Za njegovo ime je verjetno slišal le redko kdo, za njegov izum, ki ga koristi cel svet in zaradi katerega je življenje precej znosnejše, pa prav vsi. Ideja o klimatski napravi sicer sega daleč nazaj v stari Egipt, ko so prostore hladili tako, da so čez okna obesili navlaženo trsje, ki je ob vetru v prostor prinašalo ohlajen zrak.
Šlo je za učinkovito metodo z napako – vlago v prostoru. Prvo električno klimatsko napravo je izumil ameriški inženir Willis Haviland Carrie (1876 – 1950) in sicer leta 1902, njegov patent pod oznako US808897A za Apparatus for Treating Air iz leta 1906 pa je za vedno spremenil svet in rodil novo vejo industrije.
Brez klime si danes težko zamišljamo življenje. Postala je nepogrešljiva naprava, sploh v avtomobilih. Tako jo je opisal njen izumitelj, tedaj mlad električni tehnik: ''Klimatska naprava vzdržuje primerno vlažnost v vseh prostorih stavbe, iz zraka odstrani vlago, dovaja stalno in ustrezno prezračevanje, iz zraka učinkovito odstrani mikroorganizme, prah, saje in druge tujke, učinkovito ohladi zrak v prostoru v določenih letnih časih, segreje prostor oz. pomaga pri ogrevanju zraka v prostoru v zimskem času – je naprava, ki ni niti predrag za nakupa, niti vzdrževanje.''
Povod za izdelavo je bila brooklynska tiskarna Sackett-Wilhelms Lithographing & Publishing Company, ki se je poleti spopadala z visoko stopnjo vlage, kar je otežilo tisk, saj se je navlažil papir. Carrier jim je leta 1902 zrak razvlažil tako, da ga je potisnil skozi ohlajene cevi.
Ker hladen zrak ne more prenašati toliko vode, kot vroč, je v prostoru padla vlažnost, stranski učinek pa je bil padec temperature. Vse ostalo je zgodovina. Leta 1915 je ustanovil podjetje Carrier Corporation, ki se je specializiralo za izdelavo HVAC sistemom, torej sistemov za gretje, ventilacijo in hlajenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV