Pitje vode iz plastenke, ki jo poleti hranite v avtomobilu, je nevarno. Ne le, da lahko plastenka, ki jo pustite izpostavljeno sončnim žarkom, zaneti požar, o čemer si lahko več preberete TU, zaradi tega resno ogrožate svoje zdravje. Poleti se kabina avtomobila, ki je parkiran na soncu, hitro segreje in lahko v eni uro doseže med 50 in 70 stopinjami Celzija, kar so ekstremni pogoji, ki jim plastenka ni kos, zato začne izločati nevarne snovi in kemikalije, iz katerih je izdelana, se začnejo prenašati na vodo.
Ko govorimo o nevarnih snoveh, je problematičen predvsem bisfenol A (BPA), ki ima podobne učinke kot hormon estrogen in lahko povzroči hormonsko neravnovesje, poleg tega pa ga povezujejo s številnimi nevarnimi boleznimi (bolezen ščitnice, kardiovaskularne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2, nepravilne koncentracije jetrnih encimov ipd.) in debelostjo, čeprav mnogi trdijo, da znanstvenega dokaza o njegovih nevarnih učinkih ni. Druga potencialno nevarna snov v plastenki, ki se lahko začne izločati je antimon, polkovina, ki je za naše zdravje prav tako nevarna že v manjših količinah in lahko povzroča raka (sodi namreč v skupino 2B).
Vodo v plastenki zato hranite na suhem in hladnem mestu oz. kot je zapisano na embalaži in je ne pijte, če ima okus po plastiki. Poleg tega ne uživajte živil, ki so bila poleti v avtu, ki je več kot pol ure stal na soncu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV