Moskisvet.com
Sodoben način življenja lahko neugodno vpliva na prebavo.

Prehrana

Živila, ki bi jih morali jesti, če imate slabo prebavo

E.R.
31. 03. 2025 05.00
0

Črevesje jih obožuje!

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Obstajajo nekatera živila, ki so bogata s hranili, ki jih črevesje potrebuje za spodbujanje rasti zdravih in raznolikih bakterij. Bakterije in drugi mikroorganizmi v črevesju so znani kot črevesni mikrobiom in pomagajo razgraditi hrano ter jo spremeniti v hranila, ki jih telo lahko uporabi.

Vas napenja? Potem morate jesti to
Preberi še
Vas napenja? Potem morate jesti to

Strokovnjakinja za zdravje črevesja, splošni zdravnik dr. Nisa Aslam, je za Express razkrila , da obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo slabo zdravje črevesja. To so lahko stres, tesnoba, pomanjkanje spanja in določena hrana. Toda uživanje veliko zdrave hrane lahko naredi čudeže, ko gre za izboljšanje zdravja črevesja, zahvaljujoč vitalnim hranilom, ki so ključni del zdravega mikrobioma.

S tem ne samo izboljšate prebavo, ampak tudi shujšate
Preberi še
S tem ne samo izboljšate prebavo, ampak tudi shujšate

Živila, ki podpirajo zdravje črevesja

"Če ste imeli težave, povezane s črevesjem, kot so napenjanje, zaprtje in plini, boste vedeli, kako frustrirajoče so lahko, še posebej, če se pojavljajo redno," je dejala dr. Nisa. "Študije potrjujejo, da je prehrana glavni dejavnik slabega zdravja črevesja. Preveč nasičenih maščob in premalo rastlinske hrane namreč povzroča morebitne težave," je poudarila.

6 razlogov, zakaj bi morali jesti ogljikove hidrate
Preberi še
6 razlogov, zakaj bi morali jesti ogljikove hidrate

Za izboljšanje zdravja vašega črevesja dr. Nisa pravi, da bi morali zaužiti veliko polifenolov. To so rastlinske spojine, ki spodbujajo zdravje črevesja in podpirajo rast koristnih bakterij. Spodaj najdete seznam živil, v katerih se nahajajo:

Zakaj se uporablja magnezijevo olje?
Preberi še
Zakaj se uporablja magnezijevo olje?

1. Jagodičevje

Dr. Nisa je dejala, da sta sadje in zelenjava na splošno bogata s polifenoli. Še posebej polno pa jih vsebuje jagodičevje.

Borovnice, robide, maline, jagode in črni ribez sodijo med jagodičevje z najvišjo vsebnostjo polifenolov, ugotavljajo strokovnjaki, ki so oblikovali dieto in shujševalni program ZOE.

Poudarili so, da so antocianini, polifenoli, odgovorni za barvo nekaterega sadja in zelenjave, v glavnem prisotni v lupini, tako da če sok, ki ga pijete, ne vsebuje lupine, s tem veliko izgubi na vsebnosti polifenolov.

Jagodičevje
Jagodičevje FOTO: Dreamstime

2. Oreščki in semena

Dr. Nisa je povedala, da so oreščki in semena prav tako bogati s polifenoli, zato jih je treba dodati zajtrku ali prigrizniti čez dan.

Oreščki z najvišjo vsebnostjo polifenolov so laneno seme, kostanj, lešniki, pekan orehi in mandlji. Imajo tudi visoko vsebnost rastlinskih beljakovin, ki so odlične za ohranjanje sitosti, so poudarili strokovnjaki ZOE.

Lanena semena se lahko pohvalijo z eno najvišjih vrednosti polifenolov.
Lanena semena se lahko pohvalijo z eno najvišjih vrednosti polifenolov. FOTO: iStockphoto

3. Polnozrnate žitarice

To je še ena pomembna skupina živil, ki lahko prispeva k bolj zdravemu mikrobiomu črevesja, pravi dr. Nisa.

Čeprav imajo rafinirana žita dodane nekatere vitamine in minerale, še vedno niso tako zdrava ali hranljiva kot polnozrnata žita, poudarjajo strokovnjaki Healthline. Nekateri primeri celih zrn so: oves, kvinoja, rjavi riž, ječmen in bulgur.

Oves je ena od polnozrnatih žitaric, ki lahko prispeva k bolj zdravemu mikrobiomu črevesja.
Oves je ena od polnozrnatih žitaric, ki lahko prispeva k bolj zdravemu mikrobiomu črevesja. FOTO: iStockphoto

4. Stročnice

Za konec je dr. Nisa priporočila tudi stročnice kot še skupino živil, bogatih s polifenoli za bolj zdravo črevesje. Strokovnjakinja je dejala, da je najboljša med njimi leča. Študije kažejo, da ima najvišjo skupno vsebnost fenolov v primerjavi z drugimi običajnimi stročnicami, kot sta zeleni grah in čičerika. Uživanje leče je povezano z nižjimi stopnjami številnih kroničnih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen in koronarna srčna bolezen. Visoka količina fitokemikalij, kot so polifenoli, saponini in fitosteroli, v prehrani s stročnicami je odgovorna za nekatere od teh koristi za zdravje.

Leča je prav tako bogata s polifenoli!
Leča je prav tako bogata s polifenoli! FOTO: Adobe Stock
Več nasvetov za zdravo prebavo lahko najdete tudi na portalu Vizita.si.

Zdravi in v formi

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851