Ali tatu vpliva na potenje? Raziskovalci iz Avstralije so se odločili zadevi priti do dna in preveriti, koliko, če sploh kaj, resnice je na tem. Če bi tetovaža dejansko zavirala potenje in vplivala na količino natrija v telesu, bi to lahko to pomenilo slabši nastop, saj se telo ne bi ustrezno uravnavalo.
V raziskavi je bilo zajetih 22 moških in žensk, starih od 18 do 45 let, ki so imeli vsaj eno tetovažo, starejšo od dveh mesecev, večjo od 12 kvadratnih centimetrov in v vsaj 50 odstotkih pobarvano.
Testiranci so na ergometru prestali štiri 5-minutne intenzivne intervale z minutnimi počitki (obremenitev 15. stopnje na lestvici za občutek napora, kar pomeni hud napor), njihov povprečen srčni utrip pa je bil okoli 165 udarcev na minuto. Znojenje udeležencev je meril poseben obliž, poveznjen čez tatu in na zrcalnem predelu kože brez poslikave. Če je imel torej nekdo tatu na levi podlakti, je bil drugi obliž nameščen na desni.
Na podlagi analiz so ugotovili, da je testiranec na predelu, kjer se je nahajala tetovaža, izgubil 0,92 miligrama potu na kvadratni centimeter in 0,94 miligrama na nepotetoviranem predelu in to ne glede na to, kako zelo porisan oz. kompleksen je bil tatu. Razlika je torej zanemarljiva, sploh pa je ni, ko gre za prek znoja izgubljeno količino natrija, saj je bila na obeh predelih izguba enaka.
To zavrača trditev, da črnilo uniči plast kože oz. vpliva na potenje, razlaga avtor študije, Ben Desbrown z univerze Griffith. Če bi to držalo, bi športniki tvegali zdravstvene težave, povezane z vročino, kot je vročinski udar in ogrozili svoj nastop, saj je potenje naravni termoregulacijski odziv telesa v vročem okolju in med telesno aktivnostjo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV