavi) in posledično se telo ohlaja počasi, zato se počutimo slabo. Z nočnim hlajenjem se znebimo nekaj vlage, a če to ne zadostuje, si omislite razvlaževalec zraka, ki ga pozimi koristimo v boju s plesnijo, saj odstranjuje vlago.
Ventilator
Na ventilator človek pomisli takoj za klimo, ko beseda nanese na hlajenje prostorov. Čeprav nam prijetno pihlja, pa ne ohlaja zraka in ne zmanjšuje vlage v zraku. Ravno nasprotno. Če smo v prostoru z ventilatorjem dlje časa in se potimo, s tem oddajamo vlago. Ker se zaradi ventilatorja zrak premika, telo odvede več vlage in se ta tudi hitreje odvaja, kar je sicer dobro za naše telo, a se v prostoru nabira vlaga. Smiselno je razmisliti o stropnem ventilatorju, saj se vroč zrak zbira pod stropom, ventilator pa ga premeša in s tem malce ohladi prostor. Poskrbite, da piha v pravo smer. Manjše samostoječe ventilatorje s tal usmerite proti stropu, da tja pošiljajo hladen zrak, ki se zadržuje pri tleh. Sicer pa lahko ventilator spremenite tudi v improvizirano klimo. Dvolitrsko posodo do tričetrt napolnite z vodo in vanjo stresite 10 odstotkov te količine grobo mlete soli, saj ta zniža ledišče vode, zaradi česar je led bolj mrzel. Ko v zamrzovalniku zamrzne, jo postavite pred ventilator, da razpihuje hladen zrak, ki ga posoda oddaja. Če želite manj komplicirati, pred ventilator postavite skledo z ledom. Če imate klet, usmerite ventilator proti pritličju.
Druge (spregledane) metode ohlajevanja
Nižjo temperaturo v prostorih brez klime lahko vzdržujete tudi tako, da v času, ko je vročinski val, ne pripravljate hrane v pečici in se čim manj poslužujete štedilnika. V tem času uživajte hladno hrano ali uporabljajte mikrovalovno pečico. Prav tako redno ugašajte elektronske naprave, ki oddajajo veliko toplote. Tudi prenosnik oz. namizni računalnik. Če imate doma temno zofo, jo prekrijte z belo posteljnino, saj takšni kosi pohištva lahko zadržujejo veliko toplote. Zato ji oblecite v svetle bombažne tkanine. In ko smo ravno pri bombažu. Ob pasjih dnevih si omislite bombažno (še bolje pa satenasto) posteljnino, saj je bombaž zračen in je tudi dlje časa hladnejši na dotik kot npr. flanela.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV