Potenje je povsem normalen fiziološki proces, med katerim se vaše telo ohlaja. Še posebej med telesno aktivnostjo ali v poletni vročini bi bilo zaskrbljujoče, če ne bi iz vas pritekla niti kapljica znoja, toda razlog za skrb je lahko tudi prekomerno potenje.
Morda trpite za hiperhidrozo, sindromom povečanega potenja. To pomeni, da se potite, četudi ni potrebe, da bi se vaše telo ohlajalo, kajti vaše žleze znojnice so enostavno preveč aktivne. Vzrok za to je lahko uživanje začinjene hrane ali prekomerno pitje alkohola in kave, zato bo morda pomagalo, če se boste omenjeni trojici izogibali. Morda boste morali namesto deodoranta začeti uporabljati močnejši antitranspirant oziroma antiperspirant, morda pa vam bo dermatolog predlagal antiholinergična zdravila ali celo operativni poseg, denimo z vnosom botoksa ali električnim postopkom.
Drug razlog za potne srage brez konca in kraja je lahko povečano delovanje ščitnice oziroma hipertiroidizem. Eden najbolj pogostih simptomov tega sindroma je prav občutljivost na toploto. Ščitnica sicer uravnava metabolizem, če proizvaja preveč hormonov, pa se telesna temperatura zviša, pospeši pa se tudi potenje. Bodite pozorni tudi na aritmije, nemir, tresenje in nepojasnjeno izgubo telesne teže. Stanje lahko obvladujete z zdravili, terapijo z radioaktivnim jodom in kirurškim posegom na ščitnici.
Da pa ne boste pretirano zaskrbljeni, naj vas potolažimo s podatkom, da ste morda samo v odlični formi. Če je res tako, se med aktivnostjo začnete hitreje potiti, kajti vaše telo je postalo bolj učinkovito pri vzdrževanju nižje telesne temperature. Sami pa verjetno prav dobro veste, če ste na nasprotnem bregu, torej ne ravno v formi, kajti tudi če imate prekomerno telesno težo, vaše telo proizvaja več toplote, zato se boste med vadbo prav tako intenzivneje potili. Vaš cilj naj bo seveda prvi breg.
Razlog za prekomerno potenje je lahko tudi povišana telesna temperatura, ki jo lahko izzove virusna ali bakterijska okužba. Gre za učinkovita orožja, s katerimi se vaše telo bori proti vsiljivcem, povzročiteljem bolezni. Če je vaša telesna temperatura, izmerjena v pazduhi, višja od 37 stopinj Celzija, potem imate vročino, razlog pa je lahko včasih žal tudi bolj zaskrbljujoč.
Eden stranskih učinkov določenih zdravil je tudi prekomerno potenje. Naj vas potne srage ne čudijo, če jemljete denimo zdravila za zdravljenje erektilne disfunkcije oziroma impotence, zdravila za srce in ožilje, antibiotike, antidepresive ali protibolečinska zdravila.
Za povečanim potenjem trpijo sladkorni bolniki, ko doživijo hipoglikemijo oziroma padec sladkorja v krvi. Znaki hipoglikemije so poleg potenja še tresenje, hiter utrip srca, zmedenost, zaspanost, občutek vročine ali mraza, težave z govorom, glavobol in motnje vida. Sladkorno bolezen lahko preprečite z zdravo prehrano, telesno aktivnostjo in vzdrževanjem zdrave telesne teže.
Se pripravljate na pomemben sestanek ali zmenek? Potem se ne čudite, če se prekomerno potite. To je povsem naraven odziv telesa na stresno situacijo, v kateri se poveča utrip srca, poviša krvni tlak in pospeši dihanje, s tem pa telesna temperatura. Rešitev bi v tem primeru morda predstavljale dobre tehnike sproščanja, kot sta joga in meditacija, še posebej, če ste pogosto napeti, razdražljivi, imate težave s spanjem in čutite bolečine v vratu in hrbtu.
Če se potite ponoči, bi to lahko bil razlog za skrb in obisk zdravnika, kajti morda ste zboleli za rakom ščitnice, ledvic, levkemijo ali imate limfom. Potenje je znak, da se vaš imunski sistem bori proti določenemu bolezenskemu stanju. Če morate redno menjati rjuhe, imate vročino ali ste shujšali, pojdite k zdravniku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV