Če uporabljate ročni menjalnik, se skušajte izogibati sledečim slabim navadam. Mnogi vozniki imajo navado, da nemudoma prestavijo v prvo prestavo, ko se ustavijo na semaforju, pri čemer pritiskajo pedalo za sklopko, kar pa lahko poškoduje oz. povzroči hitrejšo obrabo sprostitvenih oz. potisnih ležajev le-te, saj vzmet v sklopki ni zasnovana tako, da bi dolgo zdržala veliko silo, zato se prej obrabi in lahko tudi zlomi. Zato ne držite pritisnjene sklopke, ko ni potrebno. Bolje je, da kadar se moramo ustaviti ali počakati na semaforju, menjalnik pustimo v prostem teku (nevtralna prestava) in ga damo v prvo prestavo, šele preden speljemo, sicer lahko pride do okvare celotne enote.
Vozniki imamo še eno slabo navado, in sicer da roko pustimo počivati na prestavni ročici, kar škoduje menjalniku, saj vilice menjalnika – te skrbijo za pretikanje prestav med zobniki – ob tem po nepotrebnem pritiskajo zobnik, kar lahko vodi do obrabe zobnikov in poškodbe, kot je skakanje iz prestave, opletanje ročice, zatikanje pri prestavljanju ipd. Zato rok ne naslanjajte nanjo, pač pa prestavno ročico uporabite le, ko prestavljate. Še zanimivost. Prestavna ročica velja za falični simbol in simbol moči, na njej pa imajo roko radi ljudje, ki želijo voditi in imajo radi stvari pod kontrolo. Ko spuščate sklopko, bodite nežni in je ne spuščajte naglo, kar vpliva na njeno življenjsko dobo. Na dolgotrajnost menjalnika vplivate tudi tako, da med vožnjo nikoli ne uporabljate nevtralne prestave in da ne prestavite v vzvratno prestavo, ne da bi se vozilo prej skoraj popolnoma ustavilo. O tem si lahko več preberete TU.
Naslednje slaba navada je, da ''pozibavamo'' prestavno in skušamo prestaviti, še preden do konca pritisnemo sklopko, kar lahko bodi v okvaro sinhronizatorjev prestav. Poskrbite za pravočasno menjavo olja menjalnika, in sicer tako, da upoštevate intervale, ki jih je predvidel proizvajalec. Čeprav je sledeče bolj posledica nepozornosti kot pa navada, ne speljujte v drugi prestavi, saj to poveča obremenitev celotnega sklopa, kar vodi do hitrejše obrabe in pregrevanja. Če nimate elektronskega menjalnika, navkreber vedno speljujte z ročno zavoro, kar bo podaljšalo življenjsko dobo menjalnika, saj bo manj obremenjen. Napaka, ki jo sicer delajo le nekateri, je, da levo nogo med vožnjo pustijo počivati na pedalu sklopke. Če noge ne umaknete s sklopke, se lahko zgodi, da razklenete stik med lamelo in vztrajnikom in lahko začne drseti, kar vodi v obrabo lamele, lahko pa pride tudi do poškodbe potisnega ležaja. Če pri nizkih hitrostih vozite v peti ali celo šesti prestavi, s tem škodujete ne le sklopki, ampak tudi motorju in pogonskemu sklopu, zato pred pospeševanjem dajte v prestavo ali dve niže. Prav tako vozila ne ustavljajte, ne da bi pri tem stisnili sklopko, saj z zmanjševanjem hitrosti pada tudi število obratov, in če to pade prenizko, se motor začne mučiti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV